Augusztusban írtunk a Kaby Lake kódnév alatt futó Intel processzorokról. A hetedik generációs, asztali számítógépekbe és laptopokba szánt Core lapkákról ugyan gyártója – szokás szerint - azt állította, hogy minden idők leggyorsabb, valaha létrehozott x86-os alapokon nyugvó CPU-ja, de a valóságban ez inkább az apróbb órajel-emelésnek köszönhető, nem az architektúra javulásának.
Különösen igaz ez a Kaby Lake-re, ahol az Intel közlése szerint hivatalosan is véget ért a tik-tak fejlesztési ütem. A processzor esetében az előd optimalizálása történt csupán, ez elsősorban az energiagazdálkodás, azaz a fogyasztás tekintetében hozott javulást a központi vezérlőegységnél. Mindez egyben azt is jelenti, hogy az eggyel korábbi Intel CPU-val rendelkezők számára nem jelent óriási előrelépést a lapka cseréje.
Gyanú megerősítve
Független oldalak mérései támasztják alá ezt a gondolatot. Az AnandTech, a PC Perspective és a Tom’s Hardware egyaránt ugyanarra a következtetésre jutott, miután lefuttatott számos tesztet az új processzorokon. A Kaby Lake lapkák csak azért tűnnek gyorsabbnak, mert az Intel kicsit magasabbra kalibrálta órajelüket az elődjükhöz képest.
Ezt a „trükköt” eljátszva a tavalyi, szorzózármentes Core i7-6700K és i5-6600K esetében gyakorlatilag ugyanez az eredmény áll elő – bizonyos esetekben még gyorsabbak is lesznek a tavalyi processzorok az ideiekhez képest. De még túlhúzás nélkül sincsen nagy különbség az egyes generációk között; benchmarktól függően másodpercekről vagy akár tizedmásodpercekről beszélünk csupán olyan alkalmazásokban, mint Photostop és Office. Ráadásul több teszt szerint sem tűnik sem hűvösebbnek, sem energiahatékonyabbnak a Kaby Lake.
Gamerként pedig közismert, hogy elsősorban nem a processzoron múlik a játékokban elérhető teljesítmény; többnyire a grafikus kártya a szűk keresztmetszet. Álljon példának egy AnandTech grafikon, ami szerint egy hat éves Core i7-2600K gyakorlatilag pariban van a mai lapkákkal (azonos körülmények között mérve):
Már évek óta elég erősek a CPU-k
Ettől még persze a Kaby Lake kínál újdonságokat, csak azt ne a teljesítmény területén keressük. Az új Intel processzor például az egyetlen hivatalos módja a Netflix tartalmainak 4K-s minőségben való megnézésének PC-s környezetben. Emellett az Intel ígéretei szerint támogatja az Optane névre keresztelt hibrid memória/tároló kialakítást.
A fentiekből következik a címben is feltett állítás: nem érdemes új Intel processzort venni, ha az aktuálisan használt teljesítménye megfelelő. Pár generációval korábbi Intel lapkák is derekasan helyt állnak még; a PC összteljesítményének növelését inkább a merevlemez SSD-re cserélése, a memóriabővítés és/vagy a videokártya leváltása környékén érdemes keresni.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak