Hiány van többek között nagy tisztaságú lítiumból, nikkelből, rézből, titánból és palládiumból is. Az autók és az elektronikai berendezések ára is kúszik felfelé.

Árat emelnek az ukrajnai háború miatt az akkumulátorgyártók, és közben az orosz nyersanyagforrások kiváltását tervezik, írja a Nikkei. A Nissannak autóakkukat szállító Envision AESC Group például kb. 10 százalékos emelést tervez. Az ok: drágult a lítium-ion akkumulátorok kulcsfontosságú alapanyaga, a lítium-hidroxid, mert miközben folyamatosan nő a kereslet, akadoznak a szállítások a globális termelés 6 százalékát adó Oroszországból.

Az elektromos járművek akkumulátoraiba kerülő nagy tisztaságú lítiumból akkora a hiány, hogy ára a tavalyi évhez képest közel tízszeresére emelkedett, de drágult a nikkel és a réz is. Az áremelkedés már olyan mértéket öltött, hogy a gyártók kénytelenek áthárítani vevőikre, így mind az autógyártók, mind az elektronikai eszközgyártók hamarosan szintén (újabb) áremelésekre kényszerülhetnek.

Az elektronikai ipart egyébként közvetlenül is sújtja a ritkaföldfémek és a különböző ritka gázok hiánya, melyeknek szintén a konfliktusban közvetlenül érintett térség az egyik legfontosabb szállítója. A félvezetőgyártásban globálisan felhasznált kriptonnak például a 80 százalékát állítják elő Oroszországban és Ukrajnában.

Egy csipgyártó a Nikkeinek azt nyilatkozta, hogy ők viszonylag szerencsések, mert már 2014-ben, a Krím megszállásakor átálltak alternatív beszerzési forrásokra, így Ukrajna lerohanása számukra nem okozott ellátási gondokat. Az árak azonban itt is elszállhatnak, ha elhúzódik a háború. Az ipari gázokat gyártó vállalatok ugyan világszerte növelik a termelésüket, de egyelőre az ipar nem tud lemondani az ukrán és orosz beszerzési forrásokról, még ha azok bizonytalanok is.

Mint a Nikkei összeállításából kiderül, a nyersanyaghiány minden iparágban okoz nehézséget. A repülőgép-testek egyik nélkülözhetetlen eleme a titánium: a globálisan felhasznált mennyiség 40 százalékát Oroszország termeli. Ugyanennyi az ország részesedése a világ palládiumtermeléséből, ami az autókatalizátorokhoz nélkülözhetetlen. A palládium ára ráadásul annak ellenére emelkedik, hogy nem vonatkoznak rá szankciók. A beszállítók túl nagy politikai kockázatnak tartják az oroszországi beszerzést, de az alternatív ellátási láncok kiépítése átmeneti szállítási nehézségekhez, ezáltal áremelkedéshez vezet.

Nő az újrahasznosítás iránti igény

A hiány miatt nőtt az igény a fémek újrahasznosítására. Az erre szakosodott hagyományos vállalatok növelik a kapacitásaikat, a befektetők pedig nagy lehetőséget látnak olyan startupokban, melyek gazdaságos módszerrel képesek az elektronikai hulladékból kinyerni az értékes alapanyagokat.

Egy japán vállalkozás, a tokiói Emulsion Flow Technologies például ígéretes eljárást dolgozott ki arra, hogy az elektromos autók akkujából visszanyerje a fémeket és a ritkaföldfémeket. Módszerével állítólag százszor gyorsabban lehet kinyerni az elhasznált akkukból az értékes alapanyagokat, mint az eddigi leghatékonyabb módszerekkel.

Piaci hírek

Az amerikaiak elzavarnák az MI-t az atomfegyverek környékéről

Az Egyesült Államok szerint legalább az ENSZ BT állandó tagjai világossá tehetnék, hogy nem bízzák mesterségesintelligencia-rendszerekre a nukleáris fegyverek bevetéséről szóló döntéseket.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.