A Bitport (majdnem) élő közvetítése a 2017-os SAP Forum Hungary konferenciáról, amelynek fókuszában ezúttal a digitális átalakulás áll.

A digitális transzformáció a jelenlegi informatikai trendek kulcsszava, ami a diszrupciós hatásokkal együtt már évek óta a Bitport CIO Hungary konferenciájának is vezető témája. Nem véletlen, hogy a vállalati technlógia átalakulásának egyik legfontosabb képviselője, az SAP ennek a kérdéskörnek rendelte alá idei, kétnapos SAP Forum Hungary rendezvényét, amelynek eseményeit a Bitport olvasói most rendhagyó módon, folyamatosan frissülő beszámolónkban követhetik.

A konferencia első napi eseményei »

Kedd van, és egy fekete öves vezetővel folytatjuk

A Testnevelési Egyetem rektora, Mocsai Lajos ébresztő jellegű előadása a vezető(edzői) profil szerepét mutatja be a közösség (csoport vag csapat) működésében. A kézilabda edző és egyetemi tanár 30 éve dolgozik sikeresen a hazai és a nemzetközi élvonalban. Irányított férfi és női klubcsapatokat, férfi és női válogatottat, Bundesliga csapatokat. Nemzetközi eredményeit VB ezüstérmek, EB aranyérem, Olimpiai ezüstérem, BEK győzelem, KEK győzelmek, City kupa győzelmek fémjelzik.
 


Ennek alapján a vezetői kompetencia és az erre épülő bizalom mellett meghatározó a kapcsolatteremtő képesség és a karizma, a képesség a motivációra és a mobilizálásra, vagyis a hatékony kommunikáció, ami energetizálja a folyamatokat. A vezetőnek, mivel állandó figyelem alatt áll, természetesen példakép funkciója is van. Emellett rendelkezik problémamegoldó képességgel, stressztűréssel és intuitív inteligenciával, képes nagy nyomás alatt döntéseket hozni. Jellemző rá a pedagógiai optimizmus, megújulni tudó, konstruktív személyiség.

Az idei Bits&Bytes házigazdája

Gundel Takács Gábor, aki ezúttal nem egy celebritással beszélget, hanem a konferencia hagyományainak megfelelően az SAP háza táján zajló érdekes fejlesztésekből és kezdeményezésekből válogat. Először olyan Lego robotokról van szó, amelyek készítőikkel együtt már nemzetközi versenyen is dobogóra állhattak, egészen pontosan a Lego First amerikai döntőjében több mint száz csapat közül a harmadik helyet szerezték meg. A kisdiákokból álló TövisCsapatot az SAP is támogatja, a meghatározott feladatokat teljesítő robotok építése és programozása pedig elvileg egy olyan kezdeményezés, amely a tervek szerint szélesebb körben is fogadókészségre találhat majd az iskolákban.
 


A Lego robotok után az S&T tegnap már megismert drónja röpköd a levegőben. A projektoron pedig még jobban kibontják a Drónok harca poént, éppen a fantasy sorozatból ismert Daenerys oltogatja a sárkányát, amiért elrontott a kincstárban egy leltározási folyamatot. A hétfői szekcióelőadás után most a teljes közönség találkozik a valóság digitalizálásával, ebben az esetben a repülő drónok által gyűjtött információ hatékony felhasználásával, ami jó példa rá, hogy a Leonardo innovációs platformon hogyan lehet innovatív választ találni a felmerülő üzleti kihívásokra.

A szenzoradatok feldolgozásának egyik legérdekesebb vetülete a predikció, vagyis amikor az adatokból nem egyszerűen színes diagramokat gyártunk, hanem az információ alapján megpróbálunk elébe menni a várható eseményeknek – mondjuk egy gép meghibásodásának. A leltározó drónok által közvetített adatokat sem feltétlenül csak a készlet felmérésére lehet használni: a multiszenzor megközelítés lényege, hogy minél több területen hasznosítják az adott (esetünkben képi) információcsomagot.

