Az Amazon a közelmúltban lőtte fel felhős desktop szolgáltatását, az Amazon WorkSpaces-t. Ahogy arról a Bitporton beszámoltunk, az Amazon egyik legfőbb érve a szolgáltatás mellett az ár: az Amazon blogján közölt egy összehasonlítást Jinesh Varia, az Amazon technológiai evangelistája, amiben kihozta, hogy a cég megoldása egy on-premise VDI (virtual desktop infrastructure) megoldással szemben közel 60 százalékos megtakarítást is hozhat a teljes birtoklási költségben (TCO).
Bár a posztban közölt összehasonlító táblázat impresszív, a poszthoz érkező hozzászólások nem feltétlenül csak hozsannáztak az Amazon szolgáltatásáról, és a szolgáltatásról hírt adó szakportálok is megfogalmaztak kételyeket. Nem sokkal később a VMware is megszólalt az ügyben – szintén céges blogjában.
A VMware két fegyvere: a Horizon View és a Desktone
A november 14-én kikerült posztot Erik Frieberg, a VMware végfelhasználói termékeinek marketingjéért felelős alelnök jegyzi. A poszt lényegében egy felhívás a VMware-partnerekhez, hogy bár az Amazon szolgáltatása olcsóbbnak tűnhet, ha megbízható megoldást keresnek, alaposan fontolják meg a választást. Frieberg szerint a cége által szállított megoldások lényegesen kiforrottabbak, szofisztikáltabbak, és sokkal mélyebb szakmai tapasztalat és szélesebb körű technikai támogatás áll mögöttük, mint például az Amazon megoldása mögött.
A Desktone rendszerének felépítése
Az egyik legfontosabb elem Frieberg érvelésében az, hogy a VMware évek óta kínál on-premise és hosztolt virtuális asztalt a VMware Horizon View keretében. És ebből következik szinte minden más. Mindenekelőtt az, hogy itt egy jól összehangolt, teljes ökoszisztémáról van szó, amely a kifinomult virtualizációs környezettől a távoli asztalon át a felhasználókezelésig és a vírusvédelemig teljes palettát tud kínálni szolgáltatásként. Ebbe a koncepcióba illeszkedik az is, hogy bő hónapja, októberben közepén felvásárolták a Desktone-t.
A Desktone felhős desktop szolgáltató, amely többek között azzal vált híressé, hogy 2009-ben levédte a Desktop as a Service – DaaS kifejezést az Egyesült Államok Szabadalmi és Védjegy Hivatalánál (USPTO – U.S. Patent and Trademark Office). De az alelnök nem csak erre épít. Való igaz, hogy a DaaS védjegy birtoklása eleve jó pozícióba hozza – legalábbis marketing szempontból – a VMware-t. Ugyanakkor a Desktone-nal egy olyan rendszerhez jut, amelyet ötvözve saját technológiáival magas színvonalon, gyorsan, hatékonyan és főleg rugalmasan tudja kiszolgálni ügyfeleit.
A Desktone rendszerét ráadásul széleskörű támogatás övezi. Az alelnök ki is emeli, hogy mintegy negyven partner, köztük – természetesen a VMware mellett – a Cisco, a NetApp, a Dell, a Time Warner Cable, a NEC, a Fujitsu és a Dimension Data támogatja. Ugyanakkor a Destone szolgáltatásának előnye, hogy az összes jelenlegi klines oldali Windowst kínálja az XP-től a Windows 8-ig (és mellette a Linux desktopot is).
Az sem elhanyagolható szempont Frieberg szerint, hogy parnereik (pl. a Dell, a Navisite vagy a Quest) nagyon nagy tapasztalattal rendelkeznek. Így azt a kevesebb belső kompetenciával bíró kis- és középvállalati ügyfelek is hatékonyan tudják használni, mert megfelelő szaktudást és támogatást kapnak hozzá. A VMware megközelítése ráaádul a hibrid modellben is működik, azaz a nyilvános és a magánfelhő együttesen használató.
Végül ott van a meglévő helyi desktopok ügye. Nem is az a probléma, hogy azokat nem lehetne fokozatosan kivezetni, de addig is gondoskodni kell a felhős és a helyi desktopok konzisztens menedzseléséről, amelyre a VMware-nek szintén van megoldása.
Üdvözlünk a mi jövőnkben, de mi vagyunk a jobbak
Erik Frieberg azért még a végén finoman odaszúr az Amazonnak, érzékeltetvén, ki is a Jani ezen a piacon. "A VMware-nél örömmel fogadjuk az Amazon megjelenését a munkaállomás-szolgáltatások (DaaS) piacán, mivel közös víziónk az asztali gépek felhőbe költöztetése. Belépésük komoly megerősítése a DaaS megközelítésnek és az asztali virtualizáció (VDI) a felhőszolgáltatások terjesztési platformjaként való felhasználásának. Mindezektől függetlenül azonban úgy látjuk, hogy az ügyfeleknek a VMware biztosít nagyobb értéket, magasabb szintű terméket és átfogó, hosszú távú stratégiát" – írta az alelnök.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak