A légzésen alapuló rendszer akkor is működik, ha a beteg képtelen a kommunikációra.

Nem egy cikkben foglalkoztunk már a technológiai megoldások egészségügyre gyakorolt hatásairól és a mostani, brit példa is ennek az egyik legérdekesebb példája. Ha nem lenne lejáratva a „brit tudósok” kifejezés, akkor mi is ezt használnánk, de így inkább maradjunk annál, hogy a brit Loughborough Egyetem munkatársai megtalálták azt a módszert, amivel a teljesen mozgásképtelen betegek is képesek kommunikálni.

Légzésfigyelés máshogy

Több módszer létezik a verbális közlés kiváltására, amire akkor van szükség, ha valakinek nem működnek a hangképző szervei, vagy egyéb okból akadályozva van ebben. A jelbeszéd az egyik legelterjedtebb módszer, de Stephen Hawking miatt az a metódus is ismert, amikor egy teljesen mozgásképtelen ember kap egy rá szabott, szoftverekből és hardverekből összeállított rendszert.

A Loughborough Egyetemen egy sokkal egyszerűbb és várhatóan olcsóbb megoldással igyekeznek segíteni azokon, akik nem csak a végtagjaikat, de akár a szemüket, az arcizmaikat, vagy akár a nyelvüket sem képesek mozgatni. Az Augmentative and Alternate Communication (AAC), azaz nagyjából kiterjesztett és alternatív kommunikációs eszközként emlegetett ötlet alapja a beteg lélegzésmintájának átalakítása beszéddé.

Azaz ez enyhe túlzás, hiszen nem közvetlen kommunikációról, hanem előre leprogramozott sémák aktiválásáról van szó a lélegzés segítségével. A beteg egy maszkot kap az arca elé és bizonyos ritmusban, illetve sebesség mellett vesz, illetve fújja ki a levegőt. A rendszerhez kötött számítógép ez alapján beazonosítja, hogy milyen mintát kapott, majd egy analóg-digitális szintetizátorral lejátssza az adott szövegrészletet (üdvözlés, bemutatkozás, elköszönés, stb.)

Tanulni is képes

A kutatást végző orvosok szerint a gép egy idő után képes tanulni is használójától, amivel a beteg ki tudja alakítani a számára leginkább megfelelő kommunikációs paneleket, készletet. Az AAC jelen verziója már most közel 100 százalékos biztonsággal ismeri fel a mintákat, amit a fejlesztés hátralévő egy-két évében tovább fog javulni.

Piaci hírek

Mit kezdjünk a gyilkos robotokkal?

Kétnapos nemzetközi konferencián próbálták a szomszédos Bécsben kitalálni, miként lehetne nemzetközi szinten kezelni a mesterséges intelligencia fejlődésével egyre potensebbé váló autonóm fegyverrendszereket.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.