Ilyen okos felhasználásokat tesz lehetővé

az ugyancsak HANA alapú Smart Data Streaming, amelynek alkalmazását hétfőn Bartha Levente (Netlife) mutatta be. A valós idejű adatfolyam feldolgozást támogató eszköz feladata a nagy tömegű adat rendszerezése, aggregálása, szűrése vagy kiegészítése, így a strukturálatlan adattömeg fogadása és homogén adatbázisba rendezése mellett lehetőséget teremt a mintafelismerésre, a visszacsatolt vezérlés megvalósítására, a valós idejű riasztásra vagy egyszerűen az adatok hisztorikus monitorozására.

Az SAP Cloud Platform kézenfekvő SaaS megoldása mellett a Smart data Streaming működhet on-premise vagy más szolgáltatókon keresztül igénybe vett PaaS telepítési szcenáriókkal is, de az adatok előszűrésével hibrid megoldások is megvalósíthatók. A technológia felhasználása az okos méréstől kezdve a telepített eszközök felügyeletén keresztül a geolokációs adatokon alapuló vezérlésig vagy az Ipar 4.0-s monitorozó és vezérlő rendszerekig terjed.
 


Az új fejlesztések előtt tág teret nyit, hogy a szenzorok már most is egyre olcsóbbak, és a hálózatok kapacitása is folyamatosan növekszik. Ezzel párhuzamosan a feldolgozásra váró adatok menyisége exponenciálisan bővül, a statisztikai számítások helyét sok esetben már átveszik a pontos mérések, és a jelenlegi informatikai és technológiai trendek (IoT, big data, Ipar 4.0) eddig soha nem látott módon támogatják a mesterséges intelligencia fejlődését.

A tegnap esti programhoz képest

nem sokat kellett várni, hogy újra üveges sörök jelenjenek meg a színpadon, ezúttal azonban egy értékesítéstámogató fejlesztés mutatkozik be. Az SAP Hybris ügyfélkepcsolati, e-kereskedelmi és marketingautomatizációs megoldásra épülő demó lényege persze nem az, hogy felállított pult a vásárló preferenciái alapján pillanatok alatt megtalálja a neki megfelelő sört. A felhasználói adatokra épülő kereskedelmi megoldások általában is növelik a hatékonyságot, de figyelmen kívül hagyásuk már nem csak a szomszéd üzlettel szemben jelent versenyhátrányt, hanem gyakorlatilag már világszerte bárhol megjelenhet az a konkurencia, amelyik az online csatornák felhasználásával és a magasabb szintű ügyfélélmény tálalásával elszippantja az ügyfeleket.

A Hybris platform a terem másik sarkában egy ideiglenes ruhaboltot digitalizál, ahol a vásárló navigálása és a felhasználói azonosítás (úgy is mint ügyféltörténet) után az eladó sokkal hatékonyabban szolgálhatja ki az igényeket. Innen úgy látszik, hogy egy minősítetten csúnya, virágmintás inget sikerült kiválasztani M-es méretben, amit a vásárló a próbafülkében egy érintőképernyős felületen cserél ki nagyobbra, sőt az eladóval behozat magának egy napszemüveget is, amit a rendszer javaslatára felpróbálna az inghez. A virágmintán a Hybris sem tudott segíteni, de ez a megoldást promótáló filmben nem is szerepel.
 


Egy analóg térugrást követően

már a Tanácsadás fórumon vagyunk. Az összesen hat, párhuzamosan futó szekció közül itt a digitális döntéstámogatás lehetőségeiről van szó a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt. előadásában. A NÚSZ más formában már az ezredforduló óta működik, ezen a néven 2013 óta látja el a közúti díjfizetési rendszerek üzemeltetését (HU-GO, EKÁER, tengelysúlymérési projekt, e-matrica stb.) A társaság 6850 kilométer útdíjas útszakaszt kezel, a költségvetési elvárás vele szemben közel 230 milliárd forint nettó éves árbevétel.

Mindez informatikai szempontból 3 terabájtnyi ellenőrzési adatatot jelent évente. Ennek hasznos információvá alakítása a szervezetnél külön egységben működő BI csoport feladata, amely az üzleti célok eléréséhez szükséges információt megfelelő időben, formában és részletezettségben próbálja szállítani. A többi üzleti egység ennek megfelelően nem saját maga próbálja gyűjteni és értelmezni az adatokat (ezt nevezik az egy igazság elvének), így a NÚSZ-nál a tudásmegosztáson és együttműködésen alapuló, menedzselt, önkiszolgáló BI létrehozása és fenntartása is az informatikától szervezetileg független kompetencivá vált.

A BI csapat feladatai közé tartozik az adatszolgáltatás, az operatív elemzések vagy a felsővezetői jelentések szállítása, az adatvagyon fejlesztése és a felhasználói támogatás egyaránt. Ehhez az integrált, korszerű alapokat egy SAP BusinessObjects alapú BI / EPM architektúra biztosítja, a BI eszközök széles portfólióját különböző kihasználtsággal alkalmazzák a különböző adatkörökön.

A Törvényi megfelelőség fórumra

már nem sokkal a konferencia zárása előtt jutottunk el, ahol éppen a digitális adóhivatali szolgáltatások és az online kapcsán az SAP válaszát mutatják be a szabályozórendszer digitális transzformációjára. Ezek szerint nemsokára végetér a klasszikus adóellenőrzések korszaka: a digitális adóhivatal az ellenőrzéseket és bevallásokat nem utólag, hanem a tranzakció pillanatában, azonnal regisztrálja és auditálja.

Az átalakulás kreatív ötletrohamokat gerjeszt a szabályozórendszerben, ennek nyomán pedig az adóadminisztráció területén is szokatlan kompetenciákat kell ötvözni jogszabályi ismeretekkel. Az SAP megközelítésében a kulcsot az automatizálás és a cloud alapú törvényi megfelelést biztosító megoldások jelentik. Az SAP HANA alapú Advance Complience Reporting eszköze és szolgáltatása a felhőtechnológia kényelmével és sebességével.

A termék funkcionalitása lehetővé teszi a benyújtott bevallások és időszakok státuszának megjelenítését és kezelését; vállalatcsoportok esetében térképpel kiegészített áttekintést nyújt az egyes tagvállalatok compliance státuszáról vagy mondjuk a várható késedelmi pótlékokról, mindezt a legalsó bevallási szintig és felelősig lebontható módon. Az eDocument Framework alatt számlaadatokat lehet küldeni a partnerek, de akár az adóhatóságnak is: a számlaadatok automatikusan generálódnak a számla kiállításakor, a kommunikáció pedig a HANA Cloud Platformon keresztül valósul meg, hogy a számlával kapcsolatos információ központi felületen legyen monitorozható.

A záró előadást nem más, mint

Klein Dávid expedíciós hegymászó tartja, aki a ma élő magyar hegymászók közül a legtöbb palack nélkül mászott nyolcezres csúcsot jegyzi. A motiváció és a stratégia témájában az üzleti életre is alkalmazható párhuzamok mellett bepillantást nyerhettünk abba a munkába, amikor az expedícióra való felkészülés során adatelemzéssel igyekeznek kiküszöbölni a kockázatok jelentős részét, például a korábbi balesetek földrajzi és időbeli eloszlásának vizsgálatával.

A párhuzamok egy folyamatábrán is megjelennek: a vágy vagy inspiráció nyomán az első lépés a cél és a stratégia meghatározása, a rákövető munka kitartást és alkalmazkodást követel hosszú távon. Érdekes, hogy nem csak maga a munka, hanem a siker és a kudarc is felkészülést igényel, a felerősödött érzelmeket vagy speciális lelki állapotokat mindkét esetben tudatosan kell kezelni. A cél elérése ezek szerint csak akkor számít, ha az egész, odáig vezető folyamat értelmes. Sőt a sikert és a kudarcot is a reflexió, tanulás és elemzés fázisának kell követnie, amiből egyébként a következő projektet elindító a vágy és inspiráció is származik.

Ezzel pedig a második napnak is

vége. Beszámolónkat nemsokára a konferencián készült képekkel is frissítjük, folytatás jövő ősszel.

Cloud & big data

Tervezni kezdik az óriási, űrhajósok generációit szállító hajókat

A legközelebbi exobolygók is csak több száz vagy ezer év alatt lesznek megközelíthetők, ami különféle kérdések egész sorát veti majd fel az utazás fizikai megvalósításán túl is.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.