Mark Zuckerberg mindig is aktív volt, amikor jótékony célokra kellett áldozni, de a tegnapi bejelentése az összes eddigi projekten túl tett. A Facebook alapítója és CEO-ja bejelentette, hogy a részvényeinek 99 százalékát a világ legfontosabb problémáinak megoldására szeretné fordítani.
45 milliárd részletekben
A cég jelenlegi értékén számolva 45 milliárd dollárnyi részvényről van szó, ami azt jelenti, hogy ez eddig a legmagasabb, ilyen célra felajánlott összeg. Az adakozás pontos részletei egyelőre nem ismertek, azt azonban már lehet tudni, hogy a pénz kezelésével egy erre a célra létrehozott, a pár nevét viselő alapítványt hoznak létre.
A szervezet nem jut hozzá azonnal a teljes összeghez, hanem folyamatosan érkezik a támogatás. A szabályok szerint a következő három évben, évente 1 milliárd dollár értékű részvény fordítható az alapítvány megfogalmazott céljaira. Ezzel együtt ez nem jelenti azt, hogy Mark Zuckerberg nem igazgatná többet a cég ügyeit, hiszen többségi szavazati joga ugyanúgy megmarad, ahogy eddig.
A kezdeményezés okait, az elérendő célokat a házaspár újszülött gyermekének címzett levélben foglalja össze. Ebben alapvetően kettő fő téma köré szerveződnek a mondanivalók. Az első úgy általában az emberiség boldogulása, amibe beletartozik az orvostudomány támogatása, a gazdasági lehetőségek kibővítése és a kommunikációs akadályok áthidalása.
Hogy jobb hely legyen a világ
A másik fő szál az a gondolat, hogy senki ne legyen korlátozva amiatt, ahova, amilyen körülmények közé született. Az egyenlőség megteremtése, előmozdítása, vagy legalábbis az arra való törekvés a Zuckerberg család egyik fontos célja, ami miatt úgy érezték, hogy hosszú távon valamiféle megoldásra van szükség. A levél több részében megjelennek a korábbi kezdeményezések gondolatai is: ilyen például a világ összes lakosának internet hozzáférést biztosítani kívánó Internet.org kezdeményezés.
A Mark Zuckerberg és Priscilla Chen kezében lévő részvények értékének jelentősége jobban megérthető, ha tudjuk, hogy a legutóbbi adatok szerint a Facebook teljes piaci értékét 306 milliárd dollárra teszik. Ezzel a vállalat a hetedik a világranglistán, amit az Apple vezet 674 milliárd dollárral, a második, harmadik helyen pedig az Alphabet (Google), illetve a Microsoft található 514 és 434 milliárd USD cégértékkel.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak