Nagy meglepetést hozott a korlátlan online tévézést kínáló Netflix idei harmadik negyedéves üzleti eredménye. Bár a jelentéssel együtt érkezett egy csalódást keltő kommentár is, a befektetők vörösre tapsolták tenyerüket, mert a vártnál lényegesen több új előfizetőt sikerült szerezni.
More, more, more...
A Netflix év elején egy huszáros lépéssel Kínát leszámítva szinte a világ valamennyi jelentős országában, így például hazánkban is megjelent az előfizetés-alapú igény szerinti videó (S-VOD) szolgáltatásával. A korábban rendkívül fejnehéz, azaz USA-központú vállalkozás ezzel elindult a globális szuperhatalommá válás útján. Az év elején ugyan kicsit még döcögött a szekér, de mostanra nagyon felgyorsultak a folyamatok.
A friss adatok szerint a cég a szeptember végével záródó negyedévben 3,2 millió új nemzetközi előfizetőt szerzett, miközben a korábbi várakozások csak 2 milliós bővüléssel kalkuláltak. Hasonló eltérés látszik az amerikai piacon is: ott a vártnál közel 20 százalékkal többen, 370 ezren csatlakozak. Ezzel összesen már bő 86 millió előfizetője van a cégnek, amiből közel 40 milliós az USA-n kívüliek tábora.
A Netflix befektetői korábban azért aggódtak, mert az eredeti tartalom előállítására szánt egyre nagyobb összegket nem látták gazdaságilag racionálisnak az előfizetői szám potenciális növekedéséhez képest. Ezért jött most rendkívül jókor a menedzsment számára a váratlanul magas adat, hiszen így minden gond nélkül bejelenthették az újabb költségemelést. A cég a tervek szerint 2017-ben az ideinél egymilliárd dollárral többet, azaz 6 milliárdot fog többek között olyan sorozatokra költeni, mint amilyen a House of Cards, vagy éppen az idei sláger, a Stranger Things.
Kína kimarad
A januári nagy ugrását követően a Netflix szolgáltatási világtérképen egyetlen fájó folt maradt, az egyre nagyobb üzleti potenciállal rendelkező Kína. A távol-keleti országba természetesen nagyon szeretne beférkőzni az amerikai szolgáltató, ám most hivatalosan is megerősítették, hogy ez jó időre lekerül a napirendről. A jogszabályi környezet "kihívásai" miatt így maximum abból csinálhat ott pénzt a cég, hogy kínai szolgáltatóknak értékesíti saját tartalmait.
Ez a rossz hír sem ronthatta el azonban a részvényesek örömét, aminek következtében a Netflix-papírok hatalmas, nagyjából 20 százalékos emelkedést produkáltak a zárást követő kereskedésben.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak