A FIRE néven hivatkozott programban az együttműködő bankok csalásfelderítési információit használják az átverések időben történő lekapcsolására.

A mélyhamisításra (deepfake) épülő csalások a Facebookon is szaporodnak, ami természetesen az érintett bankoknak sem tetszik, így a közösségi platformot üzemeltető Meta velük közösen indított új programot az ilyen kísérletek visszaszorítására. Ennek keretei között lehetővé teszi, hogy a bankok a közvetlenül megosszák a szolgáltatóval a scam profilokkal összefüggő információikat, amelyek felhasználásával azon az oldalon is hatékonyabban léphetnek fel velük szemben.

A Meta szerdán kiadott közleménye alapján a Fraud Intelligence Reciprocal Exchange (FIRE) programban első körben két pénzintézet, a NatWest és a Metro Bank vett részt az Egyesült Királyságban, a kísérlet pedig a várakozásoknak megfelelő eredményeket hozott: az általuk biztosított adatok alapján már 20 ezer olyan fiókot szüntettek meg, amelyet a gyanú szerint csalók működtettek, és felszámoltak egy jelentősnek mondott, kamu koncertjegyekkel seftelő hálózatot is.

A The Guardian szerint január óta Ausztráliában is több bankkal kezdtek hasonló együttműködésbe, ennek nyomán pedig hat hónap alatt 8 ezer különböző oldalt és 9 ezer, hírességeket felhasználó deepfake-csalást blokkoltak. Ez utóbbiak annyira gyakorivá váltak, hogy a lap szerint az ausztrál hatóságok tavasszal már figyelmeztetést is kiadtak a celebritások nevében indtott lehúzásokról és homályos kriptovaluta-üzletekről, amelyek dollármilliókban mérhető károkat okoztak.

Jobb később mint soha

A Meta közleménye a NatWest lakossági üzletágának vezetőjét idézi, aki úgy látja, hogy a csalók megállításának legjobb módja, ha még azelőtt azonosítják őket, hogy megcélozhatnák a felhasználókat. A hatékony fellépés egyébként a közösségi szolgáltatónak is egyre sürgősebb: Business Insider riportja felidézi, hogy az említett hírességek között már van, aki pert indított a vállalat ellen, mivel az tényleges profitot húz a rosszindulatú szereplők által pörgetett, sokezernyi hirdetésből.

A cikkben hivatkoznak az F-Secure kiberbiztonsági vállalat adataira, amelyek értelmében a Facebook felhasználói nagyobb gyakorisággal találkoznak ilyen típusú csalásokkal, mint bármely más közösségimédia-platform látogatói. A probléma leküzdésében így nagy jelentősége lehet majd a bankokkal kialakított együttműködéseknek is, ami a Meta közleménye szerint az első ilyen jellegű, ágazatok közti kezdeményezés a csalásfelderítésre használható információ megosztására.

Közösség & HR

El az útból! Érkezik az OpenAI legújabb üdvöskéje

Ha van is fék az MI-vonaton, azt senki nem akarja használni. A ChatGPT fejlesztője az emberi szintű problémamegoldásra képes o3 modell beharangozásával zárta az évet.
 
Hirdetés

Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel

Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.

A szoftveresen definiált WAN hálózatok kiépítése jóval komplexebb feladat egy hagyományos hálózati fejlesztésnél.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.