Hiába álmodta meg Mark Zuckerberg, hogy a világ szegényebb, eldugodtabb részeibe is elviszi ingyen a világhálót, a gyakorlati bevezetés több helyen vakvágányra futott. A Facebook-alapító által létrehozott Internet.org Free Basics szolgáltatását ezúttal Egyiptomban meszelték el.
Elutasított megfigyelés
A bárki számára elérhető, ám csak bizonyos internetes oldalak és szolgáltatások megjelenítését engedő Free Basics tavaly októberben jelent meg az észak-afrikai országban. Az év végén azonban elérhetetlenné tették az ingyenes netet, aminek hátterében a Reuters információi szerint az áll, hogy a Facebook nem engedett az egyiptomi kormányzat megfigyelésre irányuló igényének.
Mivel az esetet egyik fél sem kívánta kommentálni, egyelőre csak a kiszivárgott információk alapján lehet tájékozódni. Ezekből azonban nem derül ki, hogy pontosan milyen adatokat és információkat akartak volna "kinyerni" az ottani hatóságok. Mint emlékezetes, a néhány évvel korábban kirobbant arab tavasz eseményei mögött is nagy szerepet játszottak a közösségi hálózatok. Beleértve a Facebookot is, amelyet természetesen a Free Basics csomaggal néhány hónapig bárki ingyenesen elérhetett Egyiptomban.
Az üggyel kapcsolatban megszólalt a kommunikációért felelős minisztérium szóvivője is, aki azonban a megfigyelésre nem reagált. Azt viszont elmondta, hogy a betiltás mögött versenyjogi aggályok állnak, mert az ingyenes internetet a távközlés felett őrködő szabályozó testület károsnak ítélte a piac és a versenytársak szempontjából. Az elmondottak hitelét némileg gyengíti, erről korábban semmilyen nyilvános bejelentés nem volt.
A Facebook hivatalos tájékoztatása szerint, ameddig a szolgáltatás működött, több mint 3 millió egyiptomi vette igénybe. Utóbbiak mintegy harmada olyan felhasználó volt, aki eddig nem tudott saját erőből internet-hozzáféréshez jutni.
Máshol mások a gondok
Az eddig 37 országban bevezetett Free Basics számára nem ez volt az első buktató. Népessége és fejlődési potenciálja miatt az egyik legfontosabb országban, Indiában például azonnal kritikák keresztüzébe került. Majd néhány hónapnyi működést követően szintén hatóságilag ellehetetlenítették.
Indiában nem a megfigyelés megtagadásával volt a probléma, de még csak nem is a versenyjogi aggályok voltak a leghangsúlyosabbak. A világ egyik legnépesebb országában ugyanis a netsemlegesség megsértése miatt fogalmazódtak meg a kritikák, sőt vonultak utcára a szolgáltatás ellenzői.
Mark Zuckerberg hivatalosan maga is a netsemlegesség, azaz a világháló forgalmának mindenféle megkülönböztetés nélküli használtának elkötelezett híve, ám ebben az esetben szerinte a korlátozott net jobb, mint ha az emberek pénz vagy infrastuktúra hiánya miatt egyáltalán nem kapcsolódhatnának az internetre.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak