A vállalat mérnökei a saját projektjeikre fordítható idejükben hozták létre az AMD csúcskategóriás CPU-ját.

Az AMD csúcskategóriás CPU-ja eredetileg nem is szerepelt a vállalat processzorstratégiájában, azt a cég mérnökei kvázi hobbiból dobták össze. Az AMD szakemberei munkaidejük egy részét ugyanis egyfajta kreatív szabadidőként használhatják: egy adott keretig saját projektjeiken dolgozhatnak a céges erőforrások felhasználásával. Nos, ennek eredménye lett az Intel gatyáját telepakoltató Threadripper.

Újra versenyhelyzet

Egyébként sem áll annyira jól a nagyobbik chipgyártó szénája az idei évben, még akkor sem, ha csupán a processzorok piacát nézzük. Az AMD ugyanis teljes letámadásba ment át, Ryzen lapkái a Core CPU-k teljesítményét hozzák, meglepően jó energiahatékonyság mellett – és érezhetően alacsonyabb áron. Amikor pedig úgy tűnt, hogy a felső-, a közép- és a belépőszintű kategóriát is lefedte a hárombetűs gyártó, és az Intel ezekre úgy, ahogy tudott válasszal szolgálni, előhúzták a varázskalapból a Threadrippert.

Az Intel ugyanis bejelentett egy korábban nem létező modellt, a Core i9-es CPU-kat. A legalább 4, de akár 10 magos lapkákat a jövőben 12, 14, 16 és 18 magos változatok is követhetik. A párhuzamos feladatvégzést új szintre emelő chipeknek - az Intel állítása szerint - akár hat darab, 4K-s felbontású, 360 fokos videó megjelenítése sem okoz problémát. Ennek persze ára van: a 10 magos Core i9-7900X egy híján 1000 dollárba kerül, a 18 magos szörny viszont megjelenésekor ennek pontosan a duplájáért kelleti majd magát.

Ezzel a sorozattal akarta az elsőséget visszaszerezni az AMD-től. A nyáron tartott tajvani Computexen azonban a nagyközönség megismerhette a szintén sokmagos Threadrippert: a bemutató szerint gond nélkül kiszolgál négy grafikus vezérlőegységet, bizonyos tesztekben a Ryzen 7 1800X teljesítményének közel háromszorosát hozva.

Alacsonyan tartott költségek

Még figyelemreméltóbb az AMD termékének teljesítménye a Forbes által készített interjúban elhangzottak tükrében. A Ryzenen dolgozó mérnökök ugyanis nem egy hosszútávú, komoly büdzsével megtámogatott processzort hoztak össze, hanem szinte sufnituninggal hoztak ki még többet a Ryzenből. Szenvedélyes munka áll a Threadripper mögött, fedte fel Sarah Youngbauer, a chipfejlesztő egyik mérnöke, aki elárulta, hogy már egy éve folyt a munka a lapkán, amikor egyáltalán rábólintott a vezetés.

James Prior szerint a mérnökök egy része betekintést kapott abba, hogy milyen teljesítményre és hatékonyságra képes a Zen mag. Az AMD vezető termékmenedzsere társaival megvizsgálta a belső terméktervezési stratégiát, és úgy találta, hogy a Ryzen és az Epyc között maradt egy kitöltésre váró hely. Rájöttek, hogy egy Zen architektúrára alapuló, de az addig tervezetteknél még nagyobb memóriasávszélességgel, több maggal és PCI-E sávval bíró processzor összehozása nem igényelne olyan túl nagy munkát, ha a Ryzen alapjain indulnak el.

"Így hát összerántottuk kis csapatunkat, volt köztünk a platform építéséért felelős ember, a magok tervezésével foglalkozó mérnök. De jöttek az üzleti és a marketing részlegről is, hogy kitaláljuk, miként használjuk fel azt, amink már van, és hogyan adjuk el ezt a főnöknek" – árulta el Prior, hol tartott a projekt 2015-ben.

Felprögették a fejlesztést

Két éve még korai stádiumban volt a Zen projekt, de ahogy fejlődött, úgy profitált belőle a Threadripper is. Ahelyett, hogy minden áron saját ötleteiket nyomták volna át a projekten a mérnökök, inkább a Zen erősségeire igyekeztek alapozni. Erre aztán Jim Anderson, az AMD alelnökeinek egyike is felfigyelt. Az Inteltől érkező vezető elragadtatását fejezte ki a projekttel kapcsolatban, különösen azt követően, hogy megkapta a teljes specifikációt és egy viszonylag pontos határidőt is, amikorra elkészülhet a termék.

Utóbbival azonban nem volt elégedett, ugyanis a mérnökök 2018-ra tervezték a Threadripper debütálását. Anderson azonban tudta, hogy az már túl késő lenne a Ryzen megjelenéséhez képest, ezért arra kérte a mérnököket, hogy hozzák előre 2017 nyarára a lapka piaci startját.

A sikerhez vezető út utolsó állomása a design volt. Úgy kellett összehozni a központi vezérlőegységet, hogy ahhoz ne kelljen dollármilliárdos tervezési költségekkel számolni, és a már meglevő gyártási eljárásba is illeszkedjen az új termék. Ezt tulajdonképpen a Ryzen módosításával érték el, így a lapkaméret növelésére nem volt különösebb szükség. Az Epyc-nél használt foglalat újrahasznosításával és a dolgok újradrótozásával gyakorlatilag meg is történt a kialakítás. Az alaplapgyártókat pedig rövid úton meg tudták győzni a Threadripper támogatásáról – a lapka piackész lett az idei nyárra.

Piaci hírek

Elképesztő pénz ment el a Call of Duty részeinek fejlesztésére

A kiadók általában titkolják, mennyit áldoztak egy videójáték fejlesztésére, ám egy per kapcsán most konkrét, igen magas számok láttak napvilágot az Activision híres franchise-áról.
 
Egy cég legacy rendszerei, fejlődési tervei mellett a belső kompetenciái és a beruházási készsége is befolyásolják, hogy milyen SD-WAN modellt érdemes választania.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.