Saját fejlesztésre cseréli az Exchange-et és az Outlookot Oroszország. A 3 milliárd dolláros piac lassan elérhetetlenné válik a nyugati cégek előtt?

Moszkva bejelentette, hogy nekilát a microsoftos termékek leváltásának. Ezt a közlemény Vlagyimir Putyin ukáza előzte meg; Oroszország jelenlegi – és most úgy tűnik, örökös – elnöke korábban már bejelentette, hogy a szláv medvének a mostanihoz képest sokkal jobban kell saját (szellemi) tőkéjére támaszkodnia, hogy csökkentse a Nyugattól való függőségét. Putyin egyébként először még 2010-ben tárta nyilvánosság elé tervét, igaz, akkor még csupán nyílt forrású szoftverekről beszélt, a hazai fejlesztés közel sem jelent meg olyan hangsúlyosan, mint az elmúlt egy-két évben.

Migráló oroszok

Az első fázisban a Microsoft Exchange szerverei és Outlook kliensei kerülnek le a moszkvai kormányzati számítógépekről – mintegy 6 ezer masinát érint a változás. Ettől még persze nem maradnak elektronikus levelezés nélkül az orosz kormányhivatalnokok: az állami Rostelecom email-rendszerét fogják használni a jövőben.

Második lépésben jöhet a Windows és az Office, ez már jóval nagyobb arányban érinti majd a moszkvai gépeket. Helyi beszámolók szerint 600 ezer végfelhasználónak kell majd megbirkóznia a teljesen új felületekkel, a megszokott windowsos környezet elhagyását követően.

A fenti 600 ezres számba egyébként bele kell érteni az összes iskolai, orvosi, közszolgálati PC-t. Ez ugyanakkor azt is jelenti, hogy napjainkban a moszkvai, állami használatba állított számítógépek mindössze 1 százalékán folyik aktív levelezés – vajon az orosz fővárosban még mindig a papíré a főszerep?

Orosz kézbe orosz táblagépet!

Oroszország saját biztonsági elvárásainak megfelelő eszközt kíván adni fontos beosztásokban dolgozó kormányzati tisztségviselőinek, ami elvileg már javában készül. A Google Androidján alapuló, de jelentősen átalakított mobil operációs rendszerrel felszerelt eszközt az orosz fejlesztők alaposan átépítették – pontosabban leépítették az amerikai cég rendszerét, hogy az megfeleljen a keleti nagyhatalom szigorú biztonsági elvárásainak.

Költségcsökkentés orosz módra

A Rostelcom által hosztolt email-szerverekre történő migráció az orosz New Cloud Technolgies szoftverével történik (vélhetően előbb-utóbb ennek a nevét is oroszosítják majd). A tervek szerint két évet fog igénybe venni a mintegy 44 millió rubelbe (nagyjából 700 ezer dollárba) kerülő folyamat. A moszkvai vezetés egyébként azt várja a változástól, hogy a licencszámla végső összege 30 százalékkal alacsonyabb lesz, mint amit most a Microsoftnak kifizetnek.

Hazai viszonyokhoz edződött olvasók azon pedig már meg sem lepődnek, hogy egy helyi IT-integrátor szerint ez a feladat lesz az első nagy projektje az egyébként microsoftos és androidos szín- és formavilágot idéző weboldallal rendelkező New Cloudnak és az általa fejlesztett My Office terméknek.

A 2014-ben alapított cég annak a Dimitrij Komisszarovnak a nevéhez fűződik, aki a helyi open source közösségben meglehetősem ismert figura. A Lomonoszov Egyetemen végzett Komisszarov 2009-ben alapította meg a PingWin Software-t, az első orosz céget, ami csatlakozott a Linux Foundationhöz. 2010 végén a ROSA Laboratory társalapítójaként tett erőfeszítéseket egy nyílt forrású, tisztán orosz fejlesztésű operációs rendszer létrehozásáért, majd 2013 nyarán szintén társalapítóként hozta létre a New Cloud Technologies-t.

Kérem vigyázzanak, az ajtók záródnak

A Bloomberg állítása szerint jelenleg Oroszország teljes szoftverpiaca nagyjából 3 milliárd dolláros, és döntően a nyugati világból érkezett fejlesztők – Microsoft, SAP, Oracle – uralják. Vélhetően már nem sokáig, vagy legalábbis csökkeni fog dominanciájuk. Az újság idézte Nyikolaj Nyikiforov távközlési miniszter szavait, melyek szerint „azt akarjuk elérni, hogy az adófizetők pénze az állami cégek esetében elsősorban helyi szoftverek vásárlására legyen elköltve”.

Az első lépések ráadásul már meg is történtek ebben az irányban: a főváros vezetése helyi termékre cserélte a Cisco kamerás megfigyelést nyújtó szoftverét. Márciusban pedig az Oracle kapott egy pofont a medvétől, amikor az oroszok bejelentették, hogy a jövőben PostgreSQL helyett saját megoldásukat részesítik előnyben.

Piaci hírek

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.