Birtokba vette a Corvin-sétányon az 55 millió euróból két év alatt megépült 25 ezer négyzetméteres Nokia Skyparkot a finn hálózatfejlesztési cég magyarországi leányvállalata. A keddi megnyitón Zagyva Béla ügyvezető igazgató emlékeztetett rá, hogy a budapesti társaság az anyavállalat egyik meghatározó globális fejlesztő bázisa. A magyar fejlesztők egyszerre három-négy olyan terméken is dolgoznak, amelyek hozzájárulnak a távközlésben bekövetkező paradigmaváltáshoz.
Globális felhőalapú projektek mobil hálózatokhoz
Itt készül például a Nokia Cloud Application Manager, amely – a fejlesztéstől a bevezetésen át a karbantartásig – a távközlési alkalmazások életciklusának több szakaszában is platformsemleges támogatást nyújt. A felhőalapú rendszer abban segíti a mobilszolgáltatókat, hogy egyszerű és gazdaságosan kezelhessék a hirtelen megugró kapacitásigényeket, például az újévi üzenetdömpinget, illetve a katasztrófahelyzetekben vagy nagy tömegeket vonzó fesztiválokon megnövekedett terheléseket.
Szintén magyar mérnökök munkája – és egyben a világ legtöbbet használt magyar terméke – a Nokia mobil kapcsolószervere is, ami jelenleg mintegy 1,4 milliárd előfizetőt szolgál ki a világon. Budapesten fejlesztik a Nokia vasúti mobil távközlési rendszerét, a GSM-R-t is.
Aalapkutatások is folynak
A budapesti bázis a finn cég az 5G-s kutatásainak is az egyik központja, de az új épületben helyett kapott az anyavállalat alapkutatásaival foglalkozó központja, a Nokia Bell Labs egy részlege is. A Bell labs olyan fejlesztéseken dolgozik, melyek tíz éves távlatban határozzák meg és alakítják át a digitális életteret – mondta Zagyva Béla. A Nokia víziója egy idegrendszerként viselkedő, gondolkodó hálózat, amely megtanulja és felismeri a szokásainkat, igényeinket, amikre folyamatosan reagálni is képes. Ennek egyik egyszerűbb formája, hogy ha telefonon nézünk videót, a rendszer ahhoz igazítja a sávszélességet.
Hasonló nagyszabású beruházásba fogott tavaly az Ericsson Magyarország is, amely az eddig ugyancsak több telephelyen működő fejlesztői és adminisztrációs csapatát költözteti idén a budapesti Infoparkban épülő új irodaházba. A 24 ezer négyzetméteres objektum közel 2 ezer főnek ad helyet. Az Ericsson központjában is dolgoznak felhőalapú 5G-s megoldásokon, valamint IoT-s fejlesztéseken.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak