A Facebook most ezt lépte: nyílt forrású vezetékmentes platformot jelentett be.

Szinte nem múlik el hét anélkül, hogy ne kerülne szóba, milyen sok ember internetezik már – de fordított irányból általában nem szoktuk vizsgálni a helyzetet. Pedig még mindig vagyunk négymilliárdnyian a Földön, akik nem csatlakoztunk a digitális világhoz. Ráadásul bolygónk lakosságának nagyjából tíz százaléka teljesen esélytelen lenne erre - még megfelelő szándék esetén is. Egyszerűen azért, mert olyan helyeken laknak, melyek kívül esnek a jelenlegi mobilhálózatok lefedettségi területein.

Több elképzelés is született már arról, miként lehetne ezt a kihívást megválaszolni, a Google például óriási léggömbökről szórná a jelet az infrastrukturálisan elmaradott területek felett. Most a Facebook is előállt a maga ötletével: nemrég számolt be nyíltforrású vezetékmentes platformjáról. Az OpenCellular nevű kezdeményezés költséghatékony, szoftveresen meghatározott vezetékmentes platform létrehozását célozza, kifejezetten a digitális világból le/kimaradt emberek számára.

Nyílt alapokon

Az OpenCellular kommunikációs lehetőségek széles tárházát támogatja, kezdve a hálózat-a-dobozban koncepciótól az access pontokig, gyakorlatilag a 2G-től az LTE-ig bezárólag mindent támogat. Alapvetően két alrendszerből áll: az úgynevezett general-purpose and base-band computing (GBC), azaz integrált energiaellátási rendszert tartalmazó általános célú és alapsávi modulból, illetve egy rádiófrekvenciás alrendszerből, mely integrált analóg frontenddel bír.

A közösségi hálózatot üzemeltető vállalat elképzelése szerint a hardveres kialakítás nyílt forrású lesz, a szükséges firmware-ekkel és vezérlőszoftverekkel együtt. Ettől a lépéstől azt várja Mark Zuckerberg cége, hogy a távközlési szolgáltatók, vállalatok, gyártók és kutatók a helyszínen – vagy legalábbis ahhoz közel – építik meg, telepítik és működtetik a vezetékmentes infrastruktúra OpenCellular platformra alapuló részét.

Jelenleg már zajlik a Facebook fejlesztésének tesztelése, a vállalat közlése szerint a Telecom Infra Project (TIP) tagjaival együtt dolgoznak egy nyílt forrású közösség létrehozásán, melyre a jövőben a mobilhálózati fejlesztések támaszkodhatnának. Az első telepítések helyszínének kiválasztása is zajlik, az OpenCellular élesben történő indulásáról azonban egyelőre még nincsen konkrét információ.

Mit kér a Facebook cserébe?

Az amerikai vállalatnak nem ez az első próbálkozása új internetezők bevonására, ám korábbi, indiai projektje kudarccal zárult. A Free Basics névre keresztelt kezdeményezés ingyenes, de korlátozott internet-hozzáférést tervezett nyújtani a távol-keleti ország lakóinak. Ebbe a korlátozásba azért a Facebook weboldala még belefért – jó okkal.

Mivel a vállalat hirdetések megjelenítéséből él, ezért növekedéséhez folyamatosan szükség van újabb és újabb felhasználókra – akik nem szimplán csak interneteznek, de gyakran használják is a közösségi hálózatot. Ezt akarta elősegíteni a Free Basics révén a Zuckerberg cége, ám a helyiek tiltakozása miatt végül letett a megvalósításról. Az indiaiak még több valódi tüntetést is szerveztek, illetve beindult a Save The Internet online kampány a korlátozások eltörléséért.

Tanulva a fiaskóból, a vállalat most más irányból próbálja meg kivetni hálóját az internetszűz felhasználók irányába. A kérdés már csupán az, hogy mit kér az OpenCellular szabad hozzáférhetőségéért cserébe, lesz-e valamilyen tartalmi megkötés/kivételezés az éles projektekben. Erre egyelőre nem tudjuk a választ.

Közösség & HR

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.