Szép pénz, de nemzetközi összehasonlításban ezzel a keresettel nagyjából a portugál és brazil kollégáik közé férnének be a magyarok.
Hirdetés
 

Évente átlagosan bruttó 12,54 millió forintot visz haza ma egy projektmenedzser Magyarországon, derült ki a PMI Budapest, Magyar Tagozat első ilyen jellegű kutatásából. A felmérést a Budapesti Corvinus Egyetem kutatói készítették a PMI (Project Management Institute) nemzetközi fizetési felmérésének módszertanát követve. A szorosan vett fizetés átlaga 12,4 millió forint (a medián kereken 12 millió). Minden juttatást (pl. cafeteria, prémium stb.) figyelembe véve az éves átlag meghaladja a 13,8 millió forintot (a medián itt 12,7 millió – az összegek minden esetben bruttó fizetést jelölnek).

A szakmában dolgozók perspektivikusnak is érzik ezt a pályát: a felmérést megelőző 12 hónapban a válaszadók mindössze 5 százalékának csökkent a fizetése, míg 63 százalékának emelkedett (az adatfelvétel 2020 nyarán történt). Megközelítőleg ilyen arány alakult ki a várakozásoknál is: 4 százalékuk várt csökkenést, 57 százalékuk pedig növekedést.

Bárkiből lehet jó projektmenedzser

A kutatás szerint csak minimális a kapcsolat a végzettség és a projektmenedzserek fizetése között. Mint azt a kutatás vezetője, dr. Blaskovics Bálint, a Corvinus Egyetem docense mondta, a végzettségnek alapvetően kisebb hatása van a projektmenedzserek fizetésére, mint más tényezőknek. Ugyanakkor egy posztgraduális vagy projektmenedzsment diploma átlagosan 10 százalék pluszt, míg egy tréning kevesebb előnyt jelent. Ennél sokkal többet nyom a latban, ha valaki például megszerzi a PMI nemzetközileg is elismert PMP (Project Management Professional) minősítését: ez a megszerzés idejétől függően 14-31 százalékkal emeli meg a várható jövedelmet. A szakterületi eltérések egyébként 10 százalék alatt, az iparági különbségek 15 százalék alatt vannak.

A kutatás szerint a PMP minősítéssel rendelkezők között azok keresnek a legtöbbet, akik 5-10 éve szerezték meg a minősítést: éves bruttó fizetésük 14,4 millió forint (amire még egyéb juttatások is jöhetnek). A teljes mezőnyben az átlag közelít a 13,3 millióhoz. Ezzel szemben a minősítéssel nem rendelkezők bruttó átlagfizetése nem éri el az évi 11 milliót, kevesebb, mint azoké, akik 1-5 éve szereztek PMP minősítést (12,4 millió forint).

A szenioritás a fizetésben is megmutatkozik, összetett projekteket, nagy projektcsapatot irányítók átlagosan 30 százalékkal keresnek többet (13,5 millió), mint a juniorok (10,2 millió). Az idő egyébként fontos tényező, 20 projektmenedzseri pályán töltött év nagyságrendileg 35 százalék pluszt jelent a fizetésben.

 
PMI Budapest Salary Survey 2020
Infogram


Emellett sokat számít a projektek jellege. A mérnöki projektek fizetnek a legrosszabbul, a logisztikaiak pedig a legjobban. Az sem mindegy, hogy valaki mekkora projektcsapatot irányít, és mekkora költségkeretet felügyel, ha ezek nőnek, az a fizetésre is jelentős hatást tud gyakorolni.

Ami a technikai területeket illeti, a legjobban az ún. EV (Earned Value) menedzsereket fizetik, míg a legkevesebbet a process-based PM-eknek fizetnek. Jól keresnek (jellemzően évi 14 millió fölött) a több, egymással összefüggő projektet koordináló programmenedzserek. Hasonlóan jól fizető terület többek között a LEAN, az agilis projektek és a risk management is.

Többet kell dolgozni, mint ami a papíron szerepel

A szabadúszóként dolgozó projektvezetők jellemzően jobban keresnek, mint az alkalmazottak, de ez Blaskovics Bálint szerint főleg a magyar adózási szabályokból következik. A sok pénzért azonban sokat is kell dolgozni: a válaszadók átlagosan 20 százalékkal hosszabb tényleges munkával töltött időről számoltak be, mint amit az alkalmazójuk elvárt, vagy a munkaszerződésük rögzített.

 
PMI Salary Survey Worldwide 11th edition, 2020
Infogram


A PMI Budapest, Magyar Tagozat és a Corvinus közös kutatása hiánypótló: mint Kremmer László a Magyar Tagozat elnöke mondta, egyelőre a kutatási eredmények nem jelennek meg a PMI globális fizetési felmérésében, mert ahhoz legalább ezer tagra lenne szükségük: a PMI-nek egyébként jelenleg 6470 tagja van Magyarországon, és ebből 425 csatlakozott a Magyar Tagozathoz. űAz azonos módszertan miatt azonban a hazai adatok összevethetők a nemzetközi számokkal. Ez alapján kiderült például, hogy a magyar projektvezetők a portugál (46 ezer dollár) és brazil (39 ezer dollár) kollégáik közé kerülhetnének be a nemzetközi rangsorban.

A Magyar Tagozat a felmérését hamarosan elérhetővé teszi a weboldalán.

Közösség & HR

25 évre ítélték Sam Bankman-Friedet. Változott valami?

Csütörtökön megszületett az ítélet az FTX volt vezérigazgatójának ügyében: 57 éves korában szabadulhat.
 
Hirdetés

A NIS2-megfelelőség néhány technológiai aspektusa

A legtöbb vállalatnál a megfeleléshez fejleszteni kell a védelmi rendszerek kulcselemeit is.

Az uniós direktíva felpezsdíti a magyar kiberbiztonsági piacot, az auditokból átfogóbb képet kapunk a gazdaság és az ország kiberképességeiről is. Interjú dr. Bencsik Balázzsal, az SZTFH kibervédelmi igazgatójával.

a melléklet támogatója a RelNet Technológia Kft.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.