A hétfőn hirdette ki az Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság (NMHH) a legutóbbi frekvenciatender eredményét. A tenderen új szereplőként a Digi 10 MHz-nyi frekvenciát nyert az 1800 MHz-es sávban.
A céget mobilpiaci terveikről kérdeztük. Hivatalos közleményük nemrég látott napvilágot, de mellette válaszoltak korábban feltett kérdéseinkre is. Kiderült, hogy a korábbi elemzői várakozásokkal szemben nemcsak a piac egyes szegmenseit, legfőképpen a mobilinternetet célozzák meg, hanem hangszolgáltatást is akarnak indítani.
Alap lesz az LTE
A cég válaszaiban egyértelművé tette: az elnyert 1800 MHz-es mobilfrekvencián a hangszolgáltatás mellett 40 Mbit/s maximális sebességű adatszolgáltatást nyújtó hálózatot akarnak építeni és üzemeltetni, azaz eleve LTE-ben gondolkodnak. Hosszú távon pedig országos hálózat kiépítését is tervezik.
Erre azonban még jó néhány évet várni, hiszen a mobilfrekvenciák eredményhirdetésén az NMHH vezetői úgy nyilatkoztak, hogy a következő tender legkorábban 2019-ben várható. Akkor járnak le ugyanis a versenytársak által 2004-ben megvásárolt UMTS frekvenciák használati jogai, illetve akkorra szabadulnak fel a műsorszórásból újabb frekvenciasávok.
Átmeneti megoldásként szóba jöhet a belső roaming
Amíg azonban a Digi nem tudja biztosítani saját frekvenciákkal a teljes országos lefedettséget, minden bizonnyal szüksége lesz a versenytársak hálózatának a használatára, azaz belső roamingra. Erre azonban – mint korábban is írtuk – nem kötelezte az NMHH a már piacon lévő szolgáltatókat, vagyis az árakról és a feltételekről a Diginek velük kell piaci alapon megegyeznie. Romániában, ahol a társaság anyavállalata is található, a Vodafone-nal kötött a cég belső roamingra szerződést. "Magyarországon még vizsgáljuk az esetleges belső roaming lehetőségeket" – válaszolták a Bitportnak a szóba jöhető partnert firtató kérdésünkre.
Elemzők körében már korábban felmerült, hogy a Digit a mielőbbi piacszerzés kényszere akár a mobil VoIP irányába is terelheti, ezzel kapcsolatban azonban a cégnél még nem tudtak érdemben nyilatkozni. Azt viszont megtudtuk, hogy a lehető leghamarabb szeretnének piacra lépni, ezért a szükséges hatósági engedélyek megszerzését és az egyéb adminisztratív előkészületeket követően azonnal elkezdik a hálózatépítést.
A Digi azt tervezi, hogy a majdani mobiltermékeit nemcsak csomagban, a cég kábeles és műholdas szolgáltatásaival együtt kínálja, hanem de önálló előfizetés formájában is. Azt viszont, hogy a Digi milyen tartományból kaphat számmezőt mobilszolgáltatásokra, egyelőre nem tudni – nyilatkozta a cég.
Az NMHH-tól viszont azt az információt kaptuk, hogy a számtartományt a szolgáltatónak kell majd kérelmeznie a hatóságnál. Mint mondták, a Digi még nem nyújtott be számtartomány-igénylést, és ilyen eljárás sincs folyamatban jelenleg, de ha ez megtörténik az 50-es számtartományból biztosítható számára számmező.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak