Nincs sok változás a SplashData szokásos éves toplistáján, amely a leggyakrabban használt jelszavakat tartalmazza.

Az elmúlt év is bőven szolgáltatott alapanyagot a legrosszabb jelszavak toplistájának elkészítéséhez. A biztonsági alkalmazást fejlesztő SplashData ugyanis a hackertámadások után nyilvánosságra kerülő passwordöket veszi lajstromba. Az idei lista szinte alig különbözik a tavalyitól, ami nem túl hízelgő a világ internetezőire nézve.

Már megint az 123456

A leggyakoribb biztonsági kód ismételten a rendkívül körmönfont '123456' karaktersor lett. Ezt követi az élről évek óta szintén kirobbanthatatlan, egyben atombiztosnak tűnő 'password'. A dobogó harmadik helyén viszont változás volt: az '12345' verziónak ezúttal meg kellett elégednie az ötödik hellyel, mert a sokkal összetettebb '12345678' tavaly valamivel népszerűbb lett.

A leggyakoribb jelszavak 2015-ben
Create your own infographics

 

A 25-ös mezőnyt böngészve azért feltűnik néhány új szereplő is. Igaz, ezek többsége sem túl nehezen kitalálható változat, ami kicsit ötletesebbnek, egyedibbnek látszik, az pedig egyértelműen az aktuális divat számlájára írható. Így kerülhetett fel a 'starwars', a 'solo' és valószínűleg a 'princess' is a Csillagok Háborúja frissen bemutatott darabjának köszönheti felbukkanását a listán.

Mi mindannyian egyéniségek vagyunk

Azt talán mindenki könnyen belátja, hogy ha az általa használt jelszó fent van egy ilyen toplistán, az semmiképpen nem jó dolog. Így gyakorlatilag ellenállás nélkül engedjük át a kontrollt bárkinek, aki a felhasználói nevünk vagy e-mail címünk birtokában van. Szerencsére néhány egyszerű óvintézkedéssel jelentősen növelhető személyes adataink biztonsága.

1. Használjunk legalább nyolc karakteres, kis- és nagybetűt, számot, esetleg egyéb jeleket tartalmazó jelszót.

2. Lehetőleg más-más jelszóval lépjünk be a különböző oldalakra, szolgáltatásokra.

A második pont miatt nehéz lehet fejben tartani az összes kódot, de erre számtalan jelszókezelő alkalmazás létezik, amelyek amellett hogy egy helyen tárolják adatainkat, még a megfelelően változatos, véletlenszerűen generált jelszavak elkészítésében is segítenek. Minő véletlen, a toplistát elkészítő SplashDatának is pont van egy ilyen alkalmazása.

A velünk élő múlt

Lehetséges egyébként, hogy nem kell már sokat várni a bonyolult karaktersorok eltűnésére, mert rengeteg ötlet és fejlesztés pontosan ezek elhagyását tűzte ki célul. A sokféle biometrikus azonosítás közül egyelőre egy sem terjedt el igazán, ám úgy hírlik, hamarosan nem kisebb szereplő, mint a Google léphet egy nagyot, és jelszavak helyett telefonnal azonosítaná felhasználóit

Biztonság

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.