Múlt hónapban versenyjogi problémák miatt Indiában betiltották a Facebook-alapító által gründolt Free Basics programot. A Google azonban zöld utat kaphat.

Amibe Mark Zuckerbergnek beletört a bicskája, azt a Google megoldhatja. Utóbbi az értesülések szerint nagyon közel van ahhoz, hogy India gyéren lakott területeinek internetelérését javítsa a Project Loon programjával.

Élt egy évet

A Facebook-alapító személyes közreműködésével életre hívott Internet.org egy évvel ezelőtt kezdte el az ingyenes, ám korlátozott internethozzáférést biztosító szolgáltatását a hatalmas népességű ázsiai országban. Azonban rövid időn belül együttműködési problémák akadtak és támadások keresztüzébe került a Free Basics projekt. Az Internet.org alkalmazáscsomagjában ugyanis csak bizonyos felületek, appok használhatók. Ezek között találunk egészségüggyel, oktatással, vagy éppen mezőgazdasággal kapcsolatos oldalakat, alkalmazásokat, de természetesen ott van a Facebook és a cég külön életet élő üzenetküldője, a Messenger. 

Zuckerberg a netsemlegesség megsértésének vádja alól azzal próbálta felmenteni a szervezetet, miszerint a net semlegességét szerinte az biztosítja, ha az szolgáltatók nem diszkriminálják a szolgáltatások elérését a felhasználóknál. Azonban teljesen más a helyzet azokkal, akik számára egyáltalán nem elérhető (technikai vagy éppen anyagi okokból) az internet. Ezekben az esetekben Zuckerberg úgy véli, a részleges internetelérés is több a semminél. Nos, az indiai hatóságok nem osztották a világ immár hatodik leggazdagabb emberének véleményét, és februárban betiltották az alkalmazást.

Van máááásik!

Feltűnt viszont a színen a nagy rivális, a tavaly Alphabetté változó Google. A cég még 2013 nyarán állt elő az ötlettel, hogy nagy magasságba feljuttatott hőlégballonokkal juttatná internethozzáféréshez többek között az olyan gyéren lakott, hatalmas térségeket, mint amilyenből Indiában is akad jó pár. A vállalat helyi vezetője egy indiai lapnak nyilatkozva elmondta, előrehaladott tárgyalások folynak az ország hatóságaival és telekommunikációs cégeivel a projekt bevezetéséről.

A két elképzelés között a legnagyobb különbség az, hogy a Google nem korlátozná az elérhető internetes tartalmakat, "csak" biztosítaná a 3G-s mobilnetnek megfelelő sebességű elérést. Így ebben a formában semmiképpen nem kerülhet hasonló sorsra, mint az Internet.org megoldása. Az viszont egyelőre nem tisztázott, hogy milyen üzleti modellben működne mindez. Az ingyenesség sincs kizárva, de nem lehetetlen, hogy valamilyen formában valakitől (a telekommunikációs partnertől vagy a felhasználóktól) közvetlenül is szeretne majd pénzt látni a Google.

Kísérletek és ötletek

A Project Loon tesztelését egyébként már régóta megkezdték. Új-Zélandon, az első kísérlet helyszínén a ballon több napon keresztül levegőben maradva sikeresen osztotta a netet a földön elhelyezett fogadóállomásoknak. Azóta több technikai problémát megoldottak, az eszközök üzemidejét, ellenállóképességét javították. Az egyik ballon rekordnak számító idő alatt, mindössze 22 napon belül megkerülte a Földet, míg egy másik változat több mint 100 napig tartózkodott a magasban.

De nem a Google hőlégballonja az egyetlen ötlet, amivel nagyban lehet megoldani a világ népességének internethozzáférését. A Facebook például utasszállító méretű drónokkal kísérletezik, illetve műholdak bevonásával próbálja Afrika egy részét lefedni. A Virgin alapítója nem kispályázik: egy egész műholdhadsereget küldene fel, amivel nemes egyszerűséggel a világon mindenhol elérhető lenne az internet.

Közösség & HR

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.