Az új Windows kedd esti bejelentésének egyik érdekes momentuma volt, hogy a Windows 8 és 8.1 után nem 9, hanem rögtön 10 lesz a rajtszáma az új operációs rendszernek. Nem sokkal később egy forrás azt is megmondta, szerinte miért volt szükség az ugrásra.
Jobban hangzik, vagy jobban működik?
A Windows 10-ről szóló sajtótájékoztatón különösebben nem magyarázták meg a 9 kimaradását a cég képviselői, mindössze arra utaltak, hogy egyrészt a nagy jelentőség miatt ugranak egy verziószámot, másrészt mégiscsak kellemesebben hangzik, mint a 9. Utóbbi mondjuk meglehetősen gyenge érvnek tűnik.
Ehhez képest a Reddit egyik felhasználója egy teljesen más sztorit hozott. A magát Microsoft fejlesztőnek mondó hozzászóló azt írta, a belső pletykák szerint azért volt szükség a 9-es kihagyására, mert a külső fejlesztéseknél nagyon elterjedt egy olyan, meglehetősen slampos kódsor használata, ami miatt a Windows 9-et az algoritmus automatikusan Windows 95-nek vagy 98-nak azonosította volna. A most már hibaforrásként jelentkező kódrészlet ugyanis csak addig vizsgálja az adatot tároló rendszerbejegyzést, amíg el nem ér a "Windows 9" karaktersorig. Ha ezt megtalálja, rögtön felcimkézi Windows 95 vagy 98-as rendszerként. Ez pedig igen nagy problémát jelentett volna, ha kijön az új változat. A Windows 10 esetében pedig valóban nincs semmiféle gond.
Nincs itt semmi látnivaló
Bár azóta több szakértő is teljesen életszerűnek nevezte a felhasználó által hozott történetet, a Microsoft kitart a sajtótájékoztatón meglebegtetett magyarázat mellett. A Gizmodónak nyilatkozó szóvivő meglehetősen szűkszavú válasza újra mantrázza az "ez nem egy lépcsőzetes váltás, hanem teljes átalakulás" szöveget, ugyanakkor konkrétan nem cáfolja a kódolási probléma tényét.
Külső szemlélőként persze nehéz – vagy inkább lehetetlen – eldönteni, mi is történt valójában a Microsoft falai között. Egyes összesküvéselmélet-hívők azt sem tartják kizártnak, hogy mindez csak egy jól kiszámított PR-fogás, amivel a cég saját rendszerének csap még egy kis hírverést. Ha ez utóbbi a helyzet, akkor láthatóan bejött a számításuk.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak