A korábbiaknál is sokkal több pénzt öntenének a csúcstechnológiás hazai csipgyártás felfuttatásába, különös tekintettel az ehhez szükséges berendezésekre, amelyekhez az amerikai exportkorlátozások nehezítik a hozzáférésüket.

A Reuters értesülései alapján Kína új, államilag támogatott befektetési alapot indít, amelyen keresztül összesen 300 milliárd jüanos (nagyjából 41 milliárd dollárnak megfelelő) támogatást biztosítana hazai félvezetőiparának, fokozva erőfeszítéseit az Egyesült Államokhoz és más riválisokhoz való felzárkózásban. Ez az összeg bőven meghaladja azoknak a 2014-es és 2019-es alapoknak az értékét is, amelyek alapokat, amelyeken keresztül akkor közel 140, illetve 200 milliárd jüant vontak be. A hírügynökség megnem nevezett forrásai szerint az egyik fő beruházási területet a csipgyártáshoz szükséges berendezések jelentik majd.

A kínai vezetés régóta hangsúlyozza, hogy az országnak a félvezetőipari termékek tervezésében és gyártásában is önellátóvá kell válnia, a dolog pedig annál sürgetőbbé vált, hogy az amerikaiak az elmúlt években egymás után vezették be az exportkorlátozásokat Kínával szemben. A fejlett csipgyártó berendezésekhez való hozzáférést a tavaly októberben elfogadott szankciós csomag nehezíti, különösen, hogy nem sokkal később Japán és Hollandia is hasonló lépéseket jelentett be.

Az előző körökben inkább a sikkasztás ment

A kínai pénzügyminisztérium 60 milliárd jüanos hozzájárulásán túl a többi közreműködőről egyelőre nem tudni semmit, és sem a kínai kormányzat, sem az eddigi programokat kezelő Integráltáramkör-ipari Befektetési Alap (CICF) nem reagált a Reuters megkeresésére. A Reuters híradásából mindenesetre kiderül, hogy várhatóan az a SINO-IC Capital marad a harmadik alap egyik kezelője, melynek vezetőjét tavaly hűtlen kezelés vádjával tartóztattak le a kínai hatóságok. Ahogy akkor írtuk, a kínai sajtó szerint szerint a CICF a korrupció melegágyává vált, és a fejlesztési forrásokból származó pénzek jó része vándorolt magánvagyonokba.

A pénzbőségnek persze így is volt eredménye, amennyiben a termelés volumene 2021-re közel megháromszorozódott a 2015-ös szinthez képest, ezzel szemben a saját termeléshez 400 milliárd dollár meghaladó értékű import is társult, ami a 2015-ös forgalom duplája volt. Időközben az USA-ban és az Európai Unióban is több tízmilliárd dolláros és eurós támogatási terveket jelentettek be a félvezetőipari képességek fejlesztésére és az ellátási láncok megerősítésére, de ezekben már olyan kitételek is szerepelnek, mint például a támogatásban részesülő amerikai vállalatok csúcstechnológiájú csipgyártó tevékenységének korlátozása Kínában.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.