A feltörekvő azonnali üzenetküldő szolgáltatások (Snapchat, WhatsApp, Viber, Wire) mellett a Skype fénye az utóbbi időben egy kicsit megkopott. Ez a piac is félelmetes sebességgel száguld, ahol nagyon nehéz számottevőnek, észrevehetőnek maradni. A Skype most egy olyan újítást mutatott be, ami alaposan feladja a leckét a többieknek: az alkalmazás képes valós időben lefordítani és akár fel is olvasni az élő beszélgetés szövegét.
Két nyelv indulásként
A Microsoft évek óta dolgozik a technológián, ami most jutott oda, hogy a Skype Translator program első lépcsőjeként meg is mutassa, hogy mit tud. A kezdeményezés első körben két nyelv (angol és spanyol) támogatásával indul, ami mellé 40-nél is több olyan nyelv társul, amiket a Skype írásban tud majd fordítani. Az új szolgáltatást bárki igénybe veheti, aki beszéli az említett nyelveket, Windows 8.1 alapú gépet, vagy mobil eszközt használ és feliratkozik a Skype Translator regisztrációs oldalán.
Ahogy a mellékelt videó is mutatja, itt nem egy kísérleti dologról, hanem egy valóban működő funkcióról van szó, amit a MS két iskolában tesztelt prezentációs céllal. A mexikói Peterson School, illetve az amerikai Stafford Általános Iskola tanulói a Mystery Skype játék keretében saját nyelvükön tesznek fel egymásnak kérdéseket, amelyekből ki kell deríteniük, hogy a másik gyerek iskolája pontosan hol található.
A Skype Translator a kérdéseket, mondatokat azonnal fordítja a másik fél számára, aki a szöveget egyrészt írott formában is látja a kijelzőn, másrészt egy hang is felolvassa azt, hogy még teljesebb legyen a megértés.
A magyar még odébb van
A Skype új funkciója a gépi tanuláson, azaz machine learningen alapszik, vagyis a tudása nem statikus, sőt, minél többen és többet használják, annál nagyobb szókinccsel fog rendelkezni. De ez a dinamikusan növő tudás nemcsak a szavak mennyiségében fog megmutatkozni, hanem abban is, hogy a rendszer egyre több szókapcsolatot, egyedi kifejezést fog felismerni, ahogy a Skype 300 millió felhasználója egyre többet beszél hozzá.
A Skype Translator jelenlegi két támogatott nyelve tehát csak a kezdet, a Microsoft hosszú távú célja az, hogy minél több új nyelv és platform kerüljön be a rendszerbe.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak