A chief data officer (CDO – kb. vállalati adatfőnök) titulus elvileg már az ezredforduló óta létezik, de az ilyen munkakört betöltő vezetők száma csak a technológiai eszköztár utóbbi években tapasztalható fejlődésével növekszik látható mértékben. Az adatok és az adatelemzés a digitális transzformációnak is alapvető eleme, amelynek ma már tényleges üzleti vonatkozásai vannak – ezt támasztja alá a Gartner nemrég közölt felmérése is, amelyet az idei harmadik negyedévben 287 CDO bevonásával készítettek.
A piackutató megállapítása szerint a CDO funkciója néhány éven belül a nagyvállalatok háromnegyedénél ugyanolyan üzleti kritikus pozícióvá változik, mint amilyen maga az IT, a HR vagy a pénzügy. A válaszadók többsége ebben az évben először nyilatkozott úgy, hogy közvetlenül a felsővezetőknek (CEO, CFO, COO) jelent, feladatkörük pedig világszerte egyre szélesebbé válik.
Egyre önállóbbak egyre több feladattal
Míg korábban a CDO-k az adatok kezeléséről, az adatok minőségéről vagy a szabályozói megfelelésről gondoskodtak, ma már üzleti értéket kell teremteniük, és részt kell venniük a vállalati kultúra átalakításában. Míg tavaly az adatfőnök feladatait ellátó vezetők felének, addig idén már 57 százalékának formálisan is CDO lett a beosztása, sőt a tavalyi 23 százalék után ebben az évben már 47 százalék nyilatkozott úgy, hogy ezzel összefüggésben saját szervezeti egységet irányít.
A pozíció jelentőségének növekedése a hozzá rendelt büdzsé emelkedésében is megnyilvánul, ami éves összehasonlításban 23 százalékot jelent. Ezen belül a kifejezetten magas költségvetés fölött rendelkezők aránya is nőtt: a felmérésben résztvevő nagyvállalati vezetők 15 százaléka több mint 20 millió dolláros éves keretből gazdálkodik. Az új szervezeti egységek erősödése a létszámban is megmutatkozik, hiszen a CDO-k tavaly még átlagosan 38 embert irányítottak, míg az idén 54 beosztottjuk van direkt vagy indirekt módon.
A megkérdezettek harmada szerint a munkájuk eredményességét jelző három legfontosabb faktor között ott van a bevételnövekedés, ami azt jelenti, hogy a kockázatkezeléssel szemben egyre fokozódik az értéknövelés jelentősége. Ez utóbbi már majdnem a CDO-k munkaidejének felét hatátozza meg, alig kevesebbet, mint a kockázatkezelés és a hatékonyságnövelés együttesen.
A CDO-k a nagyvállalatok adat- és adatelemzési stratégiáját is egyre inkább saját maguk határozzák meg, szemben a korábbi, adatkezelésre fókuszáló feladatokkal: tavaly a válaszadók 64 százaléka, idén viszont már 86 százaléka számolt be erről a felelősségi körről. Ez megerősíti, hogy egyre nagyobb jelentőséget kap az adatok digitális üzleti kontextusban való feldolgozása és értelmezése, sőt a CDO-k már a digitális átalakuás, az adattudomány vagy akár az etika területén is szerepet kapnak.
A szervezeti kultúrát is megújítják
Érdekesség, hogy a Gartner szerint 2021-re az adatfőnök beosztásban lesz a leginkább kiegyenlített a nemek aránya az összes technológiai jellegű felsővezetői pozíció közül. Jelenleg a CDO-k 19 százaléka, az évi egymilliárd dollárnál magasabb bevételt jegyző cégeknél pedig 25 százaléka nő, szemben mondjuk a vezérigazgatók 13 százalékos arányával. Tízből három megkérdezett ráadásul 40 év alatti volt, ami szintén a CDO beosztás kiemelkedő diverzitására utal.
A felmérés másik érdekes része, hogy az adatfőnökök hogyan határozzák meg a szervezeteken belül felbukkanó kihívásokat. A változások keresztülvitelének legnagyobb akadályát a többség kulturális kérdésnek tartja. Ezen kívül problémát jelent annak a közös nyelvnek vagy szervezeti szabályozásnak a hiánya, amely javítana a meglévő adatok rossz olvashatóságán. Ez hatással van az adatok megosztására és áramlására is, illetve megnehezíti, hogy artikulálni lehessen az elemzések eredményét és üzleti hasznát.
A piackutató CDO-felméréséről legutóbb 2016 elején számoltunk be, akkori összeállításunk itt olvasható.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak