A Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató (NISZ) csütörtökön jelentette be, hogy itthon is bevezette a 112-es segélyhívószámhoz kapcsolódó Advanced Mobile Location (AML) kiegészítő funkciót, amit az Egységes Segélyhívórendszer üzemeltetőjeként a helyi mobil operátorok életmentést támogató technológiáján keresztül biztosít. Az AML-nek köszönhetően egyes iOS és Android rendszerű okostelefonok a segélyhívás helyszínadatait automatikusan továbbítják az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) által fenntartott Hívásfogadó Központokba.
A NISZ közleménye felidézi, hogy a 112-es segélyhívószámot egységes európai segélyhívószámként 2013-ban vezették be Magyarországon, ami ingyenesen hívható vezetékes és mobiltelefonról is az Európai Unió területén. A szolgáltató a HELP112 II. fejlesztési projektben való részvételével az EENA-val (European Emergency Number Association) és hat további résztvevő országgal (Dánia, Franciaország, Horvátország, Németország, Portugália, Svédország) együttműködve készítette elő a segélykérés pontosabb helymeghatározásához szükséges fejlesztéseket.
Ezek megvalósítása után vezette be idehaza is az AML funkciót, ami segíti a hívásfogadó operátort a segélykérés helyszínének gyorsabb és pontosabb meghatározásában. A hívások fogadására az ORFK korábban már két országos Hívásfogadó Központot hozott létre Miskolcon és Szombathelyen. A segélyhívásokat itt szakképzett operátorok fogadják, akik közvetlenül koordinálják a segítségnyújtással kapcsolatos tevékenységeket, bevonják a mentők, a katasztrófavédelem vagy a rendőrség készenléti egységeit.
Maga a felhasználás is biztonságos
A közlemény kiemeli, hogy a segélykérés helyszínének gyors meghatározása a segítségnyújtás legnagyobb kihívása. Ebben a tekintetben a korábbi, bizonyos esetekben több mint 10 kilométeres szóráshoz képest az AML segítségével sokkal pontosabban, akár 5 méteres eltéréssel lehetbeazonosítani a segélyhívás helyszínét, amennyiben a hívást iOS vagy Android rendszerű okostelefonokról indítják. Az AML funkció a Hívásfogadó Központoknak értékes időt spórol meg azzal, hogy már közvetlenül, a hívás indításakor továbbítja a hívás helyszínének koordinátáit.
Az iPhone-t és az androidos okostelefont használóknak ehhez semmilyen alkalmazást nem kell telepíteniük, mivel az eszközök automatikusan, a 112-es segélyhívószám hívásával egy időben aktiválják a funkciót, és a helyszínadatokat közvetlenül a közelebbi Hívásfogadó Központba továbbítják. Ehhez mindössze az Android OS 4.1 (Google Play Services 9.0) vagy annál magasabb verziójú, míg az iPhone-ok esetében minimum az iOS 13.4 operációs rendszer használata szükséges.
Az Apple és a Google a közlemény szerint úgy tervezte meg a funkció támogatását, hogy az kizárólag a 112 hívásakor kapcsoljon be, a lokációs adatok pedig csak arról a készülékről jelennek meg a Hívásfogadó Központokban, amelyről a segélyhívást kezdeményezték. Az AML bevezetésénél az ORFK és a NISZ is nagy hangsúlyt fektetett az adatok biztonságos továbbításra, így a funkció által továbbított helymeghatározási adatokat a Hívásfogadó Központok csak a segélyhívással kapcsolatos tevékenységekre használhatják fel.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak