Minden egyes felhasználó egyedi videóban nézheti meg facebookos pályafutásának legjobb pillanatait.
Hirdetés
 

Kerek évfordulóhoz ért a világ legnagyobb és egyben legnagyobb jelentőséggel bíró közösségi oldala, a Facebook. Mark Zuckerberg egyetemista barátai segítségével éppen 10 évvel ezelőtt, 2004. február 4-én indította útjára az akkor még Thefacebook néven futó és kizárólag a Harvardon tanuló diákok által használható közösségi oldal kezdetleges verzióját.

Thefacebook

A Közösségi háló (The Social Network) című, 2010-ben bemutatott és David Fincher által rendezett film széles körben ismertté és hírhedté tette Zuckerberget, illetve birodalmának eredetét, ennek ellenére érdemes átfutni, hogy melyek voltak az oldal fejlődésének fontosabb állomásai. Az oldal elindításának évében decemberre már megvolt az egymilliomodik felhasználó, a hálózat pedig rendkívül gyorsan terjedt egyetemről egyetemre. 2005 októberében elindult a fotók feltöltésének lehetősége, ugyanebben a hónapban pedig már az USA-n kívüli iskolák diákjai is regisztrálhattak, amennyiben persze kaptak meghívót (a meghívásos rendszer 2006 szeptemberében szűnt meg).

A Thefacebook nyitóoldala 2004-ből

A 2006-os év a mobilra optimalizált oldal áprilisi, illetve az Üzenőfal szeptemberi elindításáról maradhatott emlékezetes, majd az első iPhone bemutatása után (2007) nem sokkal el is készült az első mobilos Facebook app (2008 júliusa). 2008-ban elindult a chat funkció, majd rá egy évvel Zuckerbergék bevezetik az azóta szó szerint ikonikussá vált Like gombot. 2010 júliusára a felhasználók száma eléri az 500 milliót, két évvel később a Facebook megvásárolja az Instagramot, majd bekövetkezik a cég tőzsdei debütálása is (2012. május).

Videóban mondják el

2012 októberére az oldal átlépi a bűvös 1 milliárdos felhasználói számot, ami azóta is folyamatosan nő, bár az elemzőcégek szakértői félévente előszeretettel temetik az oldalt. A Facebook fejlődéséről, az általa képviselt volumenről nehéz számok nélkül beszélni, így jöjjön pár szédítő adat. A 2004-es indulása óta a Facebookon 201,6 milliárd baráti kapcsolat jött létre, és a tavaly decemberi állapot szerint 1,23 milliárd aktív felhasználó látogatja rendszeresen a weboldalt. Mi is sokat cikkeztünk már a mobilos tábor erősödéséről, így emlékeztetőül: 945 millió aktív havi látogató használja a Facebook valamelyik mobilos felületét. A képfeltöltés bevezetése óta 400 milliárd fotó került fel, és 7,8 trillió üzenetet váltottak egymással a felhasználók.

2012. május 18.: a tőzsdére lépés pillanata

Még lehetne folytatni, de ehelyett inkább nézzük meg Zuckerbergék születésnapi meglepetését, hiszen a 10 éves jubileum alkalmából az összes Facebook-lakó egy videóban tekintheti meg a regisztrációja óta eltelt legjobb, legnépszerűbb, legfontosabb pillanatokat. A Visszatekintés (Lookback) című videó a feltöltött fotókból, posztokból állít össze automatikusan egy vetítést, aminek nézése közben döbbenhetünk rá, hogy mennyi időt lógtunk hasznosan, haszontalanul a Facebookon. Aki inkább mozgókép nélkül, a 2013-as évre vonatkozóan szeretné megnézni, hogy mi történt a facebookos énjével, az erre a linkre kattintson, mi pedig boldog születésnapot kívánunk annak a közösségi oldalnak, amely annyi hálás témát generált nekünk az elmúlt évek során.

Egyre gyorsabbak, de egyre felületesebb munkát végeznek az MI-chatbotok

Egy friss kutatás szerint súlyos következményei lehetnek, hogy a nagy nyelvi modellek rosszul általánosítanak a tudományos anyagok tartalmi összefoglalásakor.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.