Menedzselt desktop felhőszolgáltatást jelentett be az Amazon. Állítólag átlagosan egy virtuális desktop feléből kijövünk, ha ezt választjuk.

Fellőtte az Amazon a felhős menedzselt desktop szolgáltatását, amely az Amazon WorkSpaces nevet kapta. Windows 7-es desktopot vehetünk előfizetéses rendszerben, és közel fele annyiért, mint amennyibe a legtöbb virtuális desktop infrastruktúra kiépítésével kerülne.

Havi 50-esért már Office-t is kapunk

A virtuális asztal lényegében Windows 7-es környezetet biztosít. Egyelőre Macekre, windowsos gépekre, iPad-re, Kindle Fire-re és androidos tabletekre van kliens hozzá. A szolgáltatás támogatja a több monitor használatát, valamint a videót és a hangot is. Az Amazon négy csomagot alakított ki. Minden csomag tartalmazza az Adobe Readert, az Internet Explorer 9-et, a legújabb Firefoxot, 7-Zip-et, Adobe Flasht és a Java Runtime Environmentet.

A legkisebb csomag (Standard) ára 35 dollár havonta, és az 1 virtuális CPU, a 3,75 gigabájt memória mellett 50 gigabájt tárhelyet kínál ezzel az alap szoftverkészlettel. A Standard Plus esetében havi 50 dollárért ehhez még hozzácsaptak egy Microsoft Office Professional 2010-et és egy Trend Micro Anti-Virust.

Havi 60 dollárba kerül a Performance csomag, amelyben 2 virtuális CPU, 7,5 GB memória és 100 GB tárhely szolgálja ki az alap alkalmazáscsomagot. A Performance Plus változat ugyanezt a hátteret biztosítja az Office-szal és a Trend Micro védelemmel kiegészítve.

Az Amazon hatásosan érvel amellett, hogy ezzel akár feléből is megúszhatjuk a menedzselt desktop szolgáltatást, mintha valamilyen on-premise – például Citrix vagy VMware – virtuális desktop infrastruktúrát használnánk. Az Amazon Web Services Blogon közölnek egy összehasonlítást, amely 1000 felhasználóra vetítve tartalmaz TCO (teljes birtoklási költség) számításokat – természetesen az AWS Standard csomaggal. Eszerint (lásd a táblázatot) mindent összevetve több mint 59 százalékos megtakarítás érhető el a felhős desktoppal.

Teljes körü birtoklási költség az on-premise VDI és az Amazon WorkSpaces esetében az Amazon számítása szerint

Az Amazon lehetővé teszi a cégeknek az Active Directory integrálását is. Így a felhasználók az Active Directoriban kialakított jogosultságoknak megfelelően férhetnek hozzá a vállalati erőforrásokhoz. Ez az integráció azt is biztosítja, hogy az AWS Magament Consolon ki lehessen választani, hogy egy bizonyos virtuális dektophoz ki férhessen hozzá a szervezeten. Az integráció révén egyébként egy helyről lehet menedzselni és felügyelni a cégen belüli felhős és fizikai desktopot.

Grafikus streaming a felhő és a kliens között

Az Amazon megoldása nagyon emlékeztet a vékonykliensek működésére: voltaképpen azok felhős megvalósításának is tekinthető. A felhő és a kliens között lényegében csak a képernyőinformációk utaznak, azaz grafikus streaming történik. Ehhez az Amazon a Teradivi által fejlesztett PC over IP (PCoIP) protokollt használja. Ez a protokoll biztosítja, hogy a felhőből tömörített és a titkosított formában eljusson a kliens gépre, ahol a kibontás, a dekódolás és a megjelenítés történik.

Két kérdés persze mindenképpen felmerül. Az egyik a biztonság témája. Ezt részben a titkosítás garantálja, a PCoIP protokoll támogatja az AES 256 és NSA Suite B titkosítást. Ugyanakkor a Teradivi még egy érvet felhoz a protokoll mellett: az átvitel során csak a képpontokra vonatkozó információk továbbítódnak, tehát tényleges adat nem hagyja el az adatközpontot.

Bár a Teradivi protokollja meggyőző lehet, egyes szakértők arra is felhívják a figyelmet, hogy nagy felhasználószámnál érdemes tesztelni, hogy a szervezet számára elérhető sávszélességet mennyire terheli le a streaming. Az Amazon ugyanis valószínűleg tudja biztosítani a megfelelő sávszélességet, de a fogadó oldalon problémákat is okozhat.

Cloud & big data

Dollármilliók helyett börtönévek járhatnak az oktatási chatbot fejlesztőjének

A korábban számos elismerést elnyerő AllHere megoldását az USA második legnagyobb oktatási körzete is bevezette. Nemrégiben azonban többek között csalással, hamisítással és a befektetők szándékos megtévesztésével vádolták meg a startup alapító-vezetőjét.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.