A kisebbik lapkagyártót is elérte a végzet.

Az AMD tavaly nagy sikert kiváltott Ryzen CPU-i és EPYC lapkái a hét közepén nem várt rivaldafénybe kerültek. A vállalat termékeiről kiderült, hogy az Intel processzorokhoz hasonló hardveres hibákkal rendelkeznek – összesen 13 biztonsági rést hordoznak magukban. Vagy legalábbis ennyiről tudunk – egyelőre.

Betarthatatlanul szűk határidőt kaptak a mérnökök

Akár érzékeny adatokhoz is hozzáférhetnek az AMD-t érintő hibák miatt a támadók, közölték a felfedezést bejelentő izraeli CTS-Labs kutatói. Különösen az ad aggodalomra okot, hogy a sebezhetőségek (Ryzenfall, Masterkey, Fallout, Chimera) a processzorok biztonságért felelő területét érintik. Az olyan fontos adatok védett tárolása van veszélyben, mint például a jelszavak vagy a titkosító kulcsok.

A bejelentett sérülékenységek többségének kockázatát csökkenti, hogy kihasználásukhoz adminisztrátori jogosultság szükséges. Azaz a támadónak először át kell tudnia venni az ellenőrzést a megtámadott gép felett egy malware segítségével. Ám, ha ezt a feladatot megoldotta, utána gyakorlatilag a lehető legszélesebbre tárul a kapu a behatoló előtt.

Első reagálása szerint az AMD megvizsgálja a kutatók értesüléseit, melyről – állítása szerint – a vállalat is csak 24 órával a nyilvánosságra hozatal előtt szerzett tudomást. Ez nem túl barátságos lépés a hibák felfedezőitől, mivel a bevett gyakorlat szerint a sérülékenységeket feltárók 90 napot szoktak adni az érintett vállalatoknak, hogy azoknak elég idő álljon rendelkezésre elhárításukhoz. A Google például hat hónappal a felfedezésük és az Intel értesítése után állt csak az internetezők elé a Meltdown és a Spectre létezésének hírével.

Jelenleg tehát a sebezhetőségek természetének megértése zajlik, arról egyelőre nem tudni, hogy mikor készülhetnek el hozzájuk az őket javító patch-ek.

A kapkodás nem vezet jóra

Az év elején felbukkant Intel-sérülékenységek kapcsán számos olyan vélemény is elhangzott, mely szerint az AMD processzorok biztonságosabbak, hiszen nem érintik őket ezek a hibák. Utóbb bebizonyosodott, hogy ugyan az első (Meltdown) esetében valóban védett a kisebbik chipgyártó, a Spectre már az AMD lapkáit is veszélyezteti. A most ismertté vált sérülékenységek pedig kizárólag az utóbbi termékekben vannak jelen.

Felmerül a kérdés, mit lehet most tenni? Hiszen a patch-ek megjelenése még jó esetében is egy-két hét távolságra lehet, a rendszerek pedig addig védtelenek a hardveres hibával szemben. Az sem kizárt azonban, hogy akár hónapokig is eltarthat a javítás. Még a sokkal nagyobb erőforrásokkal rendelkező Intel esetében sem vezetett jóra a kapkodás; az x86-os processzorok királyának első fixei annyira rosszul sikerültek, hogy a Microsoft külön patch-ben tiltogatta le őket.

Sőt, a két nagyvállalat még mindig dolgozik a Meltdown és Spectre hibák kezelésén, habár a nyilvánosságnak úgy tűnhet, hogy már túl vagyunk ezeken a problémákon. Ugyan a biztonsági veszély már elhárult, de a memóriakezelés megváltoztatása miatt érezhető teljesítménycsökkenés következett be az Intel lapkákkal szerelt rendszereken. Ennek megoldása pedig az architektúra alapos, összetett áttervezését igényli, illetve a szükséges szoftveres frissítések esetében is legalább ilyen gondosságra van szükség.

Megválaszolva az előző kérdést: azon kívül, amit egyébként is fontos (lenne) alkalmazni, jelenleg sokat nem tehetünk az AMD processzorhibák ellen. Rendszeresen frissített vírusirtó, jól bekonfigurált tűzfal, behatolásérzékelő alkalmazása és a gépre telepített szoftverek, operációs rendszer legfrissebb állapotban tartása – ezek segíthetnek átvészelni az AMD CPU-kat birtokolóknak a következő időszakot.

Biztonság

Megszavazták, mégsem lesz könnyű kirakni a TikTokot az USA-ból

Átment a szenátuson az a törvénycsomag, amellyel a kínai tulajdonú alkalmazást ellehetetleníthetik az országban. Ezt azonban nem lesz könnyű végrehajtani.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.