Fellőtte az Amazon a felhős menedzselt desktop szolgáltatását, amely az Amazon WorkSpaces nevet kapta. Windows 7-es desktopot vehetünk előfizetéses rendszerben, és közel fele annyiért, mint amennyibe a legtöbb virtuális desktop infrastruktúra kiépítésével kerülne.
Havi 50-esért már Office-t is kapunk
A virtuális asztal lényegében Windows 7-es környezetet biztosít. Egyelőre Macekre, windowsos gépekre, iPad-re, Kindle Fire-re és androidos tabletekre van kliens hozzá. A szolgáltatás támogatja a több monitor használatát, valamint a videót és a hangot is. Az Amazon négy csomagot alakított ki. Minden csomag tartalmazza az Adobe Readert, az Internet Explorer 9-et, a legújabb Firefoxot, 7-Zip-et, Adobe Flasht és a Java Runtime Environmentet.
A legkisebb csomag (Standard) ára 35 dollár havonta, és az 1 virtuális CPU, a 3,75 gigabájt memória mellett 50 gigabájt tárhelyet kínál ezzel az alap szoftverkészlettel. A Standard Plus esetében havi 50 dollárért ehhez még hozzácsaptak egy Microsoft Office Professional 2010-et és egy Trend Micro Anti-Virust.
Havi 60 dollárba kerül a Performance csomag, amelyben 2 virtuális CPU, 7,5 GB memória és 100 GB tárhely szolgálja ki az alap alkalmazáscsomagot. A Performance Plus változat ugyanezt a hátteret biztosítja az Office-szal és a Trend Micro védelemmel kiegészítve.
Az Amazon hatásosan érvel amellett, hogy ezzel akár feléből is megúszhatjuk a menedzselt desktop szolgáltatást, mintha valamilyen on-premise – például Citrix vagy VMware – virtuális desktop infrastruktúrát használnánk. Az Amazon Web Services Blogon közölnek egy összehasonlítást, amely 1000 felhasználóra vetítve tartalmaz TCO (teljes birtoklási költség) számításokat – természetesen az AWS Standard csomaggal. Eszerint (lásd a táblázatot) mindent összevetve több mint 59 százalékos megtakarítás érhető el a felhős desktoppal.
Teljes körü birtoklási költség az on-premise VDI és az Amazon WorkSpaces esetében az Amazon számítása szerint
Az Amazon lehetővé teszi a cégeknek az Active Directory integrálását is. Így a felhasználók az Active Directoriban kialakított jogosultságoknak megfelelően férhetnek hozzá a vállalati erőforrásokhoz. Ez az integráció azt is biztosítja, hogy az AWS Magament Consolon ki lehessen választani, hogy egy bizonyos virtuális dektophoz ki férhessen hozzá a szervezeten. Az integráció révén egyébként egy helyről lehet menedzselni és felügyelni a cégen belüli felhős és fizikai desktopot.
Grafikus streaming a felhő és a kliens között
Az Amazon megoldása nagyon emlékeztet a vékonykliensek működésére: voltaképpen azok felhős megvalósításának is tekinthető. A felhő és a kliens között lényegében csak a képernyőinformációk utaznak, azaz grafikus streaming történik. Ehhez az Amazon a Teradivi által fejlesztett PC over IP (PCoIP) protokollt használja. Ez a protokoll biztosítja, hogy a felhőből tömörített és a titkosított formában eljusson a kliens gépre, ahol a kibontás, a dekódolás és a megjelenítés történik.
Két kérdés persze mindenképpen felmerül. Az egyik a biztonság témája. Ezt részben a titkosítás garantálja, a PCoIP protokoll támogatja az AES 256 és NSA Suite B titkosítást. Ugyanakkor a Teradivi még egy érvet felhoz a protokoll mellett: az átvitel során csak a képpontokra vonatkozó információk továbbítódnak, tehát tényleges adat nem hagyja el az adatközpontot.
Bár a Teradivi protokollja meggyőző lehet, egyes szakértők arra is felhívják a figyelmet, hogy nagy felhasználószámnál érdemes tesztelni, hogy a szervezet számára elérhető sávszélességet mennyire terheli le a streaming. Az Amazon ugyanis valószínűleg tudja biztosítani a megfelelő sávszélességet, de a fogadó oldalon problémákat is okozhat.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak