Bár 20 dollárral drágább, cserébe – ígéri az Intel – nyolcszor gyorsabb lesz az új USB-s Neural Compute Stick, mint a tavaly megjelent első kiadás. A pekingi AI DevCon rendezvényen bejelentett 99 dolláros eszközt USB porton lehet a számítógéphez csatlakoztatni. Kiválóan alkalmas olyan prototípus termékek fejlesztésére, melyek mesterséges intelligenciát (MI) vagy gépi tanulást használnak.
Az Intel példaként egy olyan projektet említ, amelyben mindössze 500 dollárból – egy olcsó mikroszkóp, egy Ubuntu Linux-os laptop és a Neural Compute Stick 2 segítségével – építettek egy olyan MI-rendszert, amely képes azonosítani a vízben a szennyező anyagokat, és meg tudja mondani, hogy a vízminta jelent-e potenciális egészségügyi kockázatot.
Az Intel erősített mesterséges intelligenciában
Az Intel nagyon igyekszik, hogy az MI-trendről ne maradjon le. 2016-ban két nagyon fontos céget is megszerzett a terveihez. Augusztusban szerezte meg a mindössze két évvel korábban alapított Nervana Systemset, amely mély tanulási megoldásokat fejlesztett (alkalmazásspecifikus chipet, hozzá pedig egy Python-alapú nyelvet). Egy hónappal később pedig a gépi látáshoz speciális SoC (system-on-chip) lapkákat fejlesztő dublini Movidiust is bezsákolta. (A Movidius szállította a chipet a Google-nek a Project Tangóhoz, valamint a DJI drónjaihoz is.)
Maga a Neural Compute Stick, melynek első változata tavaly jelent meg, és mindössze 79 dollárba került, akár a hobbistáknak is nagyon jó aternatívát hozott a mesterséges intelligenciával való ismerkedésre. Persze az Intel nem hobbistáknak, hanem inkább fejlesztőknek szánta-szánja, de ettől még bárki megveheti.
Az ötlet, hogy egy ilyen USB-s eszközzel segítsék a gép központi egységét, a Movidiustól jött, még az ír cég tervezte meg a Fathom Neural Compute Sticket, amihez azonban csak fejlesztők juthattak hozzá. Ezt fejlesztette tovább és adta ki az Intel. A most bejelentett egységben a Movidius Myriad X VPU-ja (Vision Processing Unit) dolgozik 16 darab SHAVE (Streaming Hybrid Architecture Vector Engine) vektorprocesszorral.
A stick USB 3.0-s porton kapcsolható a számítógéphez – egy géphez akár több is –, és 64 bites Ubuntu, CentOS vagy Windows 10 alatt használható. Az eszköz vagy maga végzi a szükséges MI-számításokat, vagy a rendszer ilyen jellegű számításait gyorsítja.
Közvetve segíti a mesterségesintelligencia-üzletet
Bár már a Neural Compute Stick első kiadása is nagyon kapós volt a fejlesztők körében – több tízezret adta el belőle, és kicsi nagyobb is volt a kereslet, mint amennyit az Intel gyártott –, mégsem ez az, ami az Intelnek pénzt hoz. A chipgyártó arra számít, hogy az eszközzel, amely segít a prototípusok gyorsabb előállításában, ösztönözni is tudja a fejlesztőket arra, hogy a Movidius chipeket használják az MI-megoldásaikhoz.
Az Intel illetékese, Steen Graham, az Intel IoT területekért felelős ügyvezető igazgatója, azt ígérete, hogy most nem lesz hiány az eszközből.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak