2019-re a tavalyi háromszorosára nő az internetes adatforgalom. Megjelent a legfrissebb Cisco Visual Networking Index.

Annyi adatot zsúfoltak a Cisco tizedik alkalommal megjelenő Visual Networking Indexébe (VNI), hogy az adatok elemzéséből akár egy kisebb könyv is kitelne. Ennek ellenére megrázó újdonság nincs: A VNI is megerősíti más felmérések eredményét: brutális tempóban nő az IP-alapú adatforgalom. Ennek hajtóereje egy sor trendszerű változás együttállása: az internethasználók számának növekedése, a gép-gép közötti kommunikáció (macihe-to-machine – m2m), a személyes, IP-kommunikációra képes eszközök terjedése, a szélessávú kapcsolatok gyorsulása és a fejlett videoszolgáltatások.

Az IDC egy tavalyi tanulmánya azt jósolja, hogy 2019-ben már 44 zettabájt adat keletkezik egy év alatt. Ennek egy része értelemszerűen nem növeli az internetes adatforgalmat. A Cisco VNI szerint ugyanabban az évben az IP- azaz Internet Protocol-alapú adatforgalom 2 zettabájt lesz. Ez mintegy háromszorosa a 2014-ben mér forgalomnak. Még látványosabb a forgalomnövekedés, ha onnan nézzük, hogy a 2019-re jósolt forgalom nagyobb, mint amekkora IP-forgalom keletkezett 1984 és 2013 között összesen.

Mindenki és minden a netre megy

A növekedés egyik legfontosabb tényezője, hogy míg 2014-ben a Föld 7,2 milliárdos népességének 39 százaléka, 2,8 milliárd ember rendelkezett internet-hozzáféréssel. 2019-re ugyan már 7,6 milliárdan leszünk a Földön, ám közülük már 3,9 milliárd (51 százalék) lesz az internethasználó lesz.

Kelet-közép-európai trendek 2014-2019
● A régióban 2014 és 2019 között az IP-alapú adatforgalom a globális átlagnál (23%) nagyobb mértékben, évi 35 százalékkal bővül.

● A mobil adatforgalom évi 71 százalékkal nő.

● Az IP videoforgalom évi 49 százalékkal nő.

● 2019-ben várhatóan egymilliárd, személyenként megközelítőleg 3,3 hálózatba kapcsolt eszköz lesz.

● 2019-re a a személyi számítógépek generálta IP-alapú adatforgalom a 2014-ben mért 78 százalékról 27 százalékra csökken.

● 2019-re a szélessávú hálózatok átlagos sebessége a 2014-es 20,1 Mbit/s-ről 44 Mbit/s-ra nő..

Még nagyobb mértékben nő az eszközök és hálózati kapcsolatok száma, 2019-re elérhetik a 24 milliárdot szemben a 2014-es 14 milliárddal. Táblagépek, okostelefonok, interneteléréssel rendelkező nagy felbontású televíziók, m2m kommunikációra képes eszközök, testen viselhető eszközök garmadája kapcsolódik a hálózathoz. 2019-ben minden emberre 3,2 hálózati eszköz vagy kapcsolat jut majd (2014-ben még csak 2). Ez még inkább felgyorsítja az IPv6 terjedését: 2019-ben a vezetékes- és mobileszközök, illetve hálózatok 41 százaléka lesz IPv6-kompatibilis.

Mindez magával hozza a szélessávú kapcsolatok átlagos sebességének növekedését is, amely a 2014-ben mért 20,3 Mbit/s-ról 42,5 Mbit/s-ra nő 2019-re. Ennek előnyeit a kutatók szerint főleg a nyugat-európai és ázsiai felhasználók élvezhetik. Ugyanakkor négy év múlva a világ szélessávú vezetékes kapcsolatainak 33 százaléka gyorsabb lesz, mint 25 Mpit/s.

A kapcsolódás típusa szerinti megoszlásban a Wi-Fi és mobilkapcsolatok előretörése várható. Míg tavaly az IP-alapú forgalom 42 százaléka zajlott Wi-Fi-n, 4 százaléka pedig mobilon, négy év múlva a Wi-Fi 67 százalékra, a mobil pedig 14 százalékra nő.

Nem meglepő, hogy a legnagyobb adatforgalmat az új videoszolgáltatások adják majd, melyek 2019-ben már a teljes IP-alapú forgalmon 80 százalékát adják. Tavaly 67 százalék volt az arányuk. Bár a generált forgalom terén a videó verhetetlen, mégsem ez lesz a leggyorsabban bővülő szolgáltatás, hanem az online zene: A valamilyen online zenei szolgáltatást használók száma 2014 és 2019 között évente 7,7 százalékkal bővül 1,2 milliárdról 1,7 milliárdra. Emellett az online játékletöltések is komoly szerepet kapnak a bővülésben.

A mobilszolgáltatások közül a fogyasztói szegmensben az ún. LBS-ek (Location-Based Service) nőnek a leggyorsabban, üzleti területen pedig az asztali és személyes videokonferencia szolgáltatások.

A legfontosabb: Internet of Everything

Az Internet of Everything (IoE) hatása is számottevő lesz az elkövetkező években. Az m2m kapcsolatok száma háromszorosára növekszik, a kutatók szerint 2019-ben 10,5 milliárd ilyen kapcsolat lesz. Ennek oka az IoE széleskörű elterjedése lesz. A hatása gyakorlatilag minden ágazatban érvényesül. A mezőgazdaság, az egészségügy, a gyártás, a kiskereskedelem, a szállítmányozás stb. területén egyaránt lesznek m2m megoldások. Ugyanakkor a otthonokban is egyre jobban elterjednek a már szórványosan jelenleg is alkalmazott eszközök: a videomegfigyelő rendszerek, az okosmérők vagy a világítás- és hőmérséklet-szabályozók.

A kutatók szerint a növekedés a hálózatba kapcsolt egészségügyi eszközök esetében lesz a leggyorsabb. Itt 2014-es állapothoz képest 8,6-szeres növekedést várnak. Ugyanakkor az m2m-nek jelentős lesz az otthoni felhasználási köre is, az ilyen megoldások adják 2019-ben az m2m kapcsolatok 48 százalékát.

A Havi IP-alapú adatforgalom növekedése elérési módok szerint, 2014-2019 | Create infographics
Közösség & HR

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.