Az új, környezet- és érintésérzékeny funkciósáv a vizsgáztatók rémálma. Az Apple okostelefonok értékesítésének csökkenése viszont három negyedév után megállhat.

Tavaly ősszel frissítette MacBook Pro termékvonalát az Apple, melynek az egyik legjellemzőbb újítása az érintérzékeny funkciósáv megjelenése volt. A billentyűzet felett, a kijelző alatt, a korábbi funkciógombokat leváltó sor dinamikusan képes változtatni a rajta megjelenített tartalmakat. Szövegszerkesztés alatt például ezt támogató funkcionalitást mutat, médialejátszás közben start/stop virtuális gombokat és így tovább.

Csalás, puskázás, jogosulatlan előnyszerzés?

A Touch Bar azonban nem mindenkinek teszik; az USA néhány tagállamában betiltották a vizsgák alatt az újgenerációs MacBook Prók használatát. A vastag pénztárcával elengedett diákoknak így vagy marad a jó öreg toll és papír, vagy más notebookot kell használniuk a megmérettetés során. A szoftverteszteléssel foglalkozó Examsoft szerint az OLED-es kijelzők prediktív szövegmegjelenítő funkciója csapta ki a biztosítékot a vizsgáztatóknál, és vezetett a készülék betiltásához.

Egyes államokban, mint például Észak-Karolina, továbbra is lehet használni az új MacBook Prókat az egyetemi vizsgákon, ha a tulajdonosaik letiltják a fent említett funkcionalitásukat. Más államok azonban, mint például New York, kategorikusan megtiltották vizsgára való bevitelüket.

Javuló iPhone-eladások

Eközben az Apple egy másik terméke is célkeresztbe került. A vállalat okostelefonja az idei év első három hónapjában végre kikerülhet a gödörből; a készülékek az elmúlt három negyedévben folyamatosan csökkenő eladási adatokkal sokkolták az ehhez nem szokott befektetőket, tulajdonosokat.

Az iPhone 6 és 6 Plus ugyanis magasra rakta a lécet: az Apple első, nagyképernyős telefonjai rekordot döntve alig 90 nap alatt 74,5 milliónyi példányban találtak gazdára (csak az első hétvégén 10 milliót adtak el belőle). Ez persze a negyedéves profitot is fellökte sosem látott magasságokba. Igaz, ehhez kellett a kisebb méretű változat is – amint arról mi is írtunk korábban, háromszor annyit adtak el a 4,7 colos verzióból, mint a phablet méretű Plusból az értékesítés első időszakában.

Előre ugorva 2017-re azt látjuk, hogy a vállalat eladásainak kétharmadát produkáló termék kapcsán ismét bizakodóvá vált az Apple. Az egy évvel korábbi, hasonló időszakhoz képest növekvő eladásokat várnak – 74,8 millió eladott példánnyal szemben 78 milliót. Ennek ellenére részvényenként 3,22 dollárt fog produkálni a vállalat, ami némi visszaesést jelent a tavalyi első negyedéves 3,28 dolláros eredményhez képest, véli a Yahoo Finance.

Telítődik a globális piac

A jobb kamera és a készülékek vízállósága állhat a várt eladásnövekedés hátterében, bár az elemzők – például Mark Moskowitz a Barclaystől – úgy vélik, hogy a két évvel korábbi modellhez képest jelentős újdonságot nem villantó modell eladásait befolyásolta a régebbi, olcsóbb típusok felé forduló vásárlói érdeklődés.

A növekedést egyébként hátráltatja, hogy a korábban még mindig viszonylag dinamikusan növekedő piac – ami 2014 és 2016 során is 10 százalékos bővülést produkált – kvázi befagyott tavaly. Az IDC beszámolója szerint alig 6 tized százalékos emelkedést tapasztalhattunk 2016-ban, 1,45 milliárd készülék talált gazdára.

Mobilitás

A vámtárgyalások miatt csúszhat az amerikai cégek EU-s büntetése

Az Európai Bizottságnak elvileg a héten kellett volna bejelentenie a Meta és az Apple ellen tavaly indított vizsgálatok eredményét, ám sajtóértesülések szerint Brüsszel az USA-val folytatott kereskedelmi tárgyalások miatt jegeli az ügyeket.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.