Hazai viszonylatban meglehetősen komoly, 250 millió forintos bírsággal "jutalmazta" a felügyeleti hatáskörrel felruházott Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) a Telenor Magyarország Zrt.-t. Az első fokú eljárásban meghozott döntést a hatóság azzal indokolta, hogy véleménye szerint a cég tavaly nyári egyoldalú szerződésmódosításai nem feleltek meg a jogszabályban rögzített feltételeknek.
Nem volt lényeges változás
Az NMHH hatósági ellenőrzés során vizsgálta a Telenor 2014. július 25-i hatállyal végrehajtott egyoldalú szerződésmódosításának jogszerűségét, hogy az megfelel-e az elektronikus hírközlésre vonatkozó szabályokban foglalt rendelkezéseknek. Az ellenőrzés azzal zárult, hogy a Telenor valószínűleg jogsértően járt el, ezért a hatóság általános hatósági felügyeleti eljárást indított, amely 2015. május 15-én elmarasztaló határozattal zárult le.
Az elektronikus hírközlésre vonatkozó szabályok alapján a szolgáltató az egyedi előfizetői szerződésre is kiterjedően abban az esetben jogosult egyoldalúan módosítani az előfizetői szerződést, ha azt a körülményekben bekövetkezett, a szerződés megkötésekor előre nem látható, lényeges változás indokolja.
A Telenor 2014. július 25-ei hatállyal egyoldalúan módosította az egyéni előfizetői szerződéseket, a díjemelést pedig utólag a körülményekben beállt változásokkal (többek között az ingatlanbérleti árak emelkedésével, az árfolyamváltozással és a törvényi szabályozás módosulásával) indokolta.
Az NMHH vizsgálata arra jutott, hogy a Telenor egyoldalú szerződésmódosítása sérti a fogyasztói érdekeket, mert a szolgáltatónak az előfizetői szerződés egyoldalú módosítására csak pontosan körülhatárolt esetekben van lehetősége, a fenti indokok pedig álláspontja szerint ezeknek a követelményeknek nem feleltek meg.
250 millió + 500 ezer
A szolgáltató jogellenes magatartása miatt a hatóság 250 millió forint pénzbírságot szabott ki a cégre, valamint vezető tisztségviselőjét 500 ezer forint bírsággal sújtotta az irányadó elektronikus hírközlésre vonatkozó szabályok és általános szerződési feltételek ismételt megsértése miatt. A hatóság közleményében azt is kiemelte, hogy a Telenor egyoldalú szerződésmódosítással összefüggő gyakorlatát 2010 óta már számos alkalommal jogsértőnek találta, és többször megbírságolta a szolgáltatót a jogszerűtlen, egyoldalú szerződésmódosítások miatt.
Természetesen a távközlési szolgáltatók közül nem a Telenor az egyetlen, amelynek időről időre hatósági bírságokkal kell megbirkóznia. Idén februárban például a Magyar Telekomot is elmarasztalta az NMHH a szolgáltatáskorlátozásokkal kapcsolatban felmerült jogsértések miatt. De nem kell sokat visszalapozni a naptárban ahhoz, hogy a harmadik telkót sújtó ítéletet találjunk. A Vodafone-t tavaly októberben a Gazdasági Versenyhivatal büntette 110 millióra egy fogyasztók megtévesztésére alkalmas reklámkampány miatt.
Telenor: jogorvoslattal kívánunk élni
A Telenor közleményben cáfolta az NMHH állításait, és jelezte, hogy jogorvoslattal kíván élni. Ez jelen esetben az ítélet elleni fellebbezést jelent. A szolgáltató hangsúlyozta: a módosítás előtt 30 nappal sms-ben értesítette az előfizetőket, akiknek 15 napjuk volt a szerződésük felmondására, ám csak csak kevesen éltek ezzel a lehetőséggel – írták. Emellett tarifacsomag-váltást is felajánlottak az előfizetőknek.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak