A döntés szerint a viszonteladói ár megkötésével az uniós polgárok millióival vásároltatták meg drágábban a notebookokat, fülhallgatókat és más elektronikai eszözöket.

Az Európai Bizottság ezúttal a holland Philips, a tajvani Asus, illetve a japán Pioneer és D&M versenykorlátozó gyakorlatát díjazta összesen 110 millió eurós bírsággal. A négy gyártó esetében rendre 63,5 milliós, 29,8 milliós, 10,1 milliós és 7,7 milliós szankciót állapítottak meg, vagyis a 36 milliárd forintnak megfelelő büntetés több mint felét az Asus lesz kénytelen befizetni.

Ezek az számok eltörpülnek az olyan rekord bírságokhoz képest, mint a Google múlt heti 4,3 milliárd eurója (forintban ez már a nehezen értelmezhető 1400 milliárdos nagyságrend), bár az EB az egyes esetekben 40-50 százalékkal is mérsékelte a bírságok összegét a cégek együttműködésére hivatkozva, miután azok maguk szolgáltak bizonyítékokkal, és el is ismerték a szabályok megsértését.

Nem is tiltakoztak, már mindenki továbblépne

A Bizottság szerint a gyártók nyomás alá helyezték az e-kereskedelmi láncokat, amelyek ha nem alkalmazták az általuk megszabott árakat, akkor olyan szankciók elé néztek, mint például az áruellátás megakasztása. Mivel sok bolthálózat algoritmusokat használ a versenytársakhoz igazodó árak meghatározására, az EB úgy ítélte meg, hogy a négy érintett szállító közvetett módon sokkal szélesebb körben volt hatással az elektronikai termékek árazására.

Az uniós közlemény alapján mindehhez saját, szofisztikált ellenőrző eszközöket használtak, amellyel a gyártók követni tudták a kiskereskedelmi árak váltoását, és gyorsan közbe tudtak avatkozni, ha valahol olcsóbban próbálták adni a termékeiket. Mindennek a Bizottság szerint legelsősorban a fogyasztók itták meg a levét.

Margrethe Vestager versenypolitikáért felelős uniós biztos (a fenti képen) felidézte, hogy az EU belső e-kereskedelmi piaca már az éves 500 milliárd eurós szinten mozog, és az európai polgárok több mint fele rendszeresen vásárol az online boltokban. Mindez azt jelenti, hogy az elektronikai gyártók ilyen jellegű gyakorlata is egyre szélesebb körben érinti őket. Ehhez képest az Unió egységes digitális piaci stratégiájában prioritásként szerepel a verseny feltételeinek kikényszerítése ezen a területen, legyen szó konkrétan az árversenyről, vagy közvetve a fogyasztók döntési szabadságáról.

Piaci hírek

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.