Csak néhány nagy versenyző maradhat a felhőpiacon – hangoztatta a legutóbbi OpenWorld konferencián az Oracle. Ha nem is jósol ilyen radikális változást, de a Bloomberg elemzői is konszolidációt jósolnak, ami már jövőre elkezdődhet és árcsökkenéssel párosulhat.
Az Oracle jövőképe azonban jóval merészebb. Azt jósolják többek között, hogy 2025-re az éles alkalmazások 80 százaléka a felhőben fut, meg azt is, hogy a SaaS, azaz a felhős szolgáltatási piac 80 százalékát mindössze két cég fedi le (az egyik nyilván az Oracle; de ki lehet a másik?).
Larry Ellison az OpenWorldön egyébként ismét kiejtette a száján azt a szót, ami az Oracle első emberének a szájából meglehetősen furcsa: árverseny. Ellison már az Oracle Cloud Platform nyári bővítésekor is beszélt arról, hogy akár árversenybe is bocsátkoznak a piacért a nagy cloudszolgáltatókkal.
Árcsökkenés az egyik oldalon
Persze az árcsökkenés sok mindtől függ. Az erős dollár miatt például a Microsoft idén már emelte az árait, de a konkurensek egyelőre nem követték látványosan.
A Bloomberg szerint azonban egyértelmű trend, hogy a szolgáltatások ára csökken. Egyszerűen azért, mert egyre nagyobb lesz a verseny. Az persze egyelőre kérdés, hogy az olcsó szabvány hardverre épülő felhős adatközpontok (pl. Google, Microsoft), illetve a részben márkás csúcshardverekre építő koncepció (IBM, Oracle) hol találják meg a helyüket.
Ebben a versenyben a hagyományos – általában on-premise megoldásokat szállító – IT-cégek erős hátrányból indulnak, különösen az adattároló szolgáltatások piacán.És hogy mire is gondoltak a Bloomberg elemzői, semmi sem mutatja szebben, mint az energiáinak száztíz százalékát a felhőbe menetelre fordító Oracle új licencek értékesítéséből származó bevételei (lásd az alábbi grafikont, amely negyedéves bontásban mutatja a változást mindig az előző év hasonló időszakához viszonyítva.)
Szolgáltatások bővítése a másik oldalon
Az Oracle optimista jövőképét többek között arra alapozza, hogy saját felhője az infrastruktúrától az alkalmazásig teljes a stacket lefedi, és ebben egyetlen potenciális konkurense lehet, a Microsoft. A kijelentésben van logika, különösen ha azt nézzük, hogyan lépkednek a hagyományos felhős cégek.
Az adatárolási szolgáltatásokat nyújtó meghatározó vállalatok például egyre inkább elmozdulnak abba az irányba, hogy analitikai szolgáltatásokkal is bővítsék a kínálatukat vagy felvásárlással, vagy saját fejlesztéssel. Az Amazon is ebbe az irányba tart: megkezdte a Space Needle nevű felhős analitikai rendszerének fejlesztését.
De vannak más lehetőségek is. A Google például a közelmúltban jelentette be azt az egyelőre bétás szolgáltatását, hogy a Compute Engine-ben egyedi igények szerint konfigurált VM-ek a Google Cloud Platform insfrastruktúra-szolgáltatásához is lehet bérelni. A szolgáltatás feltételei ésszerűek, az árazás pedig messzemenően versenyképes.
A béta állapot mutatkozik meg abban is, hogy egyelőre csak CentOS, CoreOS, Debian, openSUSE és Ubuntu VM-eket lehet használni. A Compute Engine-en támogatott operációs rendszerhez később és fokozatosan teszik elérhetővé. Összességében a szolgáltatás árazása egyébként nagyon barátságos.
Felhős szerverhosting?
Az Amazon szintén új szolgáltatással állt elő: dedikált fizikai szerver kínál felhőből. Már a közúti adatszállítási szolgáltatása, a Snowball is ebbe az irányba mutatott. Az EC2 Dedicated Hosts persze jóval drágább, mint a virtuális gépek, de a compliance előírások miatt sokszor elengedhetetlen – és erre a kényszerre épít az Amazon is.
A dedikált fizikai szerverhez csak a bérlő fér hozzá, azon csak az futhat, amit ő meghatároz. Ellenben nincs automatikus skálázhatóság, és célszerű saját lemezképet és licencet használni. Az ár pedig azért borsos, mert bár az elszámolás óraalapú, a szerver kihasználtságától értelemszerűen független.
A szolgáltatás Európában is elérhető az írországi és a frankfurti adatközpontból. Az árakat alapvetően az igénybe vett EC2 példányok típusa határozza meg. Összességében az írországi árak általában kicsit olcsóbban a frankfurtiaknál.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak