Konkurenciája támadt a magyar GyroSet-nek. Az orosz állami hírügynökség, a Szputnyik számolt be arról, hogy egy orosz programozó, a 3D modellezésre specializálódott Valerij Szpiridonov (a fenti képen) és csapata önvezető kerekesszéket fejleszt. A rendszer ára is nagyon fontos elem itt: a tervek szerint 250 dollár körüli áron kerülne forgalomba. És hogy a dolog még érdekesebb legyen: Szpiridonov maga is súlyos beteg: Werdnig-Hoffmann-kórban szenved. (Ez egy veleszületett gyógyíthatatlan betegség, amely a gerincvelőben elhelyezkedő mozgató idegsejtek pusztulásával jár. Az ilyen kórban szenvedők állapota folyamatosan romlik, és mindössze 10 százalékuk éri el a felnőttkort.)
Szpiridonovék Clever Chair nevű rendszere azért alapvetően más koncepció alapján készül, mint a GyroSet. Míg a Juhász Márton és István Márk irányította csapat, amely két éve 100 millió forint tőkét kapott a OTP – Day One Magvető Tőkealaptól, egy a fej mozgásával irányítható elektromos kerekesszékben gondolkodik, a Clever Chair inkább az önvezető autó koncepcióját ültették át a mozgáskorlátozottak alapvető eszközére. Három egységből áll: az elektromos kerekesszékhez kapcsolható vezérlő eszközből, amely az irányítást (az önvezetést) végzi, egy infrakamerából (IR), amely a környezetet térképezi fel, valamint egy hanggal is vezérelhető okostelefonos appból.
(Update: A cikk megjelenése után tudtuk meg Juhász Mártontól, hogy ők már korábban elkészültek a GyroSet Guide-dal, amely a Google Tango projet segítségével beltéren nagyon jól működik – egy kattintásnyira látható is egy videó róla. Ennek ellenére nem konkurálnak, hanem együttműködnek Szpiridonovékkal.)
A legfontosabb, hogy elkerülje az ütközést
Az ötletek egy része a VR headsetek fejlesztéséből jött – írják a projekt honlapján. Innen vették a nyomkövetés ötletét a szék helyének meghatározásához. A legfontosabb szempont persze az, hogy – akárcsak az önvezető autóknál – mozgás közben a szék mindenképpen elkerülje, hogy nekiütközzön valaminek. A terep valós idejű feltérképezéséről az IR kamera gondoskodik, így a fényviszonyoktól függetlenül, akár teljes sötétségben is tud tájékozódni a kerekesszék. Bár erről nem írnak, de a rendszernek valószínűleg tanítható, hiszen alkalmazkodnia minden egyes lakás egyedi térkialakításához.
A felhasználónak csupán meg kell adnia hangvezérléssel – vagy ha a kezét tudja használni, érintéssel –, hogy hova szeretne eljutni a lakásban, és a szék elviszi az adott helyre. A fejlesztők szerint a rendszer beltéren már jól működik, de szeretnék továbbfejleszteni, hogy kültéren is használható legyen. Már dolgoznak a GPS adatokra épülő kiegészítéseken is.
Szpiridonov jövőre új testet kap
És hogy miért érdekli ez a probléma? Betegsége miatt: gyakorlatilag születése óta székhez van kötve a Werdnig-Hoffmann szindromája miatt. Mivel állapota folyamatosan romlik, ezért arra is vállalkozott, hogy ő legyen az első ember, akin fejátültető műtétet hajtanak végre, pontosabban testátültetés lesz, mivel Szpiridonov kap új testet.
A műtétet, melynek előre látható költsége 16,5 millió dollár lesz, jövő szeptemberre tervezik. A transzplantációt végző olasz idegsebész, Sergio Canavero persze kapott hideget-meleget. Kritikusai szerint egy ilyen műtét elvégzése szinte lehetetlen, és komoly etikai kérdéseket is felvet.
Az orosz mérnök egyébként a transzplantációs projektben is aktívan részt vesz, de mint egy konferencián mondta, még ha lehetséges is egy ilyen transzplantáció, az a rendkívül magas költségek miatt keveseknek elérhető. Az olcsó önvezető kerekesszék-irányító rendszerükkel ugyanakkor a súlyosan mozgáskorlátozottak tömegének tudnak segíteni.
Szpiridonovék az Indiegogo-kampányt indított a fejlesztések befejezésének és a termék piacra vitelének a finanszírozásához. A kitűzött cél 50 ezer dollár, de egyelőre nem szedték szét az Indiegogo szervereit a támogatók.
(Nyitókép: Szputnyik/Kirill Kallinyikov)
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak