Óriási tempóval terjed a WannaCry utódja. A Petya nevű vírus már szerte a világon szedi áldozatait.

Tegnap délután érte súlyos kibertámadás Ukrajnát, melynek során számos, a nemzeti infrastruktúra részét képező számítógépes hálózat szenvedett kisebb-nagyobb kimaradást. Nem sokkal később a szellem végleg kiszabadult a palackból, és az országhatáron túlterjeszkedve, szerte a világban elkezdte szedni áldozatait.

Akarsz sírni? Fogsz is...

Májusban már egyszer átélhetett a világ egy pusztító ransomware támadást a WannaCry révén, de úgy látszik, nem voltak eléggé figyelmeztetőek a történtek. Ezúttal a Petya nevű zsarolóvírussal kell megküzdenie a világnak, mely – vélhetően orosz segítséggel – Ukrajnában kezdett tombolásba. Elérte az ukrán parlamentet, még a miniszterelnök-helyettes számítógépét is zárolta a vírus. De pénzügyi szervezetek, bankok, energiaellátással foglalkozó cégek egyaránt érintetté váltak. Kis idővel később Oroszország legnagyobb olajexportőre, a Rosznyeft szervereit is megtámadta a Petya.

Ugyan az incidensek több mint fele észak-keleti szomszédunkban történt a Kaspersky Lab szerint, a többi szerte a világban következett be. A Merc amerikai gyógyszeripari óriás és a dán Moller-Maersk szállítóvállalat kénytelen volt (ismét) szembenézni a zsarolóvírusok jelentette fenyegetéssel, de például francia vagy éppen magyar áldozatok is vannak a Petya listáján. Sőt, még a brit Cadbury csokoládégyár adatait is titkosította a digitális kártevő: egy ausztrál gyár állt le a ransomware miatt.
 


Az IT-biztonsággal foglalkozó Bitdefender által GoldenEye-ként emlegetett zsarolóvírus mindenképpen egyedi abban a tekintetben, hogy két rétegű titkosítást alkalmaz. Az egyikkel minden egyes célpont állományt titkosít a megtámadott számítógépen, a másikkal pedig az NTFS struktúrát kódolja. Ezzel megakadályozza, hogy az áldozatok újraindítást követően (melyet a sikeres fertőzés és titkosítás után azonnal kikényszerít a malware) élő operációs rendszer környezetben próbálkozhassanak meg adataik visszaszerzésével.

A követelt kártérítés összege 300 dollár.

Örök Kékség

Míg a WannaCry jelentős részben támaszkodott az USB-kulcsokon keresztüli szaporodásra, addig a Petya rendelkezik féregszerű komponenssel. Vagyis fizikai média nélkül, e-mailben képes terjedni. Üzenetét angolul jeleníti meg, melyben azt állítja, hogy megjavítja a sérült file-rendszert a fent említett 300 dollárnyi bitcoinért cserébe. IT-biztonsági szakértők és kormányzati szervek azonban arra hívják fel az érintettek figyelmét, hogy ne fizessenek, bár a malware gyors leállítására nincs esély, mivel nincs beépítve bele olyan kill-switch, amivel a WannaCry viszonylag gyorsan megfékezhető volt.

A Symantec kutatói megerősítették, hogy a ransomware az NSA EternalBlue nevű expolitját használja, ugyanazt, amelyre a WannaCry is támaszkodott. Forrása azonban jelenleg még ismeretlen, az ukrán támadás miatt kézenfekvő lenne az oroszokat okolni (bár például a WannaCry mögött nagy valószínűséggel az észak-koreaiak álltak).

Ugyanakkor a Petya forráskódja már áprilisban felbukkant a sötét weben és többször is felhasználták, tehát voltaképp bárki, aki késztetést érzett és rendelkezett némi tőkével, útjára indíthatta a digitális pestist. Az Avast állítása szerint egyedi konstrukcióban kínálták eladásra: a zsarolótámadásokkal elért nyereség 15 százalékáért cserébe bocsátották rendelkezésre a Petya kódját.

A cikk írásának időpontjáig 19 alkalommal nyitották ki digitális pénztárcáikat az áldozatok, összesen több mint 4600 dollárnyi bitcoint utalva át a támadóknak.

Biztonság

A vezérigazgatók egyszerre imádják és rettegik az MI-t

A CEO-k közül megdöbbentően sokan hoztak már üzleti döntéseket a ChatGPT válaszaira alapozva. Az első számú vezetők fele szerint pozíciójukat idővel teljesen átveszik az algoritmusok.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.