A HP is intenzíven becsatlakozott az SDN koncepciót követő hálózati eszközök gyártásába. FlexNetwork-alapú adatközponti hálózati kapcsolóival jó skálázhatóságot, gyors és egyszerű hálózatépítést ígér.
A HP továbbra is komoly energiát fektet az infrasturktúra-eszközök fejlesztésébe, és ennek a tevékenységének a cloud új lendületet adott. Érthetően a cég is meg akarja lovagolni a hálózatépítés egy új irányzatát, az SDN-t, melyet sokan egyenesen forradalminak titulálnak. A hagyományos hálózati architektúra ugyanis nem feltétlenül alkalmas az új, felhőkörnyezet által támasztott igények kiszolgálására. Egyik neuralgikus pont például a HP szerint, hogy az új alkalmazásoknak és a szolgáltatásoknak a felhő környezetben azonnal hálózati hozzáférést kell biztosítani. Ehhez a komplex adatközponti hálózatokban gyakran egyenként manuálisan kell konfigurálni az eszközöket, és akkor még ott van az új alkalmazások sávszélesség-igénye is megoldandó feladatként.
A varázsszó: Software Defined Network ■ A megoldás a tavaly óta egyre gyakrabban használt bűvszó, az SDN, azaz a software defined network. 2008. óta egyre több hálózati eszköz gyártó sorakozik fel az Open Networking Foundation által felügyelt koncepció, illetve egyik elterjedt megvalósítása, a nyílt forráskódú OpenFlow mögé. Az SDN azt jelenti, hogy a hálózati eszközökben maga az eszköz és a vezérlés szétválik. Maga az eszköz nem végez mást, mint a csomagtovábbítást, minden más feladat, a hálózat logikai felépítése (az úgynevezett folyamattáblák) a központi egység tárolja, és az intézi az útválasztás feladatát.
Maga a hálózati eszköz ezáltal lényegében egyszerű „buta” eszközzé válik. A hálózat lényege a vezérlő részbe kerül, és ha ott bármi változik, azzal az egész hálózat változik. Ez válasz arra a cloud computinggal felerősödő igényre, hogy az internet decentralizáltságából eredő problémákat, például dugulásokat, valamiféleképpen ki lehessen küszöbölni.
A koncepciónak van még egy fontos eleme: az SDN-kompatibilis eszközök szabványossága. A hálózati eszközök gyártói hagyományosan zárt interfészeket alkalmaztak, ami akadálya volt az eszközök külső programozásának. Az SDN koncepcióban azonban nyílt szabványok vanna, miáltal sokkal rugalmasabbá válik a hálózatépítés, egyszerűbbé válik az üzemeltetés. Az switchek és routerek így lehetnek olcsóbb „buta” eszközök, hiszen a lényeg a vezérlő egységben történik, a programozást, konfigurálást pedig a szabványosság segíti.
A HP is becsatlakozott ■ A SDN koncepció támogatásába a HP is becsatlakozott (sok más gyártó, például a Cisco, a Dell, az IBM vagy a Juniper mellett). Új switcheit is elsősorban nagy skálázhatóságot és sávszélességet igénylő alkalmazásokhoz javasolja. Az új sorozatban megjelenő FlexFabric 12900 például, amelyet az iparág első OpenFlow-ra felkészített core switcheként titulál a gyártó, a növekvő virtualizált terhelés igényei szerint skálázható, ezáltal jól alkalmazható pl. Hadoop technológiákhoz.
Mindezt a HP még megfejeli azzal, hogy egységes felügyeleti rendszere automatizálja az SDN-nel támogatott és hagyományos hálózati egységek gyorsított alkalmazását, valamint a kapcsolódó szolgáltatásnyújtást az adatközpontból a „campus” és a „branch” hálózatok felé.