A StatCounter adatai szerint most fordult elő először, hogy mobil eszközökön többet netezett a világ, mint hagyományos számítógépeken. És ez már így is marad.

Nem sok dolog mutatja jobban, hogyan képes a technológiai fejlődés akár néhány év alatt is megváltoztatni a világot, mint az internethasználati szokásokat mutató adatsor. A webes forgalmat monitorozó StatCounter számításai szerint az elmúlt hónap volt az első, amikor okostelefonokon és táblagépeken nagyobb adatforgalmat generáltak az emberek, mint asztali és hordozható számítógépeken.

Korszakváltás

Ahogy az a lenti grafikonon is jól látszik, 2009 őszén még szinte kimutathatatlan volt a mobil eszközök jelenléte, és 2010 közepén is mindössze 10 százalék körül volt a használati arány. Az okostelefonok erőteljes ütemű elterjedése, illetve a mobilinternet gyorsulása és relatíve olcsóbbá válása azonban az utóbbi időszakban a feje tetejére állította a világot.

 

Az internethasználati szokások változása az elmúlt hét évben

 

A StatCounter adatai alapján idén októberben fordult elő első alkalommal, hogy a mobil eszközökön átmenő internetes adatforgalom meghaladta a desktopokét. Semmi okunk azt feltételezni, hogy a vonalak trendje az előttünk álló néhány évben megváltozna, azaz elsősorban az okostelefonoknak köszönhetően beköszöntött a web mobilos korszaka.

Az olló szárainak összezárulását most biztosan egy immár ellenkező irányú szétnyílás követi, hiszen miközben a PC-piac vergődik, a mobileladások még mindig tudnak növekedni. Utóbbi ugyan már nem akkora elánnal bővül, mint egy-két évvel ezelőtt, de a fejlődő régiókban még mindig nagy tartalékok vannak.

Nyugaton a helyzet (még) változatlan

A gazdasági színvonal egyébként is komoly eltéréseket mutat az internethasználatban, hiszen a fejlett nyugati országokban még nem történt meg az a "hatalomátvétel", ami globálisan már kimutatható. Az USA-ban, az Egyesült Királyságban vagy éppen Ausztráliában még legalább 55 százalék a desktopos netezés aránya.

Hiába tehát a rendkívül magas mobil penetráció ezekben az országokban, a hagyományos számítógépek erős bázisa egyelőre még elegendő erőt jelent. Ezzel szemben az ázsiai és afrikai térségek fejlődő piacain jellemzően csak egy eszközt engedhetnek meg maguknak a felhasználók, az pedig jobbára az okostelefon.

Közösség & HR

Idén 3 milliárd közelébe érhet az 5G

Az Ericsson legfrissebb mobilitási jelentése év végére 2,9 milliárdra becsüli az 5G-s előfizetések számát, miközben a szolgáltatóknak kezd kifizetődővé válni az otthoni mobilnet technológia.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.