A távközlési szolgáltató megerősítette, számos országban bevett gyakorlat, hogy a titkosszolgálatok bírói felhatalmazás nélkül, közvetlenül hallgathatják le a mobilhálózatokat. A magyar helyzet nem tiszta.

Széles körben, több országban használják a kormányzati szervek közvetlen hozzáféréssel a Vodafone hálózatait - jelentette be maga a távközlési vállalat. A Snowden-ügy évfordulójára időzített nyilatkozatot várhatóan egy részletes beszámoló fogja követni még a mai napon. A kezdeményezéssel a Vodafone a titkosszolgálatok túlzott, bírói felhatalmazást sem igénylő lehallgatási rendszerét szeretné visszaszorítani.

Közvetlen kapcsolat

Az ügyet ma hajnalban a brit The Guardian hozta le. A lap beszámolójából lehet azt is tudni, hogy egy terjedelmes, 40 ezer szavas beszámolót készül közreadni a távközlési szolgáltató. A Vodafone szakértője az orgánumnak nyilatkozva megerősítette a tavalyi, Snowden-féle lehallgatási botrány egyik legfontosabb elemét, miszerint számos országban a titkosszolgálati szervek közvetlen hozzáféréssel rendelkeznek a telekommunikációs cégek hálózatához. Ezekben az esetekben természetesen mindenféle bírói végzés nélkül szerezhetnek információkat a hatóságok, beleértve a beszélgetések élő lehallgatását, rögzítését, a telefonok lokalizálását.

A távközlési cég elmondása szerint azért lép a nyilvánosság elé ezekkel az információkkal, hogy változtasson ezen a helyzeten, és ne legyen ennyire könnyű hozzájutni a szolgálatoknak az emberek személyes adataihoz, kapcsolataihoz. A Vodafone szakértője szerint a bírói kontroll nélkül végzett információszerzés nem megfelelő módja az ilyen jellegű állami igények érvényesítésének.

Bizonytalan magyar szál

A hazai helyzettel kapcsolatban nincsenek egyértelmű információk. Albánia, Dél-Afrika, Egyiptom, India, Málta, Katar, Románia és Törökország mellett Magyarországon is jogellenes arról információt kiadni, hogy milyen jellegű és nagyságrendű a direkt lehallgatás, illetve hogy egyáltalán folyik-e ilyesmi az adott országban. Ennek megfelelően nem világos, hogy hazánkban éltek-e, élnek-e ezzel a módszerrel a hatóságok. Azt viszont lehet tudni, hogy a szolgáltató az elmúlt évben közel 76 ezer ügyben járt el hivatalos felkérésre itthon.

A társaság azt is közölte, legalább hat olyan ország van, ahol törvényi kötelezettségként írják elő a közvetlen lehallgatási csatornák biztosítását. Bizonyos esetekben magának a szolgáltatónak kell ezt kiépítenie, más esetben elég a hozzáférést biztosítani. Ezeket az országokat biztonsági okokból nem nevezik meg, mivel félő, hogy "egyes rezsimek a cég ottani dolgozóinak bebörtönzésével reagálnának".

Biztonság

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.