Fél évvel ezelőtt azt írtuk, hogy kezdenek unalmassá válni a Facebook üzleti jelentései, mert semmi nem változik, csak tovább és tovább emelkednek a mutatók, kövérednek a fontos pénzügyi sorok. A helyzet azóta is változatlan, a Zuckerberg-birodalom megállíthatatlanul dübörög.
Mérföldkövekkel övezett diadalmenet
A Facebook esetében a bevétel és profit alakulásánál is fontosabb, hogy hogy áll a felhasználói tábor bővülése. Az idei harmadik negyedév ebből a szempontból különösen jól alakult, mert két, leginkább lélektanilag fontos határt is sikerült áttörni. A havonta aktív felhasználók száma átlépte a másfél milliárdot, míg a naponta facebookozók immár egymilliárdnál is többen vannak. Ez utóbbira egyébként idén augusztus végén volt első ízben példa, de ahogy a számok mutatják, a mérföldkőből stabilan hozott eredmény vált.
A felhasználói aktivitásnál maradva nagyon fontos jelzés a mobilhasználat immár szinte teljes elterjedése. A havonta aktív tábor közül 1 milliárd 385 millió ember mobilról (is) használja a közösségi oldalt, ami 90 százalékos arányt jelent. Érdekes adat, hogy az USA-ban a mobilon töltött idő ötödét a Facebookon, vagy a szintén a cég tulajdonában lévő Instagram adja.
Pénz, pénz, pénz
Ami a szikár pénzügyi számokat illeti, ugyanaz a helyzet: várakozáson felüli eredmények és újabb rekordok születtek. A negyedéves bevétel meghaladta a 4,5 milliárd dollárt. Ez majdnem másfélszer annyi, mint a tavalyi hasonló időszakban megkeresett összeg. Nem mellesleg történelmi nagyságrend.
A sok pénzből ráadásul sok is maradt, hiszen ha az egyszeri tételektől megtisztított 1,6 milliárd dollár felett záró nettó profitot nézzük, az is bőven 40 százalék feletti éves növekedést mutat. A nagy beruházásoktól és az erőteljes kutatás-fejlesztéstől nem ódzkodó cégnél egyedül a működési eredményszint romlott kicsit, ám ez most láthatóan nem zavarta a befektetőket. A részvények 5 százalékot erősödve megközelítették a 110 dolláros szintet. Ennek fényében különösen jól járt az, aki pár hónappal a cég tőzsdére menetele után szállt be, hiszen 2012 nyarán és őszén 20 dollár alatt is hozzá lehetett jutni a papírhoz.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak