A Nokia Networks összevonja magyarországi fejlesztő és adminisztrációs bázisát – jelentette be Zagyva Béla, a magyarországi leányvállalat ügyvezető igazgatója. Emlékeztetett rá, hogy a budapesti társaság, amely az anyavállalat egyik meghatározó globális fejlesztő bázisa, 2013-ban kötött stratégiai megállapodást a kormánnyal, amelyben az akkor 1218 főt foglalkoztató cég további 150 fős létszámbővítésre kötelezte el magát. "A vállalást túlteljesítettük, jelenleg már több mint 1900-an dolgoznak a hazai leányvállalatnál, és ez még tovább növekedhet" – mondta az ügyvezető.
A Futureal kapta a nagyértékű székház beruházást
A bővülést megalapozandó a jelenleg két fővárosi telephelyen működő cég egy új, 25 ezer négyzetméter alapterületű irodaházba költözik, amelynek a kivitelezése már megkezdődött. A Nokia Networks székház a tervek szerint 2017-re készül el a Corvin-sétányon. Az 55 millió euró összértékű beruházást a Futureal csoport valósítja meg. Az épületet a jelenlegi tervek szerint tíz évre veszi bérbe a cég.
A Nokia Networks, mint már többször is írtunk róla a Nokia-Microsoft fúzióból kimaradt távközlési hálózati és navigációs (Navteq) fejlesztéseket folytatja tovább, de továbbvitte készülékgyártó üzletág kutatási részlegét is. A patinás gyártó nevét továbbvivő vállalat stratégiájáról nemrégiben Lauri Oksanen, a Nokia Networks kutatás-technológiai alelnöke beszélt Budapesten.
Oksanen beszámolt arról is, hogy már 2020-ra, az 5G eljövetelére készülnek, amikorra szinte minden és mindenki kapcsolódik valamilyen módon a világhálóhoz. A hálózati fejlesztések többféle kihívást is jelentenek a fejlesztők számára, egyfelől úgy kell növelni a kapacitást, hogy ne nőjön az energiafelhasználás, ugyanakkor az adatok továbbításának késleltetési ideje is jelentősen csökkenjen.
Globális fejlesztési projekteken dolgoznak a magyar mérnökök
A következő évek egyik meghatározó trendje viszont a hálózatok szempontjából azok felhőbe költöztetése. Az ezzel kapcsolatos fejlesztések egyik gócpontja épp a finn cég budapesti fejlesztőközpontja, amely több éve vesz már részt a tesztek és próbaüzemek előkészítésében és végrehajtásában. Ennek további támogatására az új irodaházban létesül az ország egyik legnagyobb tesztlaborja és az összevonással, illetve a bővítésekkel jön létre a legnagyobb magyarországi technológiai fejlesztő bázis.
A felhő technológiához kapcsolódik a magyar fejlesztők innovatív megoldása a Nokia Cloud Application Manager, amely – a fejlesztéstől a bevezetésen át a karbantartásig – a távközlési alkalmazások életciklusának több szakaszában is platformsemleges támogatást nyújt. Hazai mérnökök fejlesztik a Nokia mobil kapcsolószerverét is, ami jelenleg mintegy 1,3 milliárd előfizetőt szolgál ki a világon.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak