Hát persze, hogy mesterséges intelligenciára épülő technológiát fejleszt!

Egymilliárd dollár egyetlen befektetési körben. Ekkora finanszírozást sikerült mozgósítania egy brit önvezetős startupnak. A londoni székhelyű Wayve, amely az autonóm vezetést mesterséges intelligenciával oldaná meg, többek között a SoftBankot, a Microsoftot és az Nvidiát is meggyőzte koncepciója életképességéről. (A Wayve-ben olyan ismert arcok is meglátták a nagy lehetőséget, mint Yann LeCun, a Meta vezető mesterséges intelligencia-tudósa.) Mivel a befektetés részletei ismeretlenek, egyelőre becsülni is nehéz, hogy az eddig két fordulóban összesen kb. 300 millió dollár befektetést szerző cég mennyit érhet.

Európai startup egyébként ekkora finanszírozást nem kapott. Az eddigi csúcstartó az OpenAI európai kihívójaként is emlegetett francia Mistral AI volt, amely 2023 decemberében 415 millió dollárt, majd idén áprilisban újabb 100 milliót szerzett, így értéke elérte az 5 milliárd dollárt. A Wayve befektetése akkora lépték, hogy maga a brit miniszterelnök, Rishi Sunak is üdvözölte.

A cég a pénzből az Embodied AI néven emlegetett megoldásaival kapcsolatos kutatásokat, valamint a termékek piacra vitelét és skálázhatóvá tételét (vezetéstámogatástól a teljes járműautonómiáig) szeretnék megvalósítani, olvasható a befektetésről kiadott közleményben.

A kezdetektől spéci MI-ben utaztak

A céget 2017-ben alapította az új-zélandi születésű Alex Kendall, aki akkoriban a Cambridge-i Egyetem doktoranduszaként a számítógépes látás és robotika témákban kutatott. Kendall nem olyan MI-t akart csinálni, ami olyan szövegeket vagy képeket hoz létre, mint egy ember, hanem olyant, ami fizikai objektumok (pl. autó, robot, gyártósor stb.) "agyaként" működhet. Szerinte ugyanis az lenne az MI lényege, hogy olyan gépek építését tegye lehetővé, amikben megbízhatunk. És mi más lehetne ennek a leglátványosabb megvalósulása, mint egy autonóm jármű?

A Wayve, amelynek ma már kb. 300 alkalmazottja van, 2018 óta teszteli technológiáját a brit közutakon. Megközelítésének különlegessége, hogy nem nagy felbontású térképekre és LIDAR-ok által szolgáltatott adatokra támaszkodik. Persze kamerákat és szenzorokat használ, de a lényeg az öntanuló MI-algoritmus, amely a kamerák és az érzékelők adatai segítségével folyamatosan "okosítja" az autót. (A Tesla kísérletezik hasonló megközelítéssel.)

Kendalléknak egyébként még arra is volt gondjuk, hogy a koncepciót "eladják" a szabályzó hatóságoknak. A rendszerhez egyfajta transzparenciát erősítő elemként egy olyan szoftvert fejlesztettek, amely egyszerű angolsággal elmagyarázza az autó nem egyértelmű döntéseit (pl. miért vészfékezett vagy lassított).

A vártnál nehezebb terepen zötyögnek az önvezető járművek

A Wayve állítólag több meg nem nevezett nagy autógyártóval is tárgyal szoftverei autókba építéséről.

Eközben a legismertebb projektek különböző okokból elakadtak. Az Apple leállította járműipari fejlesztéseit, pedig a rajongókat biztosan meggyőzte volna az eredmény, legyen az bármilyen is. A Cruise, a General Motors önvezető leányvállalata pedig látványosan lassított a fejlesztési ütemen, és autóit visszavonta az utakról biztonsági és jogi problémák miatt.

Elon Musk viszont nem lassít, augusztusra már robottaxikat ígér a világ népének, de ő nem lehet olyan gazdag, hogy ne ígérhessen még annál is sokkal többet.

Piaci hírek

Idegesítéssel küzd a képernyőfüggőség ellen egy új alkalmazás

Mivel az időkorlátos-kiléptetős módszerek nem igazán hatékonyak, a kutatók új módszerrel próbálnák meg rávenni a felhasználókat, hogy néha kapcsolják ki az okostelefonjukat.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.