Egyre több forrás állítja, hamarosan megnyithat Kínában a Google alkalmazásboltja.

Egy ideje már terítéken van a keresőóriás visszatérése a kommunista párt által szigorú szabályok között tartott kínai piacra. Most a Reuters szólaltatott meg a témára rálátó, de természetesen nevük elhallgatását kérő forrásokat. Ebből kiderült, valamikor 2016 tavaszán nyithat meg a helyi igényekre szabott, hivatalos alkalmazás-áruház.

Visszatérés Kínába

A lap információi szerint valamikor a helyi újév és nyár között indulhat el a Google Play szolgáltatása Kínában. Ehhez egyébként szakértők szerint nem feltétlenül szükséges a kommunista párt aktív jóváhagyása, "mindössze" elég megfelelni az ottani jogszabályoknak a letölthető tartalmak témáit, illetve az adatkezelési gyakorlatot illetően. Utóbbi az egyszerűbb eset, hiszen csak biztosítani kell, hogy helyi adatközpontokban tárolódjanak a felhasználói információk. Az öncenzúra már más kérdés, hiszen pont emiatt vonult ki 2010-ben a cég szinte teljesen a távol-keleti országból.

A visszatérést viszont megkönnyíti, hogy amióta a vállalat Alphabet néven szervezte át magát, hivatalosan is a pragmatikusabb álláspontot képviselő Sundar Pichai kezébe került a lecsupaszított Google irányítása. A másik könnyítést maga a szolgáltatás jelenti. Az alkalmazásbolt sokkal egyszerűbben kezelhető, és nem is okozhat annyi konfliktust, mint mondjuk a cég emblematikus terméke, a kereső.

Az androidos telefonokat, táblagépeket használó kínaiaik eddig csak helyi, a Google-től független app store-okból szerezhették be az alkalmazásaikat. Nyilvánvalóan a Play kínai változata, ha tavasszal tényleg elindul, akkor sem lesz olyan, mint a világ más részein elérhető szolgáltatás. A pártnak kényes tartalmak kiválogatásán kívül ez a fizetési rendszerben is megmutatkozik, hiszen a Google saját dedikált megoldása nem működik a Nagy Falon belül. Éppen ezért az Alipay és a WeChat Payment segítségével lehet majd a tranzakciókat lebonyolítani.

Betennék az ajtóba a lábukat

Az alkalmazásbolt elindítása minden bizonnyal csak egy jelentős, de nem végső lépést jelentene a kínai újranyitásban, amely egyébként csendben már 2012-ben elkezdődött. A rendkívüli méretű kínai piacban ugyanis roppant lehetőségek rejlenek, még úgy is, hogy a mesterségesen kreált környezet megkerülhetetlen és erős helyi szereplőket termelt ki a Google számára olyan fontos területeken, mint például a keresés és a videós tartalom.

Kína rengeteg különlegességet és leküzdendő akadályt jelent egyben, így ennek megfelelően a nyugati cégek csak óvatosan és akár komoly áldozatok árán tudnak valamiféle jelenlétet kiharcolni az egyre kövérebb tortaként csábító országban. A Google számára sem az a kérdés, hogy más szolgáltatásaival ott akar-e lenni, hanem hogy mindezt miként és mikor tudja megtenni.

Mobilitás

Nem tudja tartani a tempót az Apple

A legutóbbi negyedévben a forgalom és a nettó profit is visszaesett Cupertinóban. A több problémás területtel küzdő nagyvállalat részvényei azonban ennek ellenére drágultak.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.