A technológiai fejlődése számos esetben bebizonyította már, hogy olyan betegségekre talál gyógyírt az orvostudomány, amelyekkel addig nem tudott megbirkózni. Az új eljárások, kutatási eszközök sok esetben nagy értékű berendezéseket igényelnek, ezért is különösen érdekes az MIT szakembereinek egyszerű, de mégis hatékony diagnosztikai eszköze.
A gépelés ereje
A Madridban zajló kutatások során a számítógép billentyűzetét használták arra, hogy értékes információkat gyűjtsenek az emberek motorikus képességeiről, vagy adott esetben annak zavarairól. A Scientific Reportban megjelent tanulmányban a kutatók kifejtik, hogy egy olyan algoritmust alkottak meg, amivel különbséget tudnak tenni egy éber, kipihent, illetve egy alvásmegvonásban részesített ember gépelési mintái között.
A billentyűzet használatának vizsgálata elsősorban arra irányult, hogy kiderítsék, a fáradtság milyen hatással van az agy, illetve az általa vezérelt kezek motorikus képességeire. A kutatás közben kiderült azonban, hogy sokkal komolyabb összefüggésekre is fény derülhet így, nevezetesen arra, hogy a gombok leütésének mintáiból egyértelműen megállapítható, ha valaki Parkinson kórban szenved, vagy éppen teljesen egészséges.
Az adatok összegyűjtését, illetve elemzését egy külön erre a célra megalkotott algoritmussal végzik, ami önmagában nem teljesen új, hiszen ilyen módszert használtak már korábban biztonsági célokra. Ezúttal a szoftver előre meghatározott szempontok szerint figyeli a tesztalany ujjainak mozgását, aminek eredményeként értékes információkat hordozó minta jön létre.
Idő előtti felderítés
Az eljárás azért is különleges, mert mindehhez nincs szükség egy külön alkalmazás használatára, elég egy plug-in telepítése, ami onnantól kezdve figyeli a gépelést. A szoftver nem rögzíti a beírt tartalmat, hanem legfőképp azt figyeli, hogy a tesztalany egy-egy karakter leütésekor mennyi ideig tartja lenyomva a billentyűt, mielőtt újra elengedné azt. A kutatók már dolgoznak azon is, hogy a mobilon való gépelés elemzése megvalósulhasson, amihez alkalmazások lefejlesztésére lesz szükség.
A módszer azért lehet rendkívül fontos az orvostudomány számára, mert a gépelési minták folyamatos és extra beruházást nem igénylő megfigyelésével már a korai szakaszban elcsíphető egy-egy végzetes betegség. A lassú lefolyású Parkinson kórt például jellemzően a betegség kialakulása utáni 5-10 évben lehet csak megállapítani, ezért hatalmas jelentősége van annak, hogy mindez időben megtörténjen, hiszen a korai stádiumban a kezelés is sokkal hatékonyabb lehet.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak