Valamivel több mint öt évvel azután, hogy megjelent a Windows 7, ma befejeződik az operációs rendszer úgynevezett általános támogatási időszaka. A Microsoft természetesen nem hagyja teljesen magára öregedő gyermekét, hiszen újabb öt éven keresztül még érkeznek a biztonsági javítások.
Túl a csúcson
A Windows 7 jelenleg a világ legelterjedtebb asztali operációs rendszere. A StatCounter tavalyi utolsó negyedévre vonatkozó adatai szerint a desktopok 55 százalékán ez fut, miközben a rendkívül gyengén teljesítő utód, a 8 és 8.1 összesen sem tud 18 százalékot felmutatni. Érdekesség, hogy a tavaly áprilisban már a biztonsági frissítésektől is megfosztott XP továbbra is tényező a maga 13 százalékával.
Lényeges tisztázni, hogy a mai nappal csak az általános támogatási időszak, ha úgy tetszik a garanciális periódus jár le. Ez azt jelenti, hogy újabb funkciók, elemek már nem kerülnek be az oprendszerbe, és a segítségnyújtás sem lesz ingyenes a felhasználók egy jó részének. Ugyanakkor a meghosszabbított támogatási időszak még öt évig tart. 2020 elejéig tehát folyamatosan érkeznek majd a biztonsági hibajavításokat tartalmazó csomagok.
Érkezik az utód
A Windows 7 leváltása minden bizonnyal az idén, valamikor ősszel várható új, 10-es sorszámot kapó rendszerre marad, hiszen mint említettük, a Windows 8 gyakorlatilag a legendásan rossz Vista életútját követi (a 9-es számot pedig valamiért kihagyják Redmondban). A Windows 10-zel kapcsolatos további részletekről, például az árazási modell beharangozott átalakításáról és egyéb konkrétumokról alig pár nap múlva többet is lehet majd tudni, hiszen január 21-én áll a témában az újságírók elé a Microsoft.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak