Január 13-án, azaz ma befejeződik a Microsoft egyik legsikeresebb operációs rendszerének általános támogatási időszaka. Innentől újdonságra már nem számíthatunk, de biztonsági javítások még öt évig jönnek.

Valamivel több mint öt évvel azután, hogy megjelent a Windows 7, ma befejeződik az operációs rendszer úgynevezett általános támogatási időszaka. A Microsoft természetesen nem hagyja teljesen magára öregedő gyermekét, hiszen újabb öt éven keresztül még érkeznek a biztonsági javítások.

Túl a csúcson

A Windows 7 jelenleg a világ legelterjedtebb asztali operációs rendszere. A StatCounter tavalyi utolsó negyedévre vonatkozó adatai szerint a desktopok 55 százalékán ez fut, miközben a rendkívül gyengén teljesítő utód, a 8 és 8.1 összesen sem tud 18 százalékot felmutatni. Érdekesség, hogy a tavaly áprilisban már a biztonsági frissítésektől is megfosztott XP továbbra is tényező a maga 13 százalékával.

Lényeges tisztázni, hogy a mai nappal csak az általános támogatási időszak, ha úgy tetszik a garanciális periódus jár le. Ez azt jelenti, hogy újabb funkciók, elemek már nem kerülnek be az oprendszerbe, és a segítségnyújtás sem lesz ingyenes a felhasználók egy jó részének. Ugyanakkor a meghosszabbított támogatási időszak még öt évig tart. 2020 elejéig tehát folyamatosan érkeznek majd a biztonsági hibajavításokat tartalmazó csomagok.

Érkezik az utód

A Windows 7 leváltása minden bizonnyal az idén, valamikor ősszel várható új, 10-es sorszámot kapó rendszerre marad, hiszen mint említettük, a Windows 8 gyakorlatilag a legendásan rossz Vista életútját követi (a 9-es számot pedig valamiért kihagyják Redmondban). A Windows 10-zel kapcsolatos további részletekről, például az árazási modell beharangozott átalakításáról és egyéb konkrétumokról alig pár nap múlva többet is lehet majd tudni, hiszen január 21-én áll a témában az újságírók elé a Microsoft.

Piaci hírek

Hamarosan robotaxik tudhatják le az Uber-fuvarokat

A fuvarozó cég a tervek szerint az elektromos autókat gyártó Lucid és az önvezető rendszereket fejlesztő Nuro segítségével érné el azt, aminek önálló megvalósításáról még 2020-ban tett le.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.