A vállalat mintegy 2000 embert foglalkoztatott Szentpéterváron, Moszkvában és Voronyezsben.
Hirdetés
 

Bezárta orosz leányvállalatát a Deutsche Telekom (DT) az ukrajnai háború miatt. A vállalat Szentpéterváron, Moszkvában és Voronyezsben működtetett szoftverfejlesztő irodákat, melyekben összesen mintegy kétezer embert foglalkoztatott a vállalat IT Solutions (mint Magyarországon az ITSH, jelenlegi hivatalos nevén: Deutsche Telekom IT Solutions) és Global Business Solutions leányvállalata.

Bár a döntést csütörtök este jelentették be egy szűkszavú közleményben, a végrehajtására régebb óta készülhettek. A közlemény ugyanis kitér arra, hogy az elmúlt hetekben felajánlották az alkalmazottaknak, hogy Oroszországon kívül végezzék a munkájukat. Sokan éltek ezzel a lehetőséggel, és elhagyták az országot, írja a távközlési vállalat, de konkrét számokat nem közöl.

A Hadelsbaltt üzleti lap felhívja a figyelmet arra, hogy a legutóbbi éves sajtótájékoztatón Christian Illek, a DT pénzügyi igazgatója már beszélt arról, hogy néhány alkalmazottnak vízumot kínálnak, hogy más országból dolgozhassanak. Március elejétől pedig blokkolták az orosz alkalmazottak hozzáférését a cég belső informatikai rendszereihez. Az intézkedés bevezetésekor az alkalmazottak esetleges befolyástól való védelmére hivatkozott a vállalat a Handelsbaltt egy korábbi cikke szerint. Ukrajna lerohanása óta minden, az orosz leányvállalatnál fejlesztett kódot felhasználás előtt részletesen ellenőriztek a Telekom biztonsági szakértői.

Az orosz leánycégek olyan központi projekteken dolgoztak, mint a szabványosított ügyfélalkalmazás vagy a németországi üvegszálas optikai hálózatok bővítését támogató szoftver. A szentpétervári alkalmazottak egy része pedig a vállalat nemzetközi ügyfeleinek nyújtott szolgáltatásokat. A Handelsblatt információi szerint az orosz alkalmazottak a Mercedes-Benz, a Volkswagen és a szövetségi közlekedési minisztérium projektjein is dolgoztak.

Bár a közlemény szerint a vállalat megoldotta, hogy ezeket a tevékenységeket az orosz helyszín nélkül is ellássák, az nem látszik, hogy mi fog történni a döntés után. A leányvállalatok orosz honlapjai azonban már tegnap leálltak.

Nőtt a nyomás a DT-n

A német üzleti lap szerint az elmúlt hetekben egyre nagyobb nyomás nehezedett a Telekom vezetésére, hogy lépjen Oroszország-ügyben. A vállalat felkerült a befolyásos amerikai közgazdász professzor, Jeffrey Sonnenfeld szégyenlistájára. A Yale egyetem menedzsment iskolájának vezetője letölthető formátumban listázta az Oroszországban is jelen lévő globális vállalatok reakcióját Ukrajna lerohanása után.

Miután a Telekom felkerült a listára, az Anonymous hekkertámadásokkal fenyegette meg a vállalatot. De volt belső nyomás is: az üzemi tanács már korábban is követelte, hogy kezdeményezzék az Oroszországból való kivonulást.

Sonnenfeld listáján egyébként 36 vállalat szerepel, amely semmilyen módon nem korlátozta az orosz jelenlétét, köztük a DT mellett olyan technológiai cégek, mint az Acer, az Asus, a Cloudflare, a Fortive, a Lenovo vagy a Teradata. Ebbe a kategóriába egy magyar cég került, a Mol.

Nem tudni, érinti-e a kivonulás az ITSH-t

Megkerestük a DT magyar leányvállalatát, a Deutsche Telekom IT Solutions Hungaryt is. Arra voltunk kíváncsiak, hogyan érinti a vállalatot az orosz kivonulás. Kap-e új feladatokat a magyar leányvállalat? Érkeznek-e Oroszországból munkatársak? A kérdésekre a következő választ kaptuk:

"Anyavállalatunkkal, a Deutsche Telekom-mal közösen dolgozunk az üzletmenet folytonosságának biztosításán. A háborús helyzettől függetlenül Magyarországról továbbra is magas színvonalon nyújtunk globális IT és telekommunikációs szolgáltatásokat és új szolgáltatásainkat zökkenőmentesen, folyamatosan indítjuk."

Közösség & HR

301 terabit lett másodpercenként. Maradhat?

Az átlagos internetkapcsolatnál nagyjából 4,5 milliószor gyorsabb adatátvitelre képes technológia kifejlesztését több kutatócsapat együttes munkája tette lehetővé.
 
Hirdetés

A NIS2-megfelelőség néhány technológiai aspektusa

A legtöbb vállalatnál a megfeleléshez fejleszteni kell a védelmi rendszerek kulcselemeit is.

Az uniós direktíva felpezsdíti a magyar kiberbiztonsági piacot, az auditokból átfogóbb képet kapunk a gazdaság és az ország kiberképességeiről is. Interjú dr. Bencsik Balázzsal, az SZTFH kibervédelmi igazgatójával.

a melléklet támogatója a RelNet Technológia Kft.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.