A 3D nyomtatás nagyszerűségével, forradalmi voltával kapcsolatban sosem volt véleménykülönbség a szakértők között, abban viszont igen, hogy pontosan milyen területeken, iparágakban hozhat ez valóban nagy fejlődést. Az illegalitás határán egyensúlyozó, 3D nyomtatással készült fegyverek például nem biztos, hogy jó hírét viszik a technológiának, de ha azt mondjuk, hogy nyomtassunk vele mobil alkotóelemeket, akkor az már sokkal vonzóbb lehetőség.
Project Ara 3D-ben
A Motorola és a 3D nyomtatás szakértője, a 3D Systems bejelentése szerint a két vállalat több évre szóló együttműködést kötött egymással, amelynek értelmében közösen fogják kikísérletezni, hogy miként lehetnek a Project Ara készülékeihez alkotóelemeket nyomtatni. A Project Ara a Motorola legújabb kísérlete arra nézve, hogy hogyan lehetne blokkokból, alkotóelemekből megépíteni egy készüléket úgy, hogy azzal költséget csökkentsenek, és a környezet védelme is megvalósuljon. A terv bejelentésekor az elképzelést rengeteg kritika érte, melyek leginkább arra irányultak, hogy az ötlet technikailag megvalósíthatatlan, és azért is biztos a kudarc, mert az ezzel a módszerrel készült mobilok piacképtelenek lesznek.
A 3D Systems egyik otthoni használatra szánt 3D nyomtatója
A Motorola ennek ellenére megy előre és a 3D Systems-szel kötött megállapodás is azt mutatja, hogy a Google tulajdonában lévő gyártó nem hónapok alatt oldaná meg a feladatot, hanem akár évekig tartó fejlesztési folyamatra készül. A Lego kockák módjára összeállítható mobilok ötlete azonnal más megvilágításba kerül, ha az a lehetőség is felmerül, hogy magánemberek, érdeklődők, tervezőcsoportok, közösségek (a Motorola és a 3D Systems támogatása mellett) maguk tervezhetnek, majd nyomtathatnak ki alkatrészeket, komponenseket a mobiljukhoz. Azt még egyelőre nem lehet tudni, hogy ez pontosan milyen keretek között fog működni és főleg milyen képzettség, tudás kell hozzá, de az alapelképzelés az, hogy a Project Ara közössége közel kerülhessen az alkotás folyamatához.
Nagy távlatokban gondokodnak
Regina Dugan, a Motorola Advanced Technology & Projects csoportjának vezetője szerint az együttműködés abban lesz nagy segítségére a projektnek, hogy így felgyorsulhatnak a gyártási folyamatok, amivel sokkal könnyebb lesz kielégíteni a tömeggyártás igényeit. A partnerségből a 3D Systems is csak profitálhat, hiszen a cégnek olyan nyomtatási eljárást kell kitalálnia, amely képes vezető anyagok beépítésére is. A mostani 3D nyomtatási eljárások olyan speciális gyantával, illetve additív eljárás alapján működnek, amelyek apránként építik fel a kinyomtatandó tárgyat. Ahhoz, hogy a Project Ara keretén belül bevethető legyen a három dimenziós nyomtatás, szükség lesz a szubtraktív, vagy egyéb printelési technikák kombinálására is.
Mindezekből kiderülhet, hogy az elképzelés nem a közeljövőben érik be, hanem hosszabb kifutású projektről van szó. A 3D Systems képviselője szerint most 12 hónapnyi kutatás és fejlesztés következik és csak akkor lehet beszélni a forgalomba kerülésről, aminek távlatát még onnan számítva is több évre becsülik a szakemberek. A Motorola Mobility kutatási részlege nem vesztegeti az idejét: csak pár hete jelentették be, hogy együttműködnek az ötletet elsőként a nagyközönség elé állító Phonebloks ötletgazdájával, illetve a mögötte azóta felsorakozó közösséggel.
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak