Az ázsiai ország minden kommunikációhoz hozzáférést követelt. A kanadaiak inkább csomagolnak.

Kemény döntés elé állították a BlackBerryt a pakisztáni hatóságok, miután gyakorlatilag ultimátumban szólították fel arra a kanadai céget, hogy a felhasználóinak dedikált, titkosított kommunikációs szolgáltatásait nyissa meg a kormányzat előtt. A lehallgatás támogatása helyett azonban a kivonulást választják.

Nem nyílnak a hátsó ajtók

Az időzített bomba már idén nyáron elkezdett ketyegni. Ekkor értesítette a pakisztáni hírközlési hatóság az ottani mobilszolgáltatókat, hogy "biztonsági okokból" decembertől nem működtethetik a BlackBerry szolgáltatásait. A kanadai vállalat mai blogbejegyzésében egyértelművé tette, hogy a biztonsági okok mögött a teljes kormányzati kontroll elutasítását kell érteni.

A pakisztániak ugyanis nem csak egy-egy nyomozásnál, kiemelt ügyben akartak rálátni a BlackBerry saját hálózatán keresztül zajló kommunikációba, hanem általánosan, minden információt meg akartak kapni. A BlackBerry Enterprise Service (BES) szerverei többek közzött a készülékeken folytatott csetelést és elektronikus levelezést szolgálják ki.

Mivel az okostelefonok hőskorában még piacvezetőnek számító kanadai cégnek más ütőkártyája nem maradt, mint az ügyfelek biztonságos kommunikációjának a garantálása, természetesen egy ilyen zsarolásszerű követelésnek nem tehetett eleget a vállalat. Ám nem sokkal azt követően, hogy megjelent a kivonulásról szóló bejegyzés, a posztot frissítették azzal, hogy mivel a pakisztáni kormányzat végül év végéig kitolta a mobilszolgáltatók felé adott ultimátumot, így a BlackBerry is marad decemberben.

Valószínűleg azonban végül mégis csak kivonulás lesz a dologból. Egyrészt a két fél álláspontja között túl nagy ahhoz a szakadék, hogy egy kis kompromisszumkészséggel ezt áthidalhatnák. Másrészt viszont a kanadaiak számára Pakisztán nem kifejezetten fontos piac, így különösebb pénzügyi kockázat nélkül a jó fiú szerepében tetszeleghet a BlackBerry azzal, hogy megvédi felhasználóit.

Volt is, lesz is

A pakisztáni eset egyáltalán nem példa nélküli. Hogy messzebb ne menjünk, a szomszédos India szintén így próbálja hírszerzési szervei számára megkönnyíteni a kommunikációs csatornák megfigyelését. De nem csak Ázsiára jellemző a hátsó ajtók megkövetelése. Az USA-ban és legutóbb a briteknél is olyan törvénytervezeteket fogalmaztak meg, amelyek megkövetelnék az informatikai cégeknek, hogy termékeikben kötelezően tegyék lehetővé a kormányzati hozzáférést, például a titkosítás visszafejtésére.

A Vodafone tavaly nyáron a Snowden-ügy évfordulójára időzítve tálalt ki a titkosszolgálatok túlzott, bírói felhatalmazást sem igénylő lehallgatási rendszeréről. Kiderült, legalább hat olyan ország van, ahol törvényi kötelezettségként írják elő a közvetlen lehallgatási csatornák biztosítását. Bizonyos esetekben magának a szolgáltatónak kell ezt kiépítenie, más esetben elég a hozzáférést biztosítani. Ezeket az országokat azonban biztonsági okokból nem nevezték meg, mert attól tartottak, hogy "egyes rezsimek a cég ottani dolgozóinak bebörtönzésével reagálnának".

Biztonság

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.