Az eredeti tervekhez képest hároméves csúszás jelzi, közel sem egyszerű feladat az ipari gyémántok alkalmazása.

Szinte mindenkivel előfordult már, hogy leejtette telefonját, aminek kijelzője pókhálósra törve adta meg magát az örökkévalóságnak. Azon ritka alkalmak egyike, amikor mindannyian visszasírtuk régi Nokia készülékeinket.

Ipari gyémántok a mobilok szolgálatában

Persze régóta ismert probléma ez a gyártók számára is, akik előszeretettel alkalmazzák a Gorilla Glass nevű extra réteget. Akinek még ez sem elég, az választhat további kijelzővédő fóliát telefonjára, de írtunk már zafírkristályos megoldásról is. 2016-ban beszámoltunk az Akhan ígéretes fejlesztéséről: a gyártó szerint ipari gyémántgyártás révén a természetben található legerősebb anyag adhatja a mobilok kijelzőjének meg azt a védelmet, amire mindenki vágyik.

A korábbi tervek alapján a technológia már 2017 végére rendelkezésre állt volna, most azonban azt állítja az Akhan, hogy jövőre tud sorozatgyártásban is értelmezhető mennyiséget előállítani. A gyártó korábbi közlése szerint a termelés felfuttatását követően 10-30 millió telefon számára elegendő mennyiségű gyémántkijelző előállítására lesznek képesek. A viselhető elektronikai eszközök tekintetében lényegesen kisebb tételben gondolkodnak: valamivel kevesebb mint egymillió gyémántüveget fognak tudni előállítani okosórák és okoskarkötők számára.

Az új megoldás hatszor erősebb és tízszer keményebb lehet a hagyományos kijelzők teljesítményénél. Ez a fizikai behatások mellett a szennyeződésekkel és vízzel szembeni ellenállóságra is jótékony hatással van. Jó hővezető képessége miatt pedig a mögötte rejlő elektronika hűtésében is szerepet játszhat.

Nanokristályok

Az Akhan gyémántüvege nanokristályos mintát használ, ami véletlenszerűen elrendezett kristályokra épít, ahelyett, hogy a kristály síkjaiba rendeznék el őket. Ez a kialakítás megakadályozza a mély repedések létrejöttét és megóvja az alatta levő anyagokat a fizikai sérülésektől.

A Miraj Diamond Glass névre keresztelt termék laboratóriumban növesztett gyémántjai révén minden eddigi megoldásnál jobb védelmet kínálhat. Ráadásul, ahogy a Gorilla Glass is, más anyagok tetejére illeszthető külső, vagy belső védő rétegként.

Aktívan tesztelik a technológiát az eszközgyártókkal, közölte az Akhan vezetője, Adam Khan, aki viszont nem kívánta felfedni a cégek nevét. Elmondása szerint a partnerek stressz-tesztnek vetik alá a gyémántüveg erejét, hogy biztosak legyenek annak elektromos vezetőképességében, melyre szükség van az ujjak vezérelte érintőkijelző probléma nélküli működéséhez.

Mielőtt tömeggyártásba kerülne az eljárás, még le kell győzni pár akadályt. Például olyanná kell alakítani a technológiát, hogy a gyémántréteg felvitelekor a kristályok egyenletesen terüljenek el a védendő felület felett. Emellett minimalizálni kell a gyémántüveg tükröződését. A túlságosan tükröződő felületek ugyanis a fényerő növelésére késztetik a felhasználókat, ami viszont jól mérhető negatív hatással van az egy akkumulátortöltéssel elérhető üzemidőre.

Sem elterjedt, sem olcsó nem lesz

Megjelenését követően sem lesz általánosan elterjedt a technológia, annyira legalábbis semmiképp, hogy úton-útfélen gyémántkijelzős készülékekbe botoljunk. Azt az Akhan ugyanis leszögezte, hogy noha több gyártóval is tárgyalnak, csak egyetlen céggel fognak megállapodni az okostelefonok és eggyel az okosórák piacán. Részben a közel sem végtelen készletek miatt, részben pedig azért, hogy exkluzivitást nyújthassanak a kiválasztott partnereknek.

Vélhetően nem lesz olcsó sem az extra védelmet nyújtó réteg alkalmazása. Habár árat egyelőre nem közölt a gyártó, és az ipari gyémánt előállítása olcsóbb, mint a természetben előforduló változatok csiszolt, ékszerekben felhasznált változatai, ettől függetlenül minden bizonnyal megdrágítja majd az ezzel ellátott készülékeket alkalmazása.

Mobilitás

Még az Intelre is vonatkozik a rezsicsökkentés

Igaz, nem nálunk, hanem Írországban. Tavaly állítólag 30 millió eurót kapott az orosz-ukrán háború hatásának ellensúlyozására.
 
Vészesen közelít a június vége, ameddig minden érintettnek el kell indítania a NIS2 alkalmazásba vételét. Az idén és jövőre is számos teendőt kell elvégezni, mutatjuk a pontos menetrendet.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.