Egyes biztosítóknál brutálisan megugrott a zsarolóvírus-támadások miatt kifizetett kártérítések összege. A biztosítók így finanszírozzák a váltságdíjfizetést.

Betelt a pohár a francia AXA biztosítónál. Május elején a párizsi székhelyű társaság bejelentette, hogy felfüggeszti a ransomware-támadásokra köthető biztosításait. Mint az Insurance Journal írta, a döntés Franciaországra vonatkozik. Konkrétan azokról a termékekről van szó, melyek biztosítást nyújtanak arra az esetre is, ha egy vállalat csak váltságdíj fizetése ellenében jutna hozzá az adataihoz egy ransomware-támadás után.

Az AXA-t két ok vezérelte: egyrészt a francia kormány szerint aggályosak az ilyen váltságdíjfizetések, mert azzal a fizető vállalatok a kiberbűnözők üzleti modelljét segítik, ami törvénytelen. Hasonló jogi problémákat fogalmazott meg az amerikai pénzügyminisztérium pénzügyi bűnözés elleni szervezete (FinCEN) is: a fizetéssel könnyen megsérthetik a kormány ellenséges államokkal szemben hozott szankcióit, vagy akár terrorszervezeteket is támogathatnak – mindkét esetnek súlyos jogi következményei lehetnek. A másik ok sokkal prózaibb: nagyon megugrottak a kártérítési összegek.

Az AXA döntése abból a szempontból mindenképpen figyelemre méltó fordulat, hogy az iparági elemzők néhány éve még a kiberbiztosításban látták a jövő nagy üzletét.

Új nap, új technológia, új kockázat

Ugyanakkor a helyzet közel sem egyértelmű, mondta egy a kérdéskörrel foglalkozó kutató a brit The Registernek. Josephine Wolff kiberbiztonsági szakértő, a Tufts Egyetem tanára, szerint tisztázatlan, hogy egy ilyen támadás kezelésében melyik szereplőnek (biztosító, a kiberbűnözők és a megtámadott szervezet között közvetítő cég stb.) mi a szerepe, és meddig mehet el törvényes keretek között.

Ami pedig az anyagiakat illeti: a biztosítótársaságokra szakosodott AM Best hitelminősítő adatai szerint a kiberbiztosítások után kifizetett kártérítések összege mintegy 40 százalékkal emelkedett az elmúlt négy évben, miközben a biztosítások csak 20 százalékkal drágultak. A cég egy képviselője szerint a kibertámadásokra kötött biztosítás egyszerűen túl költséges játék lett a biztosítóknak. Ebben persze jócskán benne van a biztosítók tapasztalatlansága is. A kiberbiztosítások múltja legfeljebb húsz évre tekint vissza, egyszerűen nem alakult ki olyan kifinomult kockázatértékelési módszertan, mint más típusú termékek (pl. vagyon- vagy életbiztosítás) esetében.

De a biztosítók védelmére azt is el kell mondani: a kiberbiztosításoknál a tapasztalat nem sokat segít. Mint a Magyarországon is jelenlévő kanadai Aon kockázatkezelési vállalat szakértője, Katharine Hall magyarázta a The Registernek, olyan gyorsan fejlődik a technológia, hogy mire a biztosítók egy kockázati problémát megoldottak, addigra ezer másikkal kellene foglalkozniuk. Ennél még a hurrikánok kockázata is jobban kalkulálható.

A biztosítók reakciója: emelkednek a biztosítási díjak, és egyes társaságok csak jelentős önrész kikötésével hajlandók szerződni a vállalatokkal. Más biztosítók elmozdultak az arányosabb kockázatviselést jelentő "együttbiztosítás" (coinsurance) irányába. Ez annyiban különbözik az önrésztől, hogy nem fix összegben határozzák meg az ügyfél kockázatvállalási mértékét, hanem a káresemény értékének százalékában. Az AIG, amely első között kínált kiberbiztosítást, januárban vezette be ezt a modellt, és ezzel párhuzamosan kiemelten értékeli a díj megállapításánál a ransomware-támadások megelőzését segítő belső kontrollok meglétét és minőségét.

A biztosítók közös fellépése segítene

Az, hogy az AIG vagy más biztosító új konstrukciókkal vagy áremeléssel reagál a ransomware-támadások szaporodására, érthető, de szakértők szerint kevés eredményre vezet. Ha egy biztosító túl drágán kínálja a termékét, a vállalatok majd átmennek másik biztosítóhoz. Vagy ami még rosszabb, megnézik, hogy mi kifizetődőbb: sok pénzt elkölteni a zsarolóvírusok elleni védekezésre (beruházás + költség), vagy kipengetni a biztosítási díjat (költség) – mondta az Aon szakértője.

A biztosítótársaságoknak közösen kellene fellépniük, akár az áremelés, akár a védekezés terén. Az IST (The Institute for Security and Technology) thinktank a közelmúltban publikált egy keretrendszert a ransomware-ek elleni küzdelemhez. A dokumentum szerint a biztosítóknak azért is össze kellene fogniuk, hogy megoszthassanak egymás között a védekezéshez és felderítéshez szükséges fontos adatokat (zsarolók által használt walletek, tranzakciós hash-ek stb.).

Josephine Wolff ennél sokkal radikálisabb álláspontot képvisel: az segítene, ha minden biztosító az AXA példáját követné, azaz nem térítené, ha ügyfele váltságdíjat fizet. Az valóban egyértelmű üzenet volna a cégeknek, hogy vegyék komolyan a védekezést.

Biztonság

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.