Hiába mondták el, irták le már sokan és sokszor, hogy ne az 123456 kódsorral védjük személyes adatainkat, felhasználói fiókunkat, az emberek többsége lusta. Maximum az előbb említettnél egy fokozattal bonyolultabb jelszót használ, azt is keresztül-kasul minden fórumon és platformon. Nem véletlen, hogy sokan dolgoznak azon, mivel lehetne ezt egyszerűen és a lehető legbiztonságosabban kiváltani. Szinte mindenhol valamiféle biometrikus megoldást látni, legyen szó hangalapú azonosításról, vagy éppen telefonba épített retinaszkennerről. A kanadai Bionym egy ideje előrendelhető státuszban lévő terméke annyiban érdemel külön figyelmet, hogy átfogó megoldást kíván nyújtani, ráadásul szó szerint szívből jövő technológiával.
Listen to your heart
A torontói Bionym a napokban kapott 14 milliós befektetői tőkét céljai megvalósításához, amelyek között első helyen szerepel a digitális azonosítás módszerének megreformálása. Ennek eszköze lenne a Nymi elnevezésű karkötő, amely a felhasználót a szívből érkező elektromos jelzésekből ismeri fel. Ezek az impulzusok az ujjlenyomathoz vagy a retinához hasonlóan teljesen egyediek, azaz tökéletesen alkalmasak jogosultságkezelésre.
Az előrendelésben közel 9000 eladott darabnál járó eszközt eredetileg év közepére ígérték, de láthatóan van némi csúszás a piacra dobásban. Bluetoothos kapcsolattal a karperec nem csak mondjuk a laptopot vagy az okostelefont képes használható állapotba hozni, de elméletileg az érintésmentes fizetéstől az intelligens házban lévő eszközök aktiválásán át egészen az autó kinyitásáig számtalan dologra alkalmas lehet.
A karkötőbe épített mozgásérzékelők segítségével arra is lehetőség adódik, hogy bizonyos mozdulatsorokkal távoli parancsokat adjunk környezetünk digitális eszközeinek. Sőt, a fejlesztők szerint az sem elképzelhetetlen, hogy a talán nem túl távoli jövőben a karkötőnk is elég legyen a reptéri ellenőrzőkapukon történő áthaladáshoz. Információk szerint erről és sok egyéb felhasználási módról is folynak tárgyalások légi társaságokkal, hotelekkel, autógyártókkal, kormányzati szervekkel.
Biztosan ezt akarja?
Azt a fejlesztők is elismerték, hogy nem lehet kizárni az eszköz meghekkelését, ám szerintük ennek kockázata lényegesen kisebb, mint más megoldásoknál, különösen a gyenge jelszóhasználattal összehasonlítva. Az Nymi egyébként a felhasználó igényei szerint lehet átfogó, vagy éppen dedikált azonosítási eszköz, hiszen minden egyes felhasználási formát előbb engedélyezni kell. Tehát rátehetjük az otthoni számítógépet és a fűtési rendszert, de az óvatosabb duhajok kihagyhatják az autó indításának karkötőről történő opcióját.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak