Úgy tűnik, Donald Trump ezúttal ügyeset húzott a társaságiadó-csökkentéssel: óriási összeget fektet be otthon az Apple.

A jelenleg hivatalban levő amerikai elnök számos vitatható döntést ígért/hozott már, de úgy látszik, mégis csak van olyan eleme egykori kampányának, melyet sikerre lehet vinni. A külföldre települt cégek visszacsábítása és amerikai munkahelyek létrehozására tett ígérete most egészen komoly lökést kap: az Apple bejelentette, hogy pénzének egy részét hazaviszi.

Nagyratörő tervek

Nem csak a levegőbe beszélt Tim Cook, amikor előállt ezzel a bejelentéssel. Elképzelése szerint a következő öt évben mintegy 30 milliárd dollárt ruháznának be amerikai földön, beleértve egy új központ építését is. Emellett 20 ezer fővel növelnék a vállalat amerikai alkalmazásban álló gárdájának létszámát is. Cook úgy véli, hogy a döntéssel 2023-ig közel 350 milliárd dollárral járulhatnak hozzá az Egyesült Államok gazdasági növekedéséhez.

Mint említettük, a szerdai bejelentésnek az amerikai társaságiadó-változások ágyaztak meg. A nemzetközi bevételeket sújtó magas adók ugyanis eddig zömmel arra késztették a nagy amerikai vállalatokat, hogy külföldön megtermelt nyereségük zömét az USA-tól távoli országokban tartsák. Bevett gyakorlat ez, a Microsoft például Írországot szemelte ki erre a célra, de a lehetőséggel él a Google is, sok más gazdasági entitás mellett.

Visszatérve az Apple-re: a Steve Jobs alapította cég közlése szerint a pénz java tőkeberuházásra megy el, például több mint 10 milliárd dollárt terveznek költeni amerikai adatközpontok létesítésére. Nem ismeretlen terep ez a vállalatnak, hiszen már most is hét datacenterrel rendelkezik az Egyesült Államok területén, és a tegnap számolt be a nyolcadik, a nevadai Reno-ba tervezett adatközpont építésének helyzetéről (nyitóképünk a helyszínen készült).

30 milliárdos befektetéssel 350 milliárd dollár?

A magát már jelenleg is a legnagyobb amerikai adófizetőnek tartó Apple szerint nem csak a befektetések, hanem a "nemzetközi vizekről" hazahozott 38 milliárd dollárnyi adó is segít felpörgetni az amerikai gazdaságot. Emellett az amerikai beszállítók és gyártók alkalmazása, az új Apple-alkalmazottak költései és adófizetései szintén az amerikai büdzsét erősíti közvetlen vagy közvetett módon.

Noha közismert, hogy telefonjait és egyéb eszközeit a Távol-Keleten gyártatja a vállalat, a nagyjából 130 ezer főből álló munkavállalóinak zöme jelenleg is az Egyesült Államokban dolgozik. Ez a 84 ezres tábor bővülhet a fent említett 20 ezerrel, de azt egyelőre nem tudni, hogy ez a növekedés (vagy legalább annak egy része) vajon a nemzetközi alkalmazottak számának csökkentését fogja-e jelenteni.

És egyelőre az sem ismert, hogy hol épülhet majd meg az Apple új kampusza. A vállalatvezető ezzel kapcsolatban később ígért információkat, egyben azt is közölte, hogy ebben kezdetben a felhasználók technikai támogatását végző csapat kap majd helyet.

Keleten a helyzet változatlan

Az biztos, hogy bármilyenek is a munkakörülmények az USA-ban, még mindig sokkal jobbnak számítanak, mint Kínában (igaz, előbbi helyen inkább a vevők kiszolgálásán, a kutatáson és fejlesztésen van a hangsúly, míg a Távol-Keleten a gyártásé a főszerep). Egy nemrég napvilágot látott jelentés arról számolt be, hogy az iPhone-okat előállító üzemek némelyikében még mindig elég nehéz sorsuk van a dolgozóknak. Mérgező anyagokkal kénytelenek érintkezni, túlóráztatják őket, mindeközben alacsony a bérük, és el kell viselniük a környezetszennyezés hatásait is.

Szucsienben (Suqian) találhatók a Catcher Technology gyárai, melyekben a munkakörülményeket vizsgáló China Labour Watch talált rendellenességeket. A munkavégzés biztonságára vonatkozó szabályokat egyébként gyakran igen lazán kezelő országban komoly problémának kellett felbukkannia, ha az kiváltotta a rezsim ellenőrzőszerveinek érdeklődését. A jelentés szerint az alkalmazottak 90 százaléka került kórházba, megelőzési célokból, miután foszfornak és kénnek voltak kitéve a gyárban.

Az óránként nagyjából 500 forintot kereső munkások egyébként dupla annyi túlórát voltak kénytelenek vállalni, mint amit a helyi szabály előír. Az Apple-t közben azzal vádolják, hogy szelektíven követeli meg a kínai törvények betartását szerződéses partnereinél, a munkatempót vagy a költségeket negatívan befolyásolók megszegése felett hajlamos szemet hunyni, ami nem segíti az alkalmazottak jogainak betartását. A helyzet így évek óta szinte változatlan.

Piaci hírek

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.