A HP is intenzíven becsatlakozott az SDN koncepciót követő hálózati eszközök gyártásába. FlexNetwork-alapú adatközponti hálózati kapcsolóival jó skálázhatóságot, gyors és egyszerű hálózatépítést ígér.
A HP továbbra is komoly energiát fektet az infrasturktúra-eszközök fejlesztésébe, és ennek a tevékenységének a cloud új lendületet adott. Érthetően a cég is meg akarja lovagolni a hálózatépítés egy új irányzatát, az SDN-t, melyet sokan egyenesen forradalminak titulálnak. A hagyományos hálózati architektúra ugyanis nem feltétlenül alkalmas az új, felhőkörnyezet által támasztott igények kiszolgálására. Egyik neuralgikus pont például a HP szerint, hogy az új alkalmazásoknak és a szolgáltatásoknak a felhő környezetben azonnal hálózati hozzáférést kell biztosítani. Ehhez a komplex adatközponti hálózatokban gyakran egyenként manuálisan kell konfigurálni az eszközöket, és akkor még ott van az új alkalmazások sávszélesség-igénye is megoldandó feladatként.



A varázsszó: Software Defined Network A megoldás a tavaly óta egyre gyakrabban használt bűvszó, az SDN, azaz a software defined network. 2008. óta egyre több hálózati eszköz gyártó sorakozik fel az Open Networking Foundation által felügyelt koncepció, illetve egyik elterjedt megvalósítása, a nyílt forráskódú OpenFlow mögé. Az SDN azt jelenti, hogy a hálózati eszközökben maga az eszköz és a vezérlés szétválik. Maga az eszköz nem végez mást, mint a csomagtovábbítást, minden más feladat, a hálózat logikai felépítése (az úgynevezett folyamattáblák) a központi egység tárolja, és az intézi az útválasztás feladatát.

Maga a hálózati eszköz ezáltal lényegében egyszerű „buta” eszközzé válik. A hálózat lényege a vezérlő részbe kerül, és ha ott bármi változik, azzal az egész hálózat változik. Ez válasz arra a cloud computinggal felerősödő igényre, hogy az internet decentralizáltságából eredő problémákat, például dugulásokat, valamiféleképpen ki lehessen küszöbölni.

A koncepciónak van még egy fontos eleme: az SDN-kompatibilis eszközök szabványossága. A hálózati eszközök gyártói hagyományosan zárt interfészeket alkalmaztak, ami akadálya volt az eszközök külső programozásának. Az SDN koncepcióban azonban nyílt szabványok vanna, miáltal sokkal rugalmasabbá válik a hálózatépítés, egyszerűbbé válik az üzemeltetés. Az switchek és routerek így lehetnek olcsóbb „buta” eszközök, hiszen a lényeg a vezérlő egységben történik, a programozást, konfigurálást pedig a szabványosság segíti.

A HP is becsatlakozott A SDN koncepció támogatásába a HP is becsatlakozott (sok más gyártó, például a Cisco, a Dell, az IBM vagy a Juniper mellett). Új switcheit is elsősorban nagy skálázhatóságot és sávszélességet igénylő alkalmazásokhoz javasolja. Az új sorozatban megjelenő FlexFabric 12900 például, amelyet az iparág első OpenFlow-ra felkészített core switcheként titulál a gyártó, a növekvő virtualizált terhelés igényei szerint skálázható, ezáltal jól alkalmazható pl. Hadoop technológiákhoz.

Mindezt a HP még megfejeli azzal, hogy egységes felügyeleti rendszere automatizálja az SDN-nel támogatott és hagyományos hálózati egységek gyorsított alkalmazását, valamint a kapcsolódó szolgáltatásnyújtást az adatközpontból a „campus” és a „branch” hálózatok felé.

Kamionnyi üzletileg kritikus rendszer Budapesten
Bele fogunk fulladni az adatok óceánjába?

Japánban 3D nyomtatással húztak fel egy vasútállomást

Pillanatok alatt készen lettek vele, és spóroltak is rajta. Ha később is megfelelőnek bizonyul, más létesítmények újjáépítésénél is felhasználják majd az új technológiát.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.