Startup cégben fejlesztette a Cisco azt e technológiáját, amely reményei szerint forradalmasítja az adatközpontok hálózati infrastruktúráját.

Application Centric Infrastructure (ACI) néven az adatközpontok eddigi hálózati infrastruktúráját újragondoló megoldást jelentett be a múlt héten New Yorkban John Chambers, a Cisco elnök-vezérigazgatója (nyitó képünkön). A Cisco-vezér nem fukarkodott a pozitív jelzőkkel a bejelentéskor. Szerinte a megoldás jó néhány évre meghatározza az adatközpontok és a hálózatok fejlődését. A szaksajtó annyiban visszaigazolta Chambers véleményét, hogy a legtöbb híradás valóban nagy hoderejűnek és az SDN (Software Defined Network) koncepcióra adekvát válasznak ítélte a Cisco fejlesztését.

Az ACI kifejlesztésére a Cisco saját mérnökeiből és menedzsereiből hozott létre egy startup céget, melyben a dolgozók is tulajdonrészt kaptak. Bár követlezetesen startupnak nevezik a fejlesztést végző Insieme nevű céget, az inkább egy konkrét – a Cisco jövője szempontjából kulcsfontosságú – feladatra szerveződő projektcégnek tekinthető, amelynek sikerében az ott dolgozókat is érdekeltté tette a vállalat.

Az Insieme-ben, amely három cicsós mérnökre, Prem Jainre, Mario Mazzolára és Luca Cafieróra épült, a vállalatnak 85, a dolgozóknak 15 százalékos tulajdonrésze volt. A Cisco a cégalapításra 100 millió dollárt szánt, illetve a második körben még további néhány tízmilliót fektetett be. A jelenleg már 286 főt foglalkoztató céget a fejlesztés lezárultával a Cisco teljes egészében felvásárolja, a hírek szerint legfeljebb 863 millió dollárért. A végösszeg azonban függ a termékek eladási terveitől is. Ezzel a fejlesztési módszerrel egyébként a Cisco már harmadszor élt.

Szoftverdefiniált hálózat Cisco módra

Az SDN koncepció megjelenése – és annak egyik megvalósulása, az OpenFlow sikere –, valamint a VMware által fejlesztett hálózatvirtualizáció komoly kihívást jelentett a Ciscónak. Az SDN ugyanis lehetővé teszi az adatközpontokban a hálózati eszközök, valamint vezérlésük szétválasztását. Itt az eszköznek csupán a csomagtovábbítást a feladata, minden más – többek között a hálózat logikai felépítése (az úgynevezett folyamattáblák), az útbválasztás feladata stb. – egy központi vezérlő egységbe kerül. A hálózati eszköz így lényegében „buta” eszközzé válik, a központi vezérlő egyság révén pedig sokkal rugalmasabbá válik az infrastruktúra. Az OpenFlow ráadásul azt az előnyt is kínálja, hogy a rendszerbe szabványos eszközök építhetők be nagyon rugalmasan.

A Nexus 9000-es család

Az Application Centric Infrastructure ugyanezt a koncepciót követi: különválasztja a hálózati eszközt, valamint a vezérlést. Ez utóbbit végzi az APIC (Application Policy Infrastructure Controller), amelyről a teljes hálózat központilag vezérelhető programozással, és ezáltal egy sor folyamat autmatizálható is. Ez a felépítés rendkívül rugalmassá és gyorssá teszi az adatközponti alkalmazás telepítését, többek között azzal, hogy az egyes hálózati eszközöket nem kell kézzel átprogramozni. Ugyanakkor egységben kezelhetők a különböző rendszerelemek, maga a hálózat, a szerverek és tárolók.

Összehangolt rendszer

Az ACI első megvalósulásai az új Nexus 9000-es kapcsolósorozatból és egy APIC (Application Policy Infrastructure Controller) vezérlőből állnak. Az eszközök a következő év első felében lesznek majd elérhetőek. A megoldás negatívumaként emelik ki a szakértők, hogy a vezérlő csak a Cisco-eszközökkel kompatibilis, és a dolog fordítva is igaz, vagyis a Cisco kapcsolók nem működnek együtt más gyártók kontrollereivel. Emellett azzal érvel a Cisco, hogy az egy gyártótól származó, így jobban összehangolt vezérlő és eszközök sokkal zökkenőmentesebb együttműködést biztosít, mint az egyéb, nyílt szabványú vagy virtualizációs megoldások.

A gyártó szándéka szerint az ACI technológia a szoftverek rugalmasságát kombinálja a hardverek teljesítményével.  A vezérlő és a hálózati eszközök szorosabb kapcsolatán alapuló technológia radikálisan leegyszerűsíti az alkalmazások kezelését. melyek már egyre nagyobb szerepet játszanak a vállalati informatikai rendszerekben. Egy célirányos felmérés szerint a nagyvállalatok négyötödénél az IT-rendszerek már több mint 150 alkalmazást menedzselnek. Az ACI infrastruktúrával jelentősen, hetekről akár órákra csökkenthető az alkalmazások telepítési ideje – állítja a gyártó. 

Az utóbbi években jelentős átrendeződés ment végbe a hálózati technológiában, amelynek nyomán a nagy tudású hardveres hálózati eszközök helyét a vezérlésben egyre inkább a szoftvermegoldások vették át, amelyek olcsóbb switchekkel és routerekkel is tudtak jól működni, ami fenyegette a hálózati kapcsolók fejlesztésében nagyon erős Ciscót. A mostani fejlesztés emiatt nagyon fontos volt a piaci pozícióinak megtartásához.

Cloud & big data

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